Phil Spencer krytykuje metaverse, porównując go do słabo zaprojektowanej gry

Szef marki Xbox, Phil Spencer, krytykuje metaverse Marka Zuckerberga. Jego zdaniem przypomina kiepsko zaprojektowaną grę i wygląda jak sala konferencyjna.

tech
Marek Pluta27 października 2022
23
Źrodło fot. Unsplash | stephan sorkin
i

Jakiś czas temu Mark Zuckerberg, szef firmy Meta (dawniej Facebook), postanowił zrealizować wizję wirtualnej rzeczywistości, w której każdy może spędzać czas. Tak powstał projekt metaverse, który mógłby stać się w przyszłości odpowiednikiem świata Oasis, znanego z popularnego filmu Ready Player One. Jak jednak podsumował to Marcin, wydał miliardy, żeby stworzyć coś, czego nikt nie rozumie.

Niestety realizacja pomysłu nie idzie po myśli Zuckerberga. Mimo wysiłków programistów Mety, jakość grafiki oferowanej przez wirtualny świat wciąż odbiega od współczesnych standardów. Problemem jest również niewielka liczba dostępnych aktywności, co sprawia, że metaverse nie jest w oczach użytkowników szczególnie atrakcyjnym miejscem.

Pomysł cyfrowego świata nie podoba się również Philowi Spencerowi, szefowi Xboksa, który wypowiedział się na jego temat podczas konferencji WSJ Tech Live (via TheVerge). Spencer przyrównał metaverse do kiepsko zaprojektowanej gry wideo.

Twórcy gier wideo mają niesamowitą zdolność do budowania fascynujących światów, w których chcemy spędzać czas. Dla mnie budowanie metaverse, który wygląda jak sala konferencyjna… Po prostu uważam, że to nie jest miejsce, w którym chcę spędzać większość czasu – powiedział Spencer podczas konferencji.

Phil Spencer krytykuje metaverse, porównując go do słabo zaprojektowanej gry - ilustracja #1
Wirtualny świat metaverse nie powala grafiką. Źródło: Facebook.

Nie on jeden uważa pomysł Zuckerberga za chybiony, gdyż podobnego zdania jest dyrektor generalny Snapa, Evan Spiegel, również obecny na wspomnianej konferencji. Jego zdaniem jest to życie wewnątrz komputera i to ostatnie miejsce, w którym chciałby się zrelaksować po całym dniu pracy. Tę opinię podziela Greg Joswiak, wiceprezes ds. marketingu koncernu Apple, którego zdaniem „świat nigdy nie będzie tego używał”.

Metaverse zmniejsza dochody Facebooka

Wygląda na to, że świat zgadza się z powyższymi wypowiedziami i faktycznie nie wyraża zainteresowania projektem metaverse, co potwierdzają najnowsze wyniki finansowe opublikowane właśnie przez spółkę Meta. O ponurej rzeczywistości Facebooka przeczytacie w tekście Konrada.

Szczególnie interesującą pozycją są wyniki Reality Labs, oddziału odpowiedzialnego za realizację projektu cyfrowego świata. W minionym kwartale jego przychody spadły z 558 do zaledwie 285 mln dolarów (w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku), natomiast strata operacyjna wzrosła do 3,67 mld dolarów (rok temu było to 2,63 mld).

Wygląda więc na to, że projekt metaverse ponosi póki co spektakularną porażkę i w najbliższych latach raczej nie doczekamy się wirtualnego świata z prawdziwego zdarzenia. Duża część internautów śmieje się z porażki Zuckerberga, ale w gruncie rzeczy trochę go szkoda, gdyż wiele osób z pewnością chętnie by odwiedziło „metawersum”, gdyby zostało odpowiednio wykonane.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Inne gwiazdy przy niej bledną. Astronomowie odkryli najjaśniejszą kometę

Inne gwiazdy przy niej bledną. Astronomowie odkryli najjaśniejszą kometę

Idiotoodporne narzędzie do nakładania pasty na procesor może być dla wielu zbawieniem

Idiotoodporne narzędzie do nakładania pasty na procesor może być dla wielu zbawieniem

Nowe chińskie procesory od Loongson zbliżyły się wydajnością do 10 generacji układów od Intela

Nowe chińskie procesory od Loongson zbliżyły się wydajnością do 10 generacji układów od Intela

Bill Gates twierdzi, że w ciągu 18 miesięcy, AI będzie potrafiła uczyć ludzi pisać i czytać

Bill Gates twierdzi, że w ciągu 18 miesięcy, AI będzie potrafiła uczyć ludzi pisać i czytać

Sony Xperia 1 VI i 10 VI mają dostać nowe, większe moduły aparatu; nie zmienią się jednak ich czujniki

Sony Xperia 1 VI i 10 VI mają dostać nowe, większe moduły aparatu; nie zmienią się jednak ich czujniki