Sprzedaż komputerów wyraźnie spada

Komputery osobiste nadal sprzedają się bardzo dobrze, ale zapotrzebowanie na pecety wyraźnie spada w 2022 roku.

gaming
Jakub Błażewicz10 czerwca 2022
19

Źródło fot. powyżej: oficjalna strona firmy IDC.

Sprzedaż komputerów osobistych zaczyna wyraźnie spadać. Tak twierdzą autorzy raportu kwartalnego przygotowanego przez grupę analityczną IDC. Ich zdaniem przez cały 2022 rok do sklepów ma trafić 321,2 miliona pecetów, czyli o 8,2% mniej niż w 2021 r.

Źródło: oficjalna strona firmy IDC.

COVID-19 wciąż hamuje komputery

Jeśli śledziliście doniesienia z rynku sprzętowego w ostatnich miesiącach, zapewne nie zdziwią Was powody prognozowanej niższej sprzedaży podane przez IDC. Branży we znaki wciąż daje się koronawirus, głównie z powodu lockdownów w Chinach wymuszonych przez pandemię. Choć, paradoksalnie, może to zwiększać popyt na komputery w tym kraju, to jednocześnie utrudnia pracę fabrykom produkującym podzespoły wykorzystywane w pecetach (i nie tylko).

Co zabawne, na mniejszą sprzedaż przekłada się też… koniec pandemicznych lockdownów poza Chinami. Należy bowiem pamiętać, że wzrost popytu na elektronikę w ostatnich latach częściowo wynikał z faktu, że wiele osób było zmuszonych do zakupu sprzętu do pracy lub nauki.

Teraz, gdy szkoły i miejsca pracy w zasadzie wróciły do stanu sprzed 2020 roku, zapotrzebowanie na komputery, tablety etc. wyraźnie zmalało. Potwierdza to raport IDC, według którego to właśnie sektory konsumenckie i edukacyjne zaliczyły największe spadki.

PC a polityka

Swoje robi też obecna sytuacja polityczna na świecie, która nie zachęca konsumentów do nadprogramowych wydatków. Sankcje wobec Rosji, trwająca wojna na Ukrainie i globalna inflacja sprawiają, że wielu potencjalnych nabywców rezygnuje z zakupu pecetów, konsol itd.

Dodajmy do tego coraz częstsze nawoływania do nałożenia poważnych sankcji także na Chiny po wycieku dokumentów dotyczących przypadków łamania praw człowieka (m.in. w prowincji Sinciang). Ledwie trzy dni temu Parlament Europejski zdecydowaną większością przegłosował rezolucję, w której potępił działania Chińskiej Republiki Ludowej jako „zbrodnie przeciw ludzkości i poważne ryzyko ludobójstwa”.

Przy tak napiętej sytuacji na świecie trudno się dziwić, że sprzęt elektroniczny, w tym pecety, może nie być priorytetem dla wielu osób.

Jest gorzej, ale i lepiej

Nie znaczy to, że rynek pecetowy czekają ciężkie czasy. Trzeba zauważyć, że IDC skupia się tylko na tzw. gotowcach (czyli gotowych zestawach komputerów sprzedawanych w sklepach), laptopach i stacjach roboczych. Nie uwzględnia więc rynku kart graficznych, procesorów etc.

Owszem, również rynek podzespołów nieco wyhamował w ostatnich miesiącach. Mimo to zapotrzebowanie na pecety nadal jest znacznie wyższe niż przed początkiem pandemii w 2020 roku. Co więcej, poprawia się sytuacja z dostawami, co widać m.in. po stopniowo spadających cenach PC i podzespołów komputerowych.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

Masz zainstalowaną grę Ubisoftu? Jeśli, tak to możesz nie otrzymać aktualizacji Windowsa 11

Masz zainstalowaną grę Ubisoftu? Jeśli, tak to możesz nie otrzymać aktualizacji Windowsa 11

Switch 2 może doczekać się wyjątkowego rozwiązania, który rozwiąże problem brakujących padów

Switch 2 może doczekać się wyjątkowego rozwiązania, który rozwiąże problem brakujących padów

Bluesky - starter packi. Czym są i jak je tworzyć? Podpowiadamy

Bluesky - starter packi. Czym są i jak je tworzyć? Podpowiadamy

Intel XeSS coraz częściej pojawia się w grach. Możemy go znaleźć już w ponad 200 produkcjach

Intel XeSS coraz częściej pojawia się w grach. Możemy go znaleźć już w ponad 200 produkcjach

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage

Nowy przeciek daje nam wgląd w specyfikację jednej z kart graficznych Intel Arc Battlemage