Pamiętasz Wyjca z Harry'ego Pottera? Apple właśnie go opatentował

Apple opatentowało nową technologię, która może wzbogacić komunikatory mobilne o bardzo interesującą funkcję. Dzięki temu rozwiązaniu, odbiorca wiadomości tekstowej będzie mógł usłyszeć jej treść czytaną głosem nadawcy.

mobile
Marek Pluta19 lutego 2023
13
Źrodło fot. Unsplash | Laurenz Heymann
i

Inżynierowie szukający inspiracji na nowe wynalazki i rozwiązania bardzo często sięgają po książki lub filmy, przenosząc zaprezentowane tam pomysły do rzeczywistego świata. Pracownicy Apple muszą być wielkimi fanami Harry’ego Pottera, gdyż firma opatentowała technologię bardzo przypominającą Wyjca.

Mowa o magicznym liście przekazującym adresatowi wiadomość w formie zapisu głosu nadawcy. Po jej wygłoszeniu spala się, pozostawiając po sobie garść popiołu, a gdy adresat nie zamierza go otworzyć, zaczyna pulsować i po pewnym czasie eksploduje.

Jak donosi AppleInsider, firma z Cupertino zaprezentowała patent o nazwie „Spersonalizowane głosy do wiadomości tekstowych", który złożono w październiku ubiegłego roku. Dokument opisuje nową funkcję dla komunikatora iMessage, umożliwiającą stworzenie modelu głosu nadawcy do odczytywania wysyłanych wiadomości.

Nadawca mógłby stworzyć na swym urządzeniu model własnego głosu, który dołączałby następnie do przesyłanych wiadomości. Adresat mógłby użyć go nie tylko do przeczytania otrzymanego tekstu, ale też całej korespondencji pochodzącej od danej osoby. Patent wspomina, że model głosu można również wysyłać samodzielnie do osób z listy kontaktów, aby mogły go pobrać przed otrzymaniem wiadomości.

Wiadomości czytane głosem nadawcy

Wprawdzie sam pomysł nie jest rewolucją, gdyż iMessage umożliwia przesyłanie nagrań audio, zaś Siri może odczytać na głos wiadomości tekstowe, jest jednak bardzo interesującą koncepcją. Znacznie fajniej byłoby bowiem usłyszeć głos przyjaciela lub członka rodziny zamiast wirtualnego asystenta. Rozwiązanie doceniłyby również pary, które mogłyby w ten sposób usłyszeć swoich ukochanych.

Naturalnie jest to tylko patent, więc nie ma żadnej pewności, że Apple zechce wdrożyć technologię do użytku. Z drugiej jednak strony koncern ostatnio bardzo zaangażował się w prace nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do generowania głosów.

Pamiętasz Wyjca z Harryego Pottera? Apple właśnie go opatentował - ilustracja #1
Źródło: Uspto.gov.

W 2020 roku Apple przejęło firmę Voysis specjalizującą się w ulepszaniu języka naturalnego dla wirtualnych asystentów. Przedsiębiorstwo wykorzystuje stworzoną przez Google technologię WaveNet, która umożliwia generowanie mowy naśladującej dowolny ludzki głos. Niedawno wydało też serię audiobooków, w których narracja jest w całości generowana przez sztuczną inteligencję.

Nie można więc wykluczyć, że w niedalekiej przyszłości zastosowanie znajdzie również nowy patent. Wówczas iPhone będzie do nas mówił głosem dowolnej osoby.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Router jako sprzęt do grania. Można na nim odpalić GTA Vice City

Router jako sprzęt do grania. Można na nim odpalić GTA Vice City

Apple zaprezentowało MacBooka Air M3, skromna premiera nowego laptopa

Apple zaprezentowało MacBooka Air M3, skromna premiera nowego laptopa

Microsoft albo zapewni 15000 miejsc pracy, albo zwróci Atlancie ponad 36 hektarów terenu

Microsoft albo zapewni 15000 miejsc pracy, albo zwróci Atlancie ponad 36 hektarów terenu

Samsung Galaxy F15 już oficjalnie: bateria 6000 mAh i Android 14 mają przyciągnąć klientów

Samsung Galaxy F15 już oficjalnie: bateria 6000 mAh i Android 14 mają przyciągnąć klientów

Ekran 90 Hz i 8 GB pamięci RAM w bardzo tanim smartfonie

Ekran 90 Hz i 8 GB pamięci RAM w bardzo tanim smartfonie