Nowy Xbox dopiero w 2028 roku, wcześniej lifting obecnej generacji - wyciekły plany Microsoftu

Przy okazji trwającego procesu zostało ujawnionych kilka dokumentów Microsoftu, dotyczących rozwoju konsoli Xbox. Wiele wskazuje na to, że możemy doczekać Xboksa Series X bez napędu i nowego kontrolera.

gaming
19 września 2023
Źrodło fot. Billy Freeman
i

W trakcie procesu Federalnej Komisji Handlu (FTC) przeciwko Microsoftowi, światło dzienne ujrzały interesujące dokumenty dot. konsol producenta. Dotyczą one m.in. przyszłych przyszłej generacji flagowego produktu Xbox oraz odświeżenia obecnej serii. Okazuje się, że Microsoft pracuje nad nową wersją Xboksa Series X, pozbawionego napędu, ale z większą ilością pamięci.

Cylindryczny Xbox

Według dokumentów, które przypadkiem zostały upublicznione, Xbox Series X ma zyskać wersję bez napędu, ale za to z 2 TB dyskiem wewnętrznym. Ulepszeń będzie znacznie więcej, a sama konsola ma mieć inny kształt – w odróżnieniu od prostokątnego XSX, jej obudowa będzie cylindryczna.

Nowy Xbox dopiero w 2028 roku, wcześniej lifting obecnej generacji - wyciekły plany Microsoftu - ilustracja #1
Nowa wersja Xboksa Series X może być cylindryczna. Źródło: Insider Gaming

Okrągły Xbox ma obsługiwać Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 i posiadać port USB-C z przodu. Jego zasilacz prawdopodobnie będzie miał obniżoną moc o 15%, a nowa wersja konsoli będzie wyposażona w wiele technologii oszczędzających energię.

Xbox w chmurze

Projekt Cloud Xbox, znany pod nazwą kodową Keystone, został oficjalnie anulowany przez Microsoft. Jednak z dokumentów wynika, że Keystone nadal znajduje się wysoko na liście rozdysponowanych środków. Możliwe więc, że nadal trwają prace nad najtańszą wersją konsoli Xbox, tj. urządzeniem, które umożliwia tylko logowanie się do usługi w chmurze i wyświetla streamowany obraz.

Xbox „w chmurze”, miał być sprzedawany w cenie 99 – 129 dolarów, razem z jednym kontrolerem. Microsoft twierdził jednak, że dla projekt Keystone jest zbyt kosztowny, dlatego został anulowany.

Nowy kontroler Xbox

Wraz z konsolą Xbox Series X bez napędu, został ujawniony dokument przedstawiający nowy kontroler. To jego znacznie ulepszona wersja, o nazwie projektowej „Sebile”. Pad ma mieć dwukolorową obudowę, ale układ przycisków powinien pozostać bez większych zmian.

Nowy Xbox dopiero w 2028 roku, wcześniej lifting obecnej generacji - wyciekły plany Microsoftu - ilustracja #2
Nowy kontroler „Sebile”. Źródło: Insider Gaming

Kontroler ma posiadać odmieniony system parowania i funkcjonalności w chmurze. To także „Precyzyjne dotykowe sprzężenie zwrotne z haptyką VCA, która może pełnić rolę głośników”. Pad będzie działał z Bluetooth 5.2, a jego żywotność będzie jeszcze większa, niż poprzedników. Zapewnić mają to modułowe joysticki i lepszej jakości komponenty, dzięki którym kontrolki będą też pracować ciszej.

Nowa generacja w 2028 roku

Wśród dokumentów znalazła się także ciekawa informacja, choć z dość odległym skutkiem. Microsoft planuje wprowadzić na rynek kolejną generację konsol Xbox, lecz wydarzy się to dopiero w 2028 roku. Czy będzie to tylko kolejna inkarnacja konsol o znacznie większej mocy – nie wiadomo.

Według dokumentów w Microsoft trwają dywagacje na temat ogólnych zasad konstruowania przyszłych konsol. . To co wydaje się być siłą konsol, czyli projektowanie gier pod konkretny sprzęt, może ulec modyfikacji w bardziej zróżnicowany projekt, może nawet oparty o system Windows.

Już obecna generacja konsol Microsoftu wprowadziła nieco „kłopotów” dla twórców gier, ponieważ muszą oni uwzględniać dwie różne konfiguracje – Xboksa Series X i Series S, który jest znacznie słabszy. PlayStation także występuje w dwóch wersjach, ale różnią się one tylko posiadaniem napędu – możliwości obliczeniowe są takie same. Być może kolejna generacja konsol Xbox będzie jeszcze bardziej zróżnicowana, przypominając bardziej tradycyjne komputery PC.

Konsolę Xbox Series X / S kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem