Niespodzianka w ekranie; MacBooki Pro M4 mają dużo lepsze wyświetlacze od poprzedników

Choć Apple nie informowało o tym w materiałach promocyjnych, wszystkie modele laptopów z procesorami M4 zostały wyposażone w wyświetlacze wykorzystujące technologię Quantum Dot.

tech
Krystian Łukasik15 listopada 2024
Źrodło fot. Jonathan Kemper | Unsplash
i

Najwidoczniej nowe MacBooki Pro z procesorami M4 kryją w sobie pewne ulepszenie, o którym firma milczała w materiałach promocyjnych. Otóż, okazuje się, że laptopy te wyposażono w technologię Quantum Dot, która znacząco wpływa na jakość obrazu.

Lepszy wyświetlacz w nowym MacBooku Pro

Informacje te przekazał Ross Young, analityk i prezes Display Supply Chain Consultants na platformie społecznościowej X. Według niego, wszystkie modele MacBooków Pro M4, zarówno ze standardowym, jak i z matowym ekranem (nano-texture), wykorzystują Quantum Dot. Innowacja ta zapewnia bowiem lepsze odwzorowanie kolorów, szerszą gamę barw i wyższą jasność.

Young wspomina w swoim poście także, że wcześniej Apple stosowało tańszą i pozbawioną kadmu technologię KSF, która wzmacniała odcienie czerwieni. Jednak Quantum Dot oferuje lepszą dokładność kolorów i szerszą paletę barw. Być może właśnie dzięki tej zmianie nowe MacBooki Pro osiągają maksymalną jasność SDR na poziomie 1000 nitów, w porównaniu do 600 nitów w modelach z procesorem M3 i 500 nitów w starszych.

Quantum Dot to technologia wyświetlania obrazu, która wykorzystuje nanokryształy do generowania światła o bardzo precyzyjnych kolorach. Dzięki niej, wyświetlacze z Quantum Dot oferują lepsze odwzorowanie kolorów, wyższą jasność i kontrast w porównaniu do tradycyjnych ekranów LCD. Technologia ta jest już stosowana w telewizorach QLED od Samsunga i Sony jako element podświetlenia ekranu, a także monitorach QD-OLED (Quantum dot Light Emitting Diode) gdzie pełnią funkcję filtra koloru.

Kadm problemem przeszłości?

Co ciekawe, Apple już w 2015 roku rozważało wykorzystanie Quantum Dot, ale zrezygnowało z tego pomysłu ze względu na obecność toksycznego pierwiastka – kadmu. Teraz, zapewne dzięki rozwojowi technologii, wyświetlacze Quantum Dot powróciły, najpewniej już bez problematycznego surowca, co pozwoliło Apple na zastosowanie ich w nowych MacBookach Pro.

Cicha rewolucja

Mimo że zmiana technologii wyświetlaczy to spory krok naprzód, Apple nie chwali się tym w swoich materiałach marketingowych. Firma nadal promuje technologię mini-LED i nazwę „Pro Display XDR”, tak jak w przypadku poprzedniej generacji.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo również, czy Apple zdecyduje się na wprowadzenie technologii Quantum Dot do tańszych MacBooków Air. Jeśli jednak okaże się ona sukcesem w MacBookach Pro, jest to całkiem prawdopodobne.

Najnowsze informacje wskazują jednak na dalsze innowacje giganta z Cupertino. Apple rozważa bowiem wprowadzenie ekranów OLED do MacBooków Pro w 2026 roku. Mark Gurman z portalu Bloomber sugerował, że będzie to pierwszy krok do szerszego zastosowania tej technologii w komputerach Apple.

POWIĄZANE TEMATY: tech Apple

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS