Niemcy bardziej opieszale od Polaków przechodzą na światłowód; oto powody

Niemcy dość niechętnie przechodzą na internet światłowodowy. Wszystko ze względu na zadowolenie z obecnej taryfy, wysoki koszt nowej technologii i brak większej wartości dodanej.

tech
Miłosz Szubert7 stycznia 2025
Źrodło fot. Play
i

Mogłoby się wydawać, że technologia światłowodu staje się coraz bardziej popularna. W teorii stoi za nią wiele mocnych argumentów – szybkość transferu danych, stabilność połączenia, brak opóźnień, duża przepustowość itp. Wciąż nie brakuje jednak osób sceptycznie do niej podchodzących. Weźmy chociażby Niemcy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę BearingPoint GMBH (via GameStar), jedynie 18% gospodarstw domowych u naszych zachodnich sąsiadów mających możliwość założenia takiego Internetu się na to zdecydowała. Dla porównania, w połowie ubiegłego roku w Polsce statystyka ta wynosiła około 40% (via Bankier.pl).

Niemcy z rezerwą podchodzą do światłowodu

Skąd taka opieszałość Niemców, jeśli chodzi o przechodzenie na światłowód? Zgodnie z wynikami badania zorganizowanego przez BearingPoint GMBH, główne powody są cztery.

  1. Zadowolenie z aktualnej taryfy.
  2. Wysoki koszt światłowodu i stosunek jakości do ceny.
  3. Brak wartości dodanej nowej technologii.
  4. Brak informacji na temat światłowodów.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten ostatni punkt. Jak się bowiem okazuje, wielu respondentów nie chciało przejść na światłowód, ponieważ zwyczajnie nie wiedziało, jakie korzyści się z tym wiążą. Ponad połowa z nich, gdy tylko zobaczyła materiały promocyjne, zdecydowała się przejść na nową technologię.

Droga fanaberia czy przydatna technologia?

Odkładając jednak na bok badanie BearingPoint GMBH, ciekawe wnioski można także wysnuć czytając komentarze na samym GameStarze. Sporo użytkowników tego portalu traktuje bowiem światłowód jako drogą fanaberię.

(cytat}Miałem światłowód 1 GBit, teraz posiadam 500 Mbit. Po prostu nie potrzebuję takiej prędkości i nie widzę sensu płacenia 90 euro miesięcznie za Internet, aby raz w miesiącu pobrać grę ważącą 100 GB o połowę szybciej. Większości osób wystarczy 100 MBit, a DSL jest po prostu tańszy

- drky.{/cytat}

Sorry, ale mam w 100% stabilny 1 gigabit przez kabel za 29,99 euro miesięcznie.

Za 29,99 euro otrzymałbym tylko 100 Mbit przez światłowód

- matssa.

{cytat}Mógłbym zmienić, ale w przyszłości zapłacę więcej. Nie warto, bo mam teraz 250 MBit na kablu.

- Mascimus.

Z drugiej strony, pojawiły się również bardziej pozytywne wypowiedzi. Oto jedna z nich:

Nadal jestem zachwycony moimi światłowodami. Już nie sama prędkość jest dużym plusem, ale także 100% niezawodność, jak na razie, bez żadnych przerw i problemów. No cóż, może to po części zasługa dostawcy (w moim przypadku lokalnego zakładu komunalnego), ale tak stabilnego i bezproblemowego połączenia jeszcze nigdy nie miałem. 1000/200 i ping poniżej 10 to oczywiście też miły plus :D

Z przyjemnością płacę te 80 euro, nawet jeśli tańsza oferta z łatwością wystarczyłaby mi jako singlowi – ale chcę też, żeby całość była korzystna dla przedsiębiorstw komunalnych i aby jakość została zachowana.

- Termüllinator

51% do 2030 roku

Niezależnie od obecnego podejścia Niemców do światłowodu, zgodnie z przewidywaniami do 2030 roku około 51% gospodarstw domowych w tym kraju mających możliwość skorzystania z technologii szybkiego Internetu się na to zdecyduje. Prawdziwość tych prognoz zweryfikuje jednak dopiero czas.

POWIĄZANE TEMATY: tech Internet

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

PS5 powinno częściej otrzymywać nowe funkcje w 2025 roku

PS5 powinno częściej otrzymywać nowe funkcje w 2025 roku

SteamOS nie tylko na Steam Decku; Valve próbuje wypchnąć Windowsa z handheldów

SteamOS nie tylko na Steam Decku; Valve próbuje wypchnąć Windowsa z handheldów

DLSS 4 „przewiduje przyszłość”, żeby zwiększyć płynność gier bez dodatkowych opóźnień - twierdzi Jensen Huang

DLSS 4 „przewiduje przyszłość”, żeby zwiększyć płynność gier bez dodatkowych opóźnień - twierdzi Jensen Huang

RTX 5090 vs RTX 4090 - jak wypada nowy król kart graficznych na tle poprzednika?

RTX 5090 vs RTX 4090 - jak wypada nowy król kart graficznych na tle poprzednika?

„Chcemy postawić gracza i jego gry w centrum uwagi” - Microsoft pracuje nad lepszym doświadczeniem dla handheldów z Windowsem

„Chcemy postawić gracza i jego gry w centrum uwagi” - Microsoft pracuje nad lepszym doświadczeniem dla handheldów z Windowsem