Kompaktowy dron 4K dla początkujących od renomowanej marki i w przystępnej cenie. Lataj, nagrywaj i rób zdjęcia, świetnie się przy tym bawiąc
Drony DJI to dla wielu pilotów bezzałogowych statków powietrznych ekstraklasa. Ma, a w zasadzie miało to też przełożenie w cenie. Niedawno producent wypuścił jednak model, na który może pozwolić sobie każdy Kowalski. Poznajcie DJI Neo.

Neo to najtańszy i jednocześnie najbardziej kompaktowy dron DJI. „Latadełko” ma wymiary 13 × 15,7 × 4,9 cm i waży zaledwie 135 g. O tym, że jest to świetny sprzęt dla początkujących, świadczy fakt, że producent zadbał o możliwie jak najprostsze i intuicyjne sterowanie. Osoby rozpoczynające przygodę z pięknym hobby, mogą poczuć się bezpiecznie także dzięki osłonom na śmigłach.
Statek jest szybki – rozpędza się do maksymalnie 57 km/h. Zasięg wynosi 7 km. Sterowanie odbywa się za pomocą kontrolera (nie ma go w zestawie Standard), telefonu lub tabletu z systemem Android, iOS, a nawet stareńkim Windows Phone. Urządzenie da się w łatwy sposób wezwać do siebie dzięki funkcji powrotu do domu. Dron został zakwalifikowany do kategorii C0, co w praktyce oznacza, że może nim latać już operator powyżej 16 roku życia i to bez nabywania żadnych uprawnień. Ba, sprzęt jest odpowiedni również dla dzieci, ale muszą one znajdować się pod opieką starszego pilota. Przed pierwszym lotem, zwłaszcza na otwartej przestrzeni, warto będzie zapoznać się z podstawowymi przepisami i zasadami bezpiecznego latania.
- znakomity, markowy dron do rozpoczęcia przygody z lataniem;
- bardzo mały i lekki;
- łatwy w obsłudze i dość wytrzymały;
- niezła jakość nagrań i zdjęć na prywatny użytek oraz do social mediów;
- całkiem niezła zawartość pakietu standard;
- przystępna cena.
- w materiałach zarejestrowanych w pochmurny dzień lub po zmroku warto będzie poprawić jakość za pomocą softu.
Dron ma fabrycznie zainstalowaną kamerę z matrycą 1/2" CMOS. Jej rozdzielczość to 12 MP, światło f/2.8, a kąt widzenia 117°. Stabilizacja sprowadza się do jednoosiowego gimbala. Urządzenie pozwala kręcić materiał wideo w rozdzielczości 4K z 30 kl./s lub w mniejszej szczegółowości Full HD, ale z większym klatkażem 60 kl./s. DJI Neo ma także funkcję robienia zdjęć w rozdzielczości 4000 na 3000 pikseli. Są one standardowo zapisywane w formacie JPG. Miejsce na filmy i fotki jest dość mocno ograniczone. Wbudowana pamięć ma pojemność 22 GB i nie da się jej rozszerzyć.
Jakość rejestrowanych materiałów jest poprawna, a w słoneczny dzień nawet zadowalająca, ale nie zwala z nóg. Najlepiej samemu będzie przejrzeć próbki, pobierając pliki źródłowe. Można pokusić się o stwierdzenie, że filmy i zdjęcia prezentują poziom adekwatny do ceny urządzenia. Czy to oznacza, że jest to zabawka dla dzieci i kamera to zbędny dodatek? Bynajmniej. Jakość obrazu jest zbyt niska, aby wykorzystać drona do dużych komercyjnych projektów, ale w pełni wystarczająca do nagrywania materiałów na media społecznościowe i do użytku domowego.

W najtańszym zestawie znalazło się miejsce dla jednego akumulatora o pojemności nieco powyżej 1400 mAh. Według danych producenta powinien on wystarczyć na maksymalnie 18 minut latania, ale jest to obwarowane wieloma gwiazdkami. Jeśli zamierzacie śmigać z dużą prędkością i nagrywać przy tym film w 4K, czas ten na pewno będzie krótszy. Ratunkiem jest dokupienie kolejnych baterii lub od razu bogatszego zestawu, który je zawiera (DJI Neo Fly More Combo). Należy jednak przygotować się na żonglowanie akumulatorami – w jednym czasie w dronie może siedzieć tylko jeden.
DJI Neo (standard) – oferty
Wszystkie ceny podane według stanu na dzień publikacji tekstu.
- DJI Neo (standard) na Allegro.pl – 849 zł
- DJI Neo (standard) w MediaMarkt – 849 zł
- DJI Neo (standard) w OleOle! – 849 zł
- DJI Neo (standard) w RTV EURO AGD – 849 zł
DJI Neo – opinie
Na temat drona DJI Neo wypowiadają się głównie początkujący piloci, czyli dedykowana grupa odbiorców. Potwierdzają oni łatwość latania i obsługi. Doceniane są również niewielkie wymiary, a co za tym idzie – bezproblemowy transport urządzenia. Jakość nagrań jest kwestią dyskusyjną; niektórzy nie mają większych zastrzeżeń, a inni twierdzą, że lepsze efekty da się uzyskać, korzystając z flagowego smartfona, tylko że ten nie lata. Ponadto pamiętajmy, ile kosztuje topowy telefon, a ile prezentowany dron.
Jest to pierwszy dron, z którym miałem do czynienia. Kupiłem z zamiarem zabierania go na wyjazd, żeby nagrać kilka ciekawych scen. Jego największym plusem jest to, że jest mały i mieści się do kieszeni kurtki – nie trzeba zabierać dodatkowej aparatury, ładowarki itp. Można go uruchomić w kilka sekund i zrobić nagranie.
– Michał
Dron działa zgodnie z oczekiwaniami. Wykonanie, obsługa, funkcjonalność i łatwość użytkowania są bez zarzutu. Jakość samego obrazu jest wyczuwalnie niższa, jednak do social mediów czy domowych filmów jest w sam raz.
– m...p
Świetny dron, tryb śledzenia działa bardzo dobrze, wykonanie na najwyższym poziomie. Stabilizacja i jakość filmów bardzo dobra.
– B...S
Superzabawka. Tryby autonomiczne są super. Jakość nagrań i zdjęć bez zarzutu.
– Jerzyk-os
Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
POWIĄZANE TEMATY: tech roboty / drony co kupić rekomendacje sprzętowe

Mateusz Ługowik
Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

„Switch 2 jest wystarczająco tani, by podbić rynek” - analityk przewiduje sukces Nintendo pomimo wyższych cen

Kontroler GameCube dla Switcha 2 będzie tylko dla wybranych - reszta obejdzie się smakiem

Konsola niewiele większa od pudełka z grą. PS2 Slim do dzisiaj pozostaje imponującym przykładem miniaturyzacji sprzętu

Nintendo Switch 2 ze wsparciem dla DLSS. Nvidia odsłania karty

To prawdopodobnie najbardziej urocza kamera do Nintendo Switch 2