Mapy Google: 8 ustawień, które warto zmienić od razu po zakupie nowego telefonu

Mapy Google to narzędzie nawigacyjne, z którego korzysta wielu z nas na co dzień. Warto jednak poświęcić chwilę na dostosowanie kilku kluczowych ustawień, aby aplikacja działała jeszcze sprawniej i zgodnie z naszymi preferencjami, szczególnie po instalacji na nowym telefonie.

mobile
Krystian Łukasik24 lutego 2025
Źrodło fot. Henry Perks | Unsplash
i

Mapy Google to jedna z najpopularniejszych aplikacji nawigacyjnych na świecie. Korzystają z niej miliony użytkowników, aby dotrzeć do celu, znaleźć ciekawe miejsca lub sprawdzić natężenie ruchu. Jednakże, po wyjęciu nowego telefonu z pudełka lub ponownej instalacji aplikacji, warto poświęcić chwilę na dostosowanie kilku ustawień. Pozwoli to na pełniejsze wykorzystanie potencjału tej aplikacji i uczyni korzystanie z niej jeszcze wygodniejszym. Poniżej znajdziesz osiem wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc (via GameStar).

1. Określ rodzaj silnika swojego pojazdu

Jeżeli używasz Map Google głównie podczas podróży samochodem, ustaw w aplikacji rodzaju posiadanego silnika jaki napędza Twój pojazd (benzyna, diesel, hybryda, elektryk)

Dzięki tej informacji Mapy Google będą mogły prezentować Ci spersonalizowane wyniki wyszukiwania. Co ważniejsze, otrzymasz rekomendacje tras zoptymalizowanych pod kątem oszczędności paliwa, dopasowanych do charakterystyki Twojego auta. W przypadku samochodów elektrycznych istnieje możliwość określenia typu złącza, co ułatwi wyszukiwanie odpowiednich stacji ładowania.

Jak to zrobić?

  1. Otwórz Mapy Google i kliknij na swoje zdjęcie profilowe lub inicjał w prawym górnym rogu, a następnie wybierz „Ustawienia” > W ustawieniach znajdź opcję „Ustawienia nawigacji” lub „Twój pojazd” (nazwa może się nieznacznie różnić w zależności od wersji aplikacji) > Przejdź do sekcji „Opcje trasy” > Wskaż typ silnika i, jeśli to konieczne, rodzaj złącza.

Źródło: Własne

2. Wyłącz przesyłanie komunikatów głosowych przez Bluetooth

Czy zdarza Ci się, że komunikaty nawigacyjne z Map Google przerywają Ci słuchanie muzyki lub podcastów przez radio samochodowe połączone przez Bluetooth? Jeśli tak, istnieje proste rozwiązanie.

Możesz wyłączyć przekazywanie wskazówek głosowych przez Bluetooth. Wtedy będą one odtwarzane przez głośnik smartfona, a muzyka lub podcasty będą grały nieprzerwanie w tle.

Aby to zmienić, podobnie jak w poprzednim przypadku, przejdź do: zakładki Ustawienia > Ustawienia Nawigacji > i wyłącz opcje „Odtwarzaj głos przez Bluetooth”

Źródło: Własne

3. Korzystaj z map offline

Mapy Google standardowo pobierają dane, korzystając z internetu mobilnego. Aplikacja umożliwia jednak pobranie map do użytku w trybie offline. Nawigacja będzie wtedy działać nawet w miejscach ze słabym zasięgiem lub jego brakiem. (Za granicą, pozwala to również uniknąć opłat roamingowych).

Mapy offline są przechowywane przez rok w pamięci naszego urządzenia, ale w każdej chwili można je usunąć.

Aby pobrać mapy offline:

Stuknij w swoje zdjęcie profilowe w aplikacji > Wybierz „Mapy offline” > Kliknij „Wybierz własną mapę” > Zaznacz obszar, który chcesz pobrać, dostosowując jego wielkość. > Stuknij „Pobierz”.

Źródło: Własne

4. Ustaw adres domowy i służbowy

Zapisanie adresu domowego i miejsca pracy w Mapach Google to niewątpliwie spore ułatwienie. Zamiast za każdym razem wpisywać informacje lub przeszukiwać historię, wystarczy wybrać odpowiednią opcję („Dom” lub „Praca”) wyświetlaną na górze paska wyszukiwania.

Tę funkcję dostosujesz w sekcji: Ustawienia > Edytuj adres domowy lub służbowy.

Źródło: Własne

5. Dodaj widżet Map Google na ekran główny

Widżety, zarówno na Androidzie, jak i na iPhonie, pozwalają zaoszczędzić czas umożliwiając szybszy dostęp do aplikacji. Tymsamym, dodanie widżetu Map Google na ekran główny przyspieszy uruchamianie nawigacji do domu, pracy, a także wyszukiwanie interesujących nas punktów docelowych.

Dostępne są różne rodzaje widżetów. Jeden z nich może na przykład pokazywać bieżącą lokalizację i informacje o ruchu drogowym.

Aby dodać taki widżet dotknij i przytrzymaj pusty obszar na ekranie głównym, aż pojawi się menu > jedną z dostępnych opcji powinna być funkcja „Widżety” (czasem jest to ikona lub opcja na dole ekranu).

Źródło: Własne

6. Wybierz preferowane środki transportu publicznego

Jeśli używasz Map Google do planowania podróży komunikacją miejską, możesz określić, które środki transportu mają być brane pod uwagę: metro, pociąg, tramwaj czy autobus. Niektóre z nich możesz wykluczyć.

Aby skonfigurować te opcje:

Rozpocznij planowanie trasy do wybranego miejsca > Wybierz ikonę „Transport publiczny” (zwykle wygląda jak tramwaj lub pociąg) poniżej pól wyszukiwania > stuknij „Opcje” > Włącz lub wyłącz poszczególne środki transportu.

Źródło: Własne

7. Zmień ikonę nawigacji

Jeśli znudził Ci się standardowy niebieski wskaźnik nawigacji, Mapy Google pozwalają na jego zmianę. Być może pamiętasz tę opcję z tradycyjnych nawigacji samochodowych.

Aby zmienić domyślną ikonę:

Wpisz miejsce docelowe w pasku wyszukiwania u góry ekranu > Wybierz inny symbol pojazdu.

Źródło: Własne

8. Wyłącz powiadomienia o pisaniu opinii

Na urządzeniach z Androidem domyślnie włączone są powiadomienia przypominające o napisaniu opinii po odwiedzeniu danego miejsca. Jeśli uważasz je za irytujące, możesz je wyłączyć.

Przejdź do „Ustawień” w aplikacji > Wybierz „Powiadomienia” > Stuknij w „Twoje opinie” > Wyłącz opcję „Zachęty do pisania opinii”.

Źródło: Własne

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne.

Polecamy również nasze poprzednie artykuły związane z Mapami Google:

  1. Czy prędkościomierz w aucie się myli? Dlaczego Mapy Google pokazują inną prędkość?
  2. Mapy obchodzą 20 urodzimy. Z tej okazji Google dzieli się imponującymi liczbami
  3. Zakładka Mapy znika z wyszukiwarki Google. Technologiczny gigant wywiązuje się z nakazów UE

POWIĄZANE TEMATY: mobile Google Maps

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Tak, to istnieje. Oto wentylator do kabla RTX 40, który ma ratować wtyczki przed spaleniem

Tak, to istnieje. Oto wentylator do kabla RTX 40, który ma ratować wtyczki przed spaleniem

Gracz zastanawia się, dlaczego jego dysk twardy o pojemności 20 TB nie działa - kiedy jego syn go otwiera, znajduje tylko 6 żelaznych odważników

Gracz zastanawia się, dlaczego jego dysk twardy o pojemności 20 TB nie działa - kiedy jego syn go otwiera, znajduje tylko 6 żelaznych odważników

Pogromca MacBooka to to nie jest, ale czas pracy, świetny ekran i temperatury imponują. Recenzja Lenovo Yoga Slim 7x Gen 9

Pogromca MacBooka to to nie jest, ale czas pracy, świetny ekran i temperatury imponują. Recenzja Lenovo Yoga Slim 7x Gen 9

AMD stawia na wydajność: Radeon RX 9070 XT do 42% szybszy niż 7900 GRE

AMD stawia na wydajność: Radeon RX 9070 XT do 42% szybszy niż 7900 GRE

Switch 2: Były pracownik Nintendo przewiduje, że konsola zadebiutuje w czerwcu

Switch 2: Były pracownik Nintendo przewiduje, że konsola zadebiutuje w czerwcu