Która godzina jest na Księżycu? Organizacje kosmiczne chcą ustalenia uniwersalnego czasu księżycowego

Agencje kosmiczne z całego świata przygotowują się do powrotu na Księżyc i założenia tam stałych baz. Prace utrudniać może jednak brak uniwersalnego czasu księżycowego, dlatego powstał plan jego stworzenia.

nauka
Marek Pluta5 marca 2023
5
Źrodło fot. ESA–ATG
i

Po kilku dekadach człowiek zamierza powrócić na Księżyc i jeszcze w tej dekadzie ustanowić tam stałą bazę. Zajmuje się tym m.in. NASA, która niedawno przeprowadziła udany start misji Artemis-1, mającej na celu realizację tego zadania.

Zanim jednak rozpocznie się budowa habitatów, należy zająć się kilkoma kwestiami, a jedną z bardziej istotnych jest uniwersalny czas dla Księżyca. Dotychczas wszystkie misje księżycowe działały w oparciu o lokalne strefy czasowe zapożyczone z Ziemi. W przyszłości na Srebrnym Globie pojawią się jednak astronauci z wielu krajów, więc obecna strategia zupełnie się nie sprawdzi, gdyż każda misja miałaby wówczas własną strefę. Pojawiła się więc koncepcja stworzenia wspólnej strefy czasowej.

Rozmowy na ten temat rozpoczęły się już w listopadzie ubiegłego roku w centrum technologicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Prace nad wspólnym czasem toczą się w ramach inicjatywy LunaNet, będącej platformą wzajemnie uzgodnionych standardów, protokołów oraz wymagań dotyczących interfejsów, umożliwiającą współpracę przyszłych misji księżycowych.

Uniwersalny czas księżycowy ułatwi pracę astronautów

Nie będzie to jednak sprawa prosta, gdyż trzeba wcześniej ustalić wiele kwestii, takich jak odpowiedzialność za ustanowienie i utrzymanie czasu księżycowego. Należy również określić, czy byłby związany z Ziemią lub funkcjonował oddzielnie i czy lepszym pomysłem nie byłoby użycie uniwersalnego czasu koordynowanego, stosowanego w nawigacji lotniczej i morskiej. Organizacje muszą również wziąć pod uwagę fakt, iż zegary na Księżycu działają nieco szybciej niż te na naszej planecie, a dzienna różnica wynosi 56 mikrosekund. Dokładne tempo ich pracy uzależnione jest również od pozycji na Srebrnym Globie, więc inaczej działają na powierzchni, a inaczej na orbicie.

Która godzina jest na Księżycu? Organizacje kosmiczne chcą ustalenia uniwersalnego czasu księżycowego - ilustracja #1

Uniwersalny czas ułatwi życie astronautomŹródło: ESA-K Oldenburg

Do wzajemnej współpracy niezbędny jest również wspólny „selenocentryczny układ odniesienia”, zbliżony do Międzynarodowego Ziemskiego Systemu Odniesienia, umożliwiającego spójny pomiar dokładnych odległości między punktami na naszej planecie.

Stworzenie wspólnego czasu księżycowego będzie z pewnością niezwykle istotne dla podboju kosmosu. Podobne strefy trzeba będzie ustalić dla kolejnych planet, które niegdyś będziemy eksplorować, a dzięki opracowanym rozwiązaniom stanie się to znacznie łatwiejsze.

POWIĄZANE TEMATY: nauka kosmos NASA

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Xiaomi 15 będzie podobno wyposażony w Snapdragona 8 Gen 4

Xiaomi 15 będzie podobno wyposażony w Snapdragona 8 Gen 4

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania