Jeden z najwydajniejszych dysków SSD w rozsądnej cenie

Kingston KC3000 jest jednym z najbardziej opłacalnych dysków SSD NVMe, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. To także idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wzbogacić PS5 o dodatkowe miejsce na gry.

gaming
Paweł Musiolik13 czerwca 2023
4

Spadające ceny dysków SSD NVMe pozwalają przebierać w najwydajniejszych produktach bez przepłacania. Kingston KC3000, który jest dostępny nawet z 4 TB na pokładzie, to jedno z najlepszych urządzeń tego typu – także biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Dysk korzysta z interfejsu PCIe 4.0 x4, co pozwala mu osiągać odczyt i zapis na poziomie 7000 MB/s (wersja 2 TB – mniejsze pojemności oferują wolniejszy zapis). Za bezproblemową obsługę takich prędkości odpowiada kontroler Phison PS5018-E18 oraz 176-warstwowe kości pamięci 3D TLC NAND firmy Micron.

SSD wspomagany jest przez 1 GB pamięci DRAM DDR4. Syntetyczne testy pokazują, że w przypadku odczytu losowego 4K Kingston KC3000 osiąga odczyt na poziomie 900 000 IOPS, a zapis - 1 000 000 IOPS. TBW w przypadku wersji 1 TB wynosi 800 TB, a wersja 2 TB pozwala na zapisanie 1600 TB. Producent oferuje 60 miesięcy gwarancji.

PLUSY:
  1. wysoka wydajność;
  2. bardzo dobry stosunek ceny do jakości;
  3. wysoki limit TBW i długa gwarancja;
  4. bezproblemowe działanie nawet po zapełnieniu dysku w 80%.
MINUSY:
  1. bez dodatkowego radiatora może się mocniej grzać;
  2. dodatkowe oprogramowanie nie oferuje zbyt wielu opcji.

Syntetyczne testy to jedno, a rzeczywiste wykorzystanie dysku to drugie. Kingston KC3000 w wielu próbach ląduje jednak w ścisłej czołówce, zwłaszcza gdy mowa o kopiowaniu dużych plików. Gorzej urządzenie radzi sobie z przenoszeniem wielu mniejszych danych – w takich testach ląduje zwykle na końcu stawki.

Nad wyraz dobrze wygląda wydajność dysku po zajęciu ponad 80% przestrzeni na dane. Tańsze urządzenia mocno wtedy tracą, jednak nie Kingston KC3000. Różnice w wynikach są minimalne – można powiedzieć, że wręcz niezauważalne dla przeciętnego użytkownika, który nie sprawdza wszystkiego w syntetycznych benchmarkach.

Jeden z najwydajniejszych dysków SSD w rozsądnej cenie - ilustracja #1
Kingston KC3000 to jeden z najlepszych wyborów do PS5.

Kingston KC3000, zwłaszcza w opisywanej wersji 2 TB, jest więc idealnym wyborem nie tylko dla posiadaczy pecetów, ale też osób, które rozważają rozbudowę miejsca na gry w PlayStation 5. Mimo istnienia wydajniejszego modelu (Kingston Fury), KC3000 jest wystarczająco wydajny, aby nie odstawać od topowej konkurencji na PCIe 4.0.

Cena w dniu publikacji: 599 zł (Allegro, Amazon)

Kup Kingston KC3000 na Allegro

Kup Kingston KC3000 na Amazon.pl

Kingston KC3000 – opinie

Dysk Kingston KC3000 cieszy się sporym uznaniem zarówno wśród recenzentów, jak i zwykłych użytkowników, którzy chwalą transfery zapewniane przez urządzenie oraz bezproblemowe działanie z konsolą PlayStation 5.

Dobre transfery przy rozsądnej temperaturze.

– Jurek

Ciężko było funkcjonować bez dodatkowego dysku w PS5. Korzystam z łącza LTE, więc ciągłe usuwanie i pobieranie gier od nowa zajmowało mi kilka dni. Komfort jednoczesnego posiadania wszystkich potrzebnych gier jest nie do przecenienia. Dysk działa idealnie z radiatorem firmy BeQuiet.

– Jack

Dysk spełnia swoje zadanie na konsoli PS5. Jestem bardzo zadowolony.

– palas6613

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Nigdy nie chciał pisać o grach, jednak jakimś trafem wylądował w redakcji serwisu SquareZone, gdzie mógł kultywować swoją miłość do jRPG-ów wywołaną kontaktem z Final Fantasy VII, Tacticsem i całą resztą cudownych gier Squaresoftu. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC, jako dodatkowej platformy do grania. W trakcie swojej przygody z mediami pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego były w 100% zadowolony.

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków