Kiedyś warto było budować komputery samemu - dziś już nie jest to regułą

Gotowiec czy składak? To nadal dobre pytanie, a odpowiedź dziś jest trudniejsza, niż się wydaje. Nie zawsze samodzielne złożenie zestawu PC wiąże się z niższym kosztem.

gaming
Arkadiusz Strzała13 maja 2024
3
Źrodło fot. Andy Holmes, Unsplash
i

Kupić gotowy komputer, czy składać samemu – to temat dyskusji stary, jak świat, wśród pecetowców. Wydaje mi się, że gracze wybierają raczej tą drugą opcję, choć nie brakuje też osób argumentujących za „gotowcami”. Obie strony mają silne powody, ja także mam na swoim koncie pewne doświadczenia i kilka samodzielnie złożonych PC. Nad tym tematem pochylił się także serwis MeinMMO, a ja postaram się dorzucić swoje „trzy grosze”.

Gotowiec czy składak

Oto jest pytanie, a odpowiedź na nie pozna ten, kto choć raz kupił gamingowy „gotowiec” i znalazł w nim najtańszy model karty graficznej z jednym wentylatorem. To mała zapowiedź mojego podsumowania, ale najpierw postaram się opisać zwięźle podstawowe aspekty obu dróg zakupu komputera.

Komputer gotowy

  • Szybki zakup – to dobra opcja dla osób dysponujących ograniczonym czasem. Na wybór konfiguracji i dopasowanie podzespołów trzeba poświęcić trochę czasu, nie każdy go ma.
  • Gwarancja – komputer od znanego producenta lub sklepu może być objęty dłuższą gwarancją, niż z reguły dostajemy na poszczególne podzespoły. Czasami w umowach są obecne opcje door-to-door, co jest wygodne, gdy cokolwiek dzieje się złego z PC.
  • Podzespoły dobrane przez specjalistów – osoba niedoświadczona może popełnić błędy konstruując zestaw. Komputery znanych producentów to z reguły sprawdzone konstrukcje, mamy pewność, że zakupiony PC na pewno działa.
  • Gotowy komputer może być dostarczony z preinstalowanym oprogramowaniem. Wszystko jest już na dysku gotowe do działania, wystarczy włączyć. Gdy nie dysponujemy czasem i umiejętnościami, to jest kolejnym plusem.
  • Może być tańszy – choć często za tańszą opcję była uważana konstrukcja własna, obecnie zdarza się, że to komputer gotowy jest tańszy. Wynika to z warunków hurtowych zakupów podzespołów znanych producentów lub sklepów.

Samodzielnie skonstruowany zestaw PC

  • Samodzielna konstrukcja może być mniej kosztowna w zakupie. To stoi nieco w opozycji do ostatniego punktu, ale nadal w wielu przypadkach (umiejętnie korzystając z promocji), kompletując zestaw, możemy osiągnąć niższą sumaryczną cenę, niż w przypadku „gotowców”.
  • Dla osób posiadających wiedzę i doświadczenie, skonstruowanie własnego komputera może być prawdziwą przyjemnością, a efekt powodem do dumy. Szczególnie jeśli skonstruowany PC jest przemyślany i pod względem wizualnym bardzo efektowny.
  • Budowanie własnego PC to dobra okazja do nauki i przelania wiedzy szkolnej w praktykę. Oczywiście wymagany jest pewien minimalny poziom obycia z technologią komputerową.
  • Pełna kontrola nad tym, co trafi do komputera. Kupując samodzielnie złożony zestaw wiemy, jaki dokładnie model podzespołu się w nim znajdzie. To może być istotne dla komfortu użytkowania PC i zarazem jego wydajności oraz przydatności w specjalistycznych zastosowaniach.

Ostateczna decyzja lub rozwiązanie pośrednie

Wybór składaka lub gotowca to indywidualna decyzja, podyktowana własnymi predyspozycjami. Obecnie nie da się jednoznacznie wyłonić uniwersalnego zwycięzcy, zależnie od gracza jedna z opcji może się wydawać bardziej właściwa. Ja osobiście skłaniam się ku własnym konstrukcjom, ponieważ przekonałem się na własnej skórze, że w gotowych zestawach kwestia precyzji doboru podzespołów czasami jest traktowana nieco „przez palce”.

Często w opisie ich konfiguracji możemy znaleźć listę podzespołów, gdzie np. karta graficzna jest opisana jako „RTX 4070”, ew. z dodaną ilością pamięci. I to wszystko, nie mamy informacji, jaki to jest model lub producent. Rzecz jasna, nie zawsze tak jest i jeśli kupujemy komputer MSI, to możemy się tam spodziewać układu graficznego właśnie tej firmy. Ja jednak kupując markowy PC trafiłem na najtańszy model GPU z jednym wentylatorem (choć nadal zgodny ze specyfikacją), co niestety do dziś uważam za negatywne doświadczenie z zakupami gotowych zestawów.

Wiele osób może to jednak nie mieć wystarczających umiejętności, a powyższy mankament uznać za nieistotny. Przedłużona gwarancja i spokojna głowa – to zalety, z których wiele osób zapewne chętnie skorzysta. Najwięksi producenci na rynku czasami korzystają z autorskich projektów konstrukcyjnych, które pozwalają np. oszczędzić miejsce lub w ciekawy sposób rozwiązać chłodzenie. Nie zawsze będziemy w stanie to samo osiągnąć samodzielnie dobierając podzespoły komputerowe.

Sklep x-kom umożliwia zmiany konfiguracji komputerów G4M3R. Źródło: x-kom - Kiedyś warto było budować komputery samemu - dziś już nie jest to regułą - wiadomość - 2024-05-13
Sklep x-kom umożliwia zmiany konfiguracji komputerów G4M3R. Źródło: x-kom

W wielu polskich sklepach możemy trafić na mariaż zalet gotowych zestawów i składaków. Mowa o ofertach modeli komputerów z możliwością wprowadzenia zmian w ostatecznej konfiguracji. Takie operacje są możliwe przy zakupie na przykład komputerów Infinity i Ultimate w Komputroniku lub zestawów G4M3R w sklepie x-kom. Także Morele umożliwiają pewien zakres konfigurowania komputerów we własnych liniach produktowych. W omówionych przypadkach nie da się zmienić wszystkiego, z reguły mamy do dyspozycji wymianę karty graficznej, procesora oraz wielkości pamięci RAM i dysków. Niestety nie zauważyłem możliwości ustalenia konkretnego modelu podzespołu, a szkoda.

Komputery stacjonarne w ofercie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić