Karty graficzne Nvidia GeForce RTX 50 trafią do nas już w przyszłym roku (plotka)

Kolejna generacja kart graficznych Nvidii, której prawdopodobna nazwa kodowa to Blackwell (lub Hopper Next), mogłaby pojawić się już w przyszłym roku. Potencjalnych powodów przyspieszenia prac jest wiele.

gaming
Arkadiusz Strzała2 czerwca 2023
13
Źrodło fot. Nvidia
i

Pojawiają się plotki, według których kolejna generacja kart graficznych Nvidii miałaby się pojawić już w przyszłym roku. Wcześniejszy termin wprowadzenia GeForce RTX 50 nie dziwi, biorąc pod uwagę ostatnie niepowodzenia „zielonych”. Słabo sprzedający się RTX 4070, czy rozczarowujący wydajnością RTX 4060 Ti 8 GB – to nie są fakty, z których Jensen Huang, CEO Nvidii, może być dumny.

Hopper lub Blackwell

Niepotwierdzone informacje podaje serwis TechSpot. Według „plotek” RTX 50 ma być znacznym skokiem wydajności w stosunku do RTX 40. Oczekuje się, że nowa generacja będzie wyprodukowana w procesie technologicznym 3 nm TSMC. Być może także na architekturze wywodzącej się z obecnych produktów dla centrów danych (Nvidia A100, H100).

Jensen Huang podczas targów Computex mówił o nowej technologii Hopper Next, która ma zastąpić obecne produkty z linii Hopper (GH200). Według pogłosek, Hopper Next może w przyszłości też być podstawą produktów dla graczy. Kanał YouTube RedGamingTech twierdzi, że technologia ta miała by być nazwana „Blackwell” – nazwa kodowa kolejnej generacji urządzeń dla graczy.

Karty graficzne Nvidia GeForce RTX 50 trafią do nas już w przyszłym roku (plotka) - ilustracja #1
Skoro RTX 4060 Ti (8 GB) nie zachwyca, to jaki będzie RTX 4060? Źródło: Hardware Unboxed / Twitter

Blackwell ma przynieść znaczny postęp w wydajności, mówi się nawet o dwukrotnie większej mocy obliczeniowej. To mógłby być powód przyspieszenia prac nad kolejną generacją, aby zatrzeć niesmak powodowany wątpliwą opłacalnością niektórych kart rodziny Ada Lovelace. Jak chociażby RTX 4060 Ti, któremu zdarza się być wolniejszym w niektórych tytułach od poprzednika, RTX 3060 Ti. Czy czekacie już na nową generację kart Nvidii? A może na Battlemage Intela? Napiszcie w komentarzach.

Kartę graficzną Nvidii kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków