Jaka karta pamięci do Steam Decka? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

W tym poradniku pochylamy się nad najważniejszymi kwestiami związanymi z doborem karty pamięci do Steam Decka. Opisujemy, jakie karty pamięci obsługuje przenośny komputer firmy Valve, a także podpowiadamy, jakimi kryteriami kierować się przy zakupie.

gaming
Krystian Pieniążek10 maja 2024
Źrodło fot. Petar | Unsplash
i

Jak mogliście wyczytać choćby w naszym porównaniu Steam Decka i Asusa ROG Ally, przenośny komputer od Valve nie imponuje pojemnością wbudowanej pamięci. Jego użytkownik prędzej czy później może więc zacząć rozglądać się za możliwościami związanymi z powiększeniem magazynu danych. Najmniej inwazyjnym sposobem na zwiększenie ilości dostępnego miejsca w Steam Decku jest zainstalowanie karty pamięci. W tym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jej doborze.

Jeżeli szukacie karty pamięci do innego gamingowego sprzętu przenośnego, czyli konsoli Nintendo Switch, to pod tym adresem opisaliśmy, czym się kierować przy zakupie.

Steam Deck – obsługiwane karty pamięci

Zgodnie z oficjalną specyfikacją, Steam Deck obsługuje w zasadzie wszystkie typy kart pamięci microSD w standardzie co UHS-I (Ultra High Speed Phase I). Mowa o następujących kartach:

  1. microSD (do 2 GB pojemności);
  2. microSDHC (od 4 do 32 GB pojemności);
  3. microSDXC (o pojemności od 64 GB wzwyż).

Karta pamięci do Steam Decka – kryteria

  1. Głównym powodem, dla którego użytkownik Steam Decka może chcieć zainstalować w nim kartę microSD, jest niewystarczająca ilość wbudowanej pamięci w urządzeniu. Sprawia to, że pierwszym kryterium, którym należy kierować się przy zakupie karty pamięci, jest jej pojemność. Biorąc pod uwagę, że w chwili pisania tych słów jedynie karty microSDXC oferują od 64 GB do 2 TB pojemności, to właśnie one powinny znaleźć się na naszych celownikach.
  2. Drugim kryterium, na które należy zwracać uwagę przy zakupie karty pamięci do Steam Decka, jest szybkość transferu danych. Zasada jest prosta – im szybszy transfer zaoferuje nasza karta, tym szybsze będzie wczytywanie gier. Steam Deck obsługuje interfejs UHS-I, w którym maksymalny transfer danych to 104 MB/S. Co prawda karty UHS-II oraz UHS-III są wyraźnie szybsze (312 MB/s i 624 MB/s), jednak w Steam Decku działają one w trybie kompatybilności wstecznej z UHS-I, co obniża ich szybkość.
  3. Oprócz tego należy zadbać o dwie kwestie. Pierwszą z nich jest oznaczenie U3 (a dokładnie – „U” z cyfrą „3” w środku), które oznacza, że minimalna prędkość zapisu sekwencyjnego na karcie wynosi 30 MB/S. Karty z oznaczeniem U1 okazują się zbyt wolne, przez co może ucierpieć choćby prędkość pobierania gier.
  4. Ostatnim ważnym elementem symbolu karty, którą chcemy zainstalować w Steam Decku, jest litera „A”, a dokładnie – znajdująca się po niej cyfra. „A1” lub „A2” odzwierciedla klasę prędkości odczytu i zapisu mniejszych plików, przy czym „A2” oznacza szybszą kartę.
  5. Krótko mówiąc – preferowana karta pamięci do Steam Decka będzie mieć oznaczenie „U3 A2 UHS-I”.
Instalacja karty pamięci w Steam Decku przebiega szybko i bezproblemowo. Źródło: Jake Fishman | YouTube. - Jaka karta pamięci do Steam Decka? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę - wiadomość - 2024-05-10
Instalacja karty pamięci w Steam Decku przebiega szybko i bezproblemowo. Źródło: Jake Fishman | YouTube.

Karta pamięci do Steam Decka – co jeszcze warto wiedzieć?

  1. Instalacja karty pamięci w Steam Decku jest niezwykle prosta – wystarczy włożyć ją do gniazda znajdującego się w dolnej części obudowy.
  2. Przed pierwszym użyciem karty pamięci niezbędne może być jej sformatowanie. Aby to zrobić, należy przejść do ustawień systemowych i tam odnaleźć opcje związane z pamięcią oraz formatowaniem karty pamięci.
  3. Steam Deck pozwala na ustawienie karty microSD jako domyślnego magazynu danych. Stosowną opcję można znaleźć w ustawieniach pamięci systemu.
  4. Użytkownik Steam Decka może swobodnie przenosić dane gier pomiędzy kartą microSD a pamięcią wewnętrzną.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Fatalny upscaling i wymagane konto PSN potrafią skutecznie zepsuć zabawę. Recenzja techniczna LEGO Horizon Adventures

Fatalny upscaling i wymagane konto PSN potrafią skutecznie zepsuć zabawę. Recenzja techniczna LEGO Horizon Adventures

Gracz nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, a na koniec w „nagrodę” dostaje wysokiej klasy PC z RTX 4090

Gracz nie otrzymuje zapłaty za swoją pracę, a na koniec w „nagrodę” dostaje wysokiej klasy PC z RTX 4090