ASUS ROG Ally vs Steam Deck. Specyfikacja oraz zalety i wady obu komputerów

W tym artykule przyglądamy się z bliska specyfikacji technicznej komputerów ASUS ROG Ally oraz Steam Deck, a także omawiamy ich najważniejsze zalety i wady.

tech
Krystian Pieniążek12 lutego 2024
Źrodło fot. Edgar Almeida | Unsplash
i

Steam Deck udowodnił, że na rynku jest miejsce dla komputerów przenośnych, budzących skojarzenia z handheldami. Na konkurenta w postaci ASUS-a ROG Ally nie trzeba było długo czekać. W tym artykule omawiamy specyfikację techniczną obu urządzeń oraz przyglądamy się z bliska ich najważniejszym zaletom oraz wadom.

Specyfikacja techniczna

Omówienie Steam Decka i ASUS-a ROG Ally warto zacząć od ich specyfikacji technicznej, która sama w sobie mówi całkiem sporo o ich możliwościach.

Wyświetlacz

  1. ASUS ROG Ally: 7” IPS, 1920x1080, 120 HZ, 500 nitów, AMD FreeSync, Gorilla Glass Victus, Corning DXC.
  2. Steam Deck: 1280x800, LCD: 7”, 60 HZ, 400 nitów; OLED: 7,4”, 90 HZ, 1000 nitów.

Procesor

  1. ASUS ROG Ally: AMD Ryzen Z1 (6C/12T) 3.2-4.9 GHz, AMD Ryzen Z1 Extreme (8C/16T) 3.3-5.1 GHz, APU Phoenix, Zen 4.
  2. Steam Deck: AMD Ryzen (4C/8T) 2.4-3.5 GHz, APU Van Gogh, Zen 2.

Układ graficzny

  1. ASUS Rog Ally: AMD RDNA 3: Ryzen Z1 - 4 CU, Ryzen Z1 Extreme - 12 CU.
  2. Steam Deck: AMD RDNA 2: 8 CU (1000-1600 MHz).

Pamięć RAM

  1. ASUS ROG Ally: 16 GB LPDDR5 (Dual Channel).
  2. Steam Deck: 16 GB LPDDR5 (Dual Channel).

Pamięć wewnętrzna

  1. ASUS ROG Ally: 512 GB SSD PCie 4.0 x4 NVMe.
  2. Steam Deck: 256 GB, 512 GB lub 1 TB GB SSD PCie 3.0 x4 NVMe.

Złącza

  1. ASUS Rog Ally: 1x ROG XG Interface (+ USB 3.2 C Gen.2 z obsługą DisplayPort 1.4), 1x czytnik microSD UHS-II, 1x Audio-jack 3.5 mm.
  2. Steam Deck: 1x USB 3.2 typu C Gen.2 (z obsługą DisplayPort 1.4), 1x czytnik microSD, 1x Audio-jack 3.5 mm.

Wymiary

  1. ASUS Rog Ally: 280 x 113 x 39 mm.
  2. Steam Deck: 298 x 117 x 49 mm.

Waga

  1. ASUS ROG Ally: 608 g.
  2. Steam Deck: 669 g.

Akumulator:

  1. ASUS ROG Ally: 40 Wh.
  2. Steam Deck: LCD: 40 Wh, OLED: 50 Wh.

System operacyjny

  1. ASUS ROG Ally: Windows 11.
  2. Steam Deck: Steam OS / Windows 11.

Cena

  1. ASUS ROG Ally: z AMD Ryzen Z1 – około 1999 zł; z AMD Ryzen Z1 Extreme – około 3299 zł.
  2. Steam Deck: 256 GB LCD (1899 zł), 512 GB OLED (2599 zł), 1 TB OLED (3099 zł).

Steam Deck – najważniejsze zalety i wady

Steam Deck. Źródło: Valve. - ASUS ROG Ally vs Steam Deck. Specyfikacja oraz zalety i wady obu komputerów - wiadomość - 2024-02-12
Steam Deck. Źródło: Valve.
  1. Steam Deck radzi sobie lepiej od ASUS-a ROG Ally z obsługą gier wideo w trybie przenośnym, gdy obydwa urządzenia nie są podłączone do prądu.
  2. Steam Deck może pochwalić się dłuższym czasem pracy na baterii. Grając w mniej wymagające produkcje na Steam Decku LCD, możemy cieszyć się rozgrywką przez około dwie godziny, zaś w przypadku gier AAA – około 1,5 godziny. Dodatkowo wersja OLED posiada większy akumulator, co wydłuża czas rozgrywki o około 30%, do około 2 godzin.
  3. Steam Deck nie nagrzewa się tak bardzo, jak jego konkurent, oszczędzając nam „atrakcji” pokroju pocących się dłoni podczas rozgrywki.
  4. Oprócz dość standardowego zestawu przycisków, gałek analogowych i spustów, Steam Deck posiada dwa panele dotykowe, które znacznie ułatwiają obsługę zarówno samych gier, jak i systemu operacyjnego.
  5. Mocną stroną Steam Decka jest zarówno oficjalne wsparcie od twórców, jak i steamowa społeczność, która dzieli się ze światem między innymi schematami sterowania do poszczególnych gier. Minusem są zaś problemy, które towarzyszą próbom uruchomienia gier spoza biblioteki Steam – na przykład dostępnych w ramach abonamentu PC Game Pass.
  6. Podstawowy model Steam Decka jest tańszy niż bazowy model ASUS-a ROG Ally; warto jednak pamiętać, że posiada gorszy ekran – LCD.

ASUS ROG Ally – najważniejsze zalety i wady

ASUS ROG Ally. Źródło: ASUS.
ASUS ROG Ally. Źródło: ASUS.
  1. Choć Steam Deck może pochwalić się lepszymi wynikami, gdy nie jest podłączony do zasilania, po podłączeniu do gniazda ASUS Rog Ally deklasuje go w przedbiegach. Wówczas bowiem komputer przełącza się w tryb boost i pozwala swojemu chipowi na pracę w 30 watach.
  2. Drugą mocną stroną sprzętu ASUS-a jest ekran IPS, który może pochwalić się wyższą częstotliwością odświeżania oraz wyższą rozdzielczością, a także m.in. lepszym odwzorowaniem kolorów, niż wyświetlacz LCD z bazowego modelu Steam Decka.
  3. Z drugiej strony wyświetlacz ASUS-a ROG Ally jest już wyraźnie gorszy od ekranu OLED z nowszego modelu Steam Decka.
  4. Choć bateria to pięta achillesowa obu urządzeń, Steam Deck jest w stanie wytrzymać dłużej niż ASUS ROG Ally bez podłączania do zasilania. Przy mniej wymagających produkcjach akumulator komputera ASUS-a jest w stanie wytrzymać około 1,5 godziny rozgrywki, zaś w przypadku gier AAA – nieco ponad godzinę.
  5. ASUS ROG Ally potrafi mocno się nagrzać, przez co podczas rozgrywki mogą pocić nam się dłonie.
  6. ASUS ROG Ally nie posiada touchpadów, które znajdziemy w Steam Decku, co może nieco skomplikować kwestię obsługi niektórych tytułów oraz systemu operacyjnego.
  7. Sprzęt ASUS-a posiada znacznie szersze możliwości w kwestii kompatybilności, niż ma to miejsce w przypadku Steam Decka. Na ROG Ally z powodzeniem uruchomimy każdą produkcję stworzoną z myślą o systemie operacyjnym Windows (również z anticheatem).
  8. Podstawowy model ASUS-a ROG Ally jest nieco droższy od bazowego modelu Steam Decka, jednak posiada wyraźnie lepszy ekran.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy

RTX 5090 będzie tańszy niż sądziliśmy; Nvidia ma zaskoczyć graczy