Jak procesor z Xboksa Series X sprawdza się w graniu na PC?

Youtuber technologiczny przetestował dość nietuzinkowe urządzenie, które stoi w rozkroku pomiędzy światem konsol i PC. Zawiera ono układ APU z Xboksa Series X, zamontowany na niemal standardowej pecetowej płycie głównej.

gaming
Arkadiusz Strzała3 sierpnia 2023
7
Źrodło fot. Billy Freeman / Unsplash
i

Czy zastanawialiście się, jaka jest prawdziwa wydajność konsol Xbox Series X, gdyby zestawić je bezpośrednio z komputerem PC, wykorzystując takie samo środowisko testowe? Oczywiście, nie trzeba próbować instalować Windows 11 na Xboksie. Kanał Digital Foundry na YouTube znalazł na to inny sposób.

Pecetowe granie na Xbox Series X

Dziennikarze z Digital Foundry wykorzystali w tym celu platformę „AMD 4800S Desktop Kit”, która w pewnym uproszczeniu, jest po prostu APU z Xboksa Series X zamontowanym na komputerowej płycie głównej, m.in. ze slotem PCIe X4. Urządzenia te są dostępne tylko na rynku chińskim, a procesory w nich zawarte pochodzą z wycofanych serii z uszkodzonym układem graficznym.

Z tego powodu nie trafiły one do konsol Xbox Series X. Brak funkcjonującego GPU może stanowić pewien problem w graniu, ale testujący rozwiązali ten problem umieszczając w slocie PCIe kartę graficzną Radeon RX 7900 XTX. Nie wiem, czy to jest dobry wybór, gdyż recenzujący sam przyznaje, że bardziej odpowiadającą konsoli (PS5) kartą byłby RX 6700. Zestaw 4800S Desktop Kit posiada wbudowaną pamięć GDDR6, zamiast standardowo spotykanej w PC DDR4 lub DDR5.

Prowadzący nagranie Richard Leadbetter, przetestował kilka gier na wybranej konfiguracji, stosując różne ustawienia graficzne, starając się dobrać odpowiadające tym na konsoli. Youtuber starał się porównywać 4800S do pecetowego Ryzena 5 3600, z którym układ generacji Zen 2 powinien mieć wiele wspólnego.

Jak procesor z Xboksa Series X sprawdza się w graniu na PC? - ilustracja #1
Desktopowe testy konsolowego procesora. Źródło: Eurogamer

Dla przykładu Call Of Duty: Black Ops Cold War osiąga średni wynik 92 fps w rozdzielczości 1080p, podczas gdy wspomniany Ryzen 5 3600 ok. 94 fps. Z kolei Metro: Exodus Enhanced Edition na układzie z Xboksa działa z prędkością 86 kl/s, a na swoim „pecetowym bracie” o ok. 50% szybciej. Stąd niezbyt łatwo jest porównywać układ typowo konsolowy, gdyż w różnych grach zachowuje się on dość nieprzewidywalnie.

Podobnie w Counter Strike: Global Offensive – wynik 4800S (ok. 140 fps) był najgorszym wśród porównywanych układów. Cyberpunk 2077 zaś balansował już na granicy grywalności, osiągając ledwie 40 fps w 1080p. Konkludując, układ z generacji Zen 2 trąci już nieco myszką przez swój wiek i najnowsze CPU Intela z generacji 13. oraz AMD z rodziny Ryzen 7000 zdecydowanie go deklasują. Autor materiału w podsumowaniu odradza prób zaopatrywania się w zestaw AMD 4800S Desktop Kit – nie warto, rozczarujecie się.

Procesory AMD kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

iPhone SE 4 będzie ostatnim smartfonem Apple z tym kultowym przełącznikiem

iPhone SE 4 będzie ostatnim smartfonem Apple z tym kultowym przełącznikiem

Masz internet z limitem? Microsoft Flight Simulator 2024 może nie być dla Ciebie. Gra potrafi zużywać nawet 81 GB Internetu na godzinę

Masz internet z limitem? Microsoft Flight Simulator 2024 może nie być dla Ciebie. Gra potrafi zużywać nawet 81 GB Internetu na godzinę

Ile klatek na sekundę potrzeba do grania online? Gracze wskazują na minimalny próg

Ile klatek na sekundę potrzeba do grania online? Gracze wskazują na minimalny próg

Do pogrzebu Windowsa 10 został już tylko rok, użytkownicy powinni zacząć szukać alternatywy

Do pogrzebu Windowsa 10 został już tylko rok, użytkownicy powinni zacząć szukać alternatywy

Ile trwa aktualizacja do iOS 18? Sprawdzamy

Ile trwa aktualizacja do iOS 18? Sprawdzamy