Procesor, który pokonał króla poprzedniej generacji

Gdy macie duży lub wręcz nieograniczony budżet i potrzebujecie najwyższej wydajności w grach i programach, świetnym wyborem do mocarnego komputera będzie procesor Intel Core i7-13700KF.

tech
Mateusz Ługowik21 września 2023
1

Żeby na szybko uświadomić sobie, jaką mocą dysponuje prezentowany model, wystarczy napisać, że gracze chętnie parują go z kartą graficzną GeForce RTX 4090, czyli najpotężniejszym układem graficznym na świecie. Procesor jest wykorzystywany także w profesjonalnych zastosowaniach wymagających olbrzymiej wydajności wielowątkowej.

Intel Core i7-13700KF ma 16 rdzeni – po osiem Performance i Efficient – oraz 24 wątki. Pierwszy typ rdzeni odpowiada głównie za wydajność w grach, a drugi sprawdza się lepiej w wielozadaniowości. Taktowanie zegara to 3,4 GHz i 5,4 GHz trybie turbo. CPU wykonane w procesie 10 nm ma do dyspozycji 30 MB pamięci podręcznej i jest zgodne ze standardem PCIe 5.0. Procesor obsługuje zarówno pamięć RAM DDR4, jak i DDR5. Trzeba wiedzieć, że nie ma tu zintegrowanego układu graficznego. Ten można znaleźć w jeszcze droższym modelu i7-13700K i tańszym i7-13700 bez odblokowanego mnożnika.

PLUSY:
  1. w grach niewiele wolniejszy niż Intel Core i9-13900K;
  2. znakomita wydajność w profesjonalnych aplikacjach;
  3. spory potencjał OC;
  4. wsparcie zarówno DDR4, jak i DDR5;
  5. cena (jak za taką moc).
MINUSY:
  1. pobiera dużo prądu – zalecam undervolting;
  2. wymaga bardzo mocnego = drogiego chłodzenia.

Czas na wydajność. Model i7-13700KF jest szybszy w aplikacjach od swojego poprzednika, czyli i7-12700KF o ok. 25%. Różnica jest więc kolosalna i w dużej mierze wynika z dołożenia kolejnych rdzeni. W gamingu nowszy układ jest mocniejszy o niecałe 10%. Prezentowany procesor zdołał pokonać w testach i9-12900K, który jest najmocniejszym układem poprzedniej generacji. Jak wypada porównanie wydajności z jednostkami konkurencyjnego AMD? Otóż i7-13700KF jest lepszy o ok. 4% od Ryzena 9 7900X w zadaniach profesjonalnych i o ok. 9% w gamingu. Podane wyniki są orientacyjne. Jak zawsze wiele zależy od konkretnego oprogramowania i gry.

Podany przez producenta pobór mocy wynosi 125 W (TDP). Maksymalna wartości (MTP) to już ponad 250 W. Jednostka ma więc bardzo duży apetyt na prąd, co przekłada się również na trudności z utrzymaniem odpowiednich temperatur pracy. Nie obejdzie się bez dobrego chłodzenia wodnego lub topowego powietrznego (w pudełku nie ma żadnego). Dobrą praktyką i to nie tylko w przypadku wyjątkowo prądożernego i gorącego Intela i7-13700KF jest przeprowadzenie undervoltingu, pozwalającego zbić temperaturę pod obciążeniem nawet o kilkanaście stopni i ograniczyć zużycie energii.

Procesor, który pokonał króla poprzedniej generacji - ilustracja #1
Procesor wymaga płyty głównej z gniazdem LGA 1700.

Procesory z oznaczeniem „K” w nazwie kupuje się najczęściej z myślą o ich podkręcaniu i uzyskaniu w ten sposób kilku dodatkowych procent wydajności. Możliwości OC i7-13700KF mogą różnić się w zależności od konkretnej sztuki, ale ogólny potencjał trzeba ocenić jako spory. Zegar w niektórych przypadkach da się podnieść nawet do 6 GHz. Pod tym względem widać wyraźny postęp w stosunku do poprzedniej generacji. Przetaktowanie wiąże się jednak nie tylko z pozytywami. Układ poddany OC pobiera jeszcze więcej prądu i mocniej się grzeje.

Intel Core i7-13700KF – oferty

Wszystkie ceny podane według stanu na dzień publikacji tekstu.

  1. Intel Core i7-13700KF na Allegro – 1910 zł
  2. Intel Core i7-13700KF w Media Expert – 1939 zł
  3. Intel Core i7-13700KF w OleOle! – 1939 zł
  4. Intel Core i7-13700KF w RTV EURO AGD – 1939 zł
  5. Intel Core i7-13700KF na Amazon.pl – 2279,39 zł

Intel Core i7-13700KF – opinie

Użytkownicy są zachwyceni wydajnością. Ich zdumienie mocą procesora jest tym większe, im starszy był model, który wymienili na i7-13700KF. Nie jest to jednak ślepa miłość. Nabywcy jak mantrę powtarzają, że układ mocno się grzeje i konieczne jest chłodzenie z wyższej półki, w tym to wodne, aby móc utrzymać optymalną temperaturę podczas pełnego obciążenia.

To najszybszy procesor, jaki kiedykolwiek miałem. Miażdży w każdym zadaniu – niewiarygodna moc. Bierz go i nie zastanawiaj się dwa razy. Jest całkowicie wart swojej ceny. Połączyłem go z szybkim dyskiem SSD Samsung 990 Pro i chłodzeniem cieczą DeepCool LT 720. Temperatury utrzymują się na poziomie 35°C w spoczynku i 60-70°C w stresie. Niesamowite. Podkręcony do 5,5 GHz staje się jeszcze większą bestią, a myślę, że może nawet pójść wyżej.

– ROCK SEO

Procek marzenie, w porównaniu do poprzednika i5-9400F fps-y w grach podskoczyły o 40-50 klatek, a w CS:GO z 250 do stałych 600 ze skokami do 900. Przy zakupie takiego procka należy od razu zaopatrzyć się w mocne chłodzenie, bo przy słabym radiatorze 90*C to norma. Procesor na długie lata.

– Szymon

Zakupiłem procesor jakiś czas temu i muszę przyznać, że jest to jedna z najszybszych i najlepszych jednostek CPU na rynku. Procesor i7 13. generacji zapewnia bardzo szybką pracę przy mocno wymagających zadaniach, takich jak gry lub obróbka wideo.

– Lucky

Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Kolejny pozew przeciwko OpenAI. Gigant medialny oskarża twórcę ChatGPT o „celowe i nieustanne” kopiowanie treści autorskich publikacji

Kolejny pozew przeciwko OpenAI. Gigant medialny oskarża twórcę ChatGPT o „celowe i nieustanne” kopiowanie treści autorskich publikacji

Gracz przez lata zbierał konsole i gry, by sprzedać wszystko i kupić jeden konkretny handheld - teraz jest przeszczęśliwy

Gracz przez lata zbierał konsole i gry, by sprzedać wszystko i kupić jeden konkretny handheld - teraz jest przeszczęśliwy

AMD może zrezygnować z RX 9060 XT z 8GB pamięci - i to byłoby słuszną decyzją 

AMD może zrezygnować z RX 9060 XT z 8GB pamięci - i to byłoby słuszną decyzją 

Discord na progu dużych zmian? Popularny komunikator ma nowego dyrektora generalnego

Discord na progu dużych zmian? Popularny komunikator ma nowego dyrektora generalnego

Google sprzeda Chrome? Yahoo i twórcy ChatGPT wśród pierwszych chętnych na zakup przeglądarki

Google sprzeda Chrome? Yahoo i twórcy ChatGPT wśród pierwszych chętnych na zakup przeglądarki