Google szaleje za AI; podsumowanie konferencji Google I/O 2023

Wczorajsza konferencja Google I/O 2023 udowodniła, że gigant z Mountain View kładzie ogromny nacisk na wykorzystanie Barda. Na pokazie zaprezentowano między innymi nową wyszukiwarkę opartą na AI.

mobile
Agnieszka Adamus11 maja 2023
2
Źrodło fot. Unsplash | Brett Jordan
i

Wczoraj odbyła się konferencja Google I/O 2023, podczas której poznaliśmy plany firmy na przyszłość. Można z niej wyciągnąć jeden wniosek – gigant z Mountain View kładzie ogromny nacisk na wykorzystanie Barda, czyli swojej sztucznej inteligencji.

Bard podstawą działania Google

Bard w pewnym stopniu jest odpowiednikiem popularnego ChatGPT. Oznacza to, że jest on w stanie generować tekst będący odpowiedzią na wystosowaną przez nas frazę. AI Google ma jednak oferować bardziej rozbudowane opcje, niż jego konkurencja.

  1. Już teraz, Bard pozwala ludziom na generowanie kodów w ponad 20 językach programowania.
  2. Niedługo ma do niego zawitać opcja, która umożliwi AI analizę grafik. Dzięki temu, będziemy mogli załączyć zdjęcie do nurtującego nas pytania, a Bard bez problemu udzieli nam odpowiedzi.
  3. Bard ma również współpracować w przyszłości z generatorem grafik Adobe Firefly.

Pokaz wyraźnie podkreślił, że Google dąży do zaimplementowania swojej sztucznej inteligencji w wielu aplikacjach – nie tylko swoich. Zapowiedziano, bowiem współprace z innymi firmami.

  1. Popularna wyszukiwarka doczeka się dużych zmian za sprawą AI. Na szczycie strony znajdzie się odpowiedź wygenerowana przez Barda. Ma ona oferować rozbudowane odpowiedzi nawet na skomplikowane zapytania. Nie zabraknie również linków do sklepów oraz restauracji. Do treści będą również załączane grafiki oraz filmy.
  1. Chmura Google doczeka się opcji nazwanej Duet AI. Dzięki niej możemy ułatwić sobie pisanie, czy też tworzenie prezentacji multimedialnych i arkuszy kalkulacyjnych. Wystarczy, że wpiszemy co chcemy uzyskać, a sztuczna inteligencja nam to wygeneruje.
  2. Zdjęcia otrzymają za to tzw. Magic Editor. Ma to być narzędzie do zaawansowanej obróbki graficznej. Z jego pomocą będziemy mogli usunąć wybrane elementy ze zdjęcia lub po prostu zmienić jego położenie. Braki w tle powstałe w wyniku tego typu działań, mają być natomiast uzupełniane przez AI.
  3. Mapy wzbogacą się o opcję Immersive View, która pozwala na wygenerowanie „makiety” trasy, jaką sobie wyznaczymy. Całość ma bazować na grafikach ze Street View. Dodatkowo w 15 miastach (przynajmniej na początku), będzie dostępna opcja sprawdzenia panujących warunków – w tym pogody.

Na prezentacji ogłoszono, że Bard został publicznie udostępniony równolegle w 180 krajach. Na ten moment jednak platforma nie jest dostępna w naszym państwie. Istnieje jednak wyraźna sugestia, że wkrótce trafi ona również do nas. AI działa teraz tylko po Angielsku, Koreańsku i Japońsku. Na liście języków, które zostaną dodane do usługi, jest właśnie Polski.

Nowości w systemie Android

Google zapowiedziało również szereg nowości, które zawitają do systemu Android. Dotyczą one głównie ułatwień związanych z korzystaniem z istniejących już rzeczy.

  1. Pojawi się funkcja Fast Pair, która jak sama nazwa wskazuje, posłuży do szybkiego łączenia ze sobą urządzeń. Z jej pomocą będziemy mogli również udostępniać pliki innym znajdującym się blisko nas.
  2. 50 aplikacji od Google zostanie dostosowane, tak by działało na większych ekranach (np. tabletów).
  3. Zaktualizowana zostanie również aplikacja Find My Device. Z jej pomocą będziemy mogli lokalizować nie tylko smartfony, ale również inne sprzęty – w tym słuchawki. Ma ona działać z lokalizatorami od zewnętrznych producentów. Co jednak ciekawe, nie było mowy o potencjalnej konkurencji dla AirTagów, o której plotki krążyły w ubiegłym tygodniu.

Oprócz tego na pokazie mieliśmy również okazję zobaczyć nowe sprzęty Google – Pixel 7a, Pixel Fold i Pixel Tablet.

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Z GRYOnline.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańcza specjalistka od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi. Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić