Farmy trolli, oszustw i przestępstw zbudowane na smartfonach dużym problemem w Chinach

Chińscy przestępcy coraz chętniej wykorzystują smartfony w swojej działalności. Tworzą całe farmy, liczące setki urządzeń, które są używane m.in. do wyłudzania towarów ze sklepów internetowych.

mobile
Marek Pluta21 marca 2024
Źrodło fot. Unsplash | Daniel Romero
i

Przestępcy nieustannie doskonalą techniki oraz opracowują nowe narzędzia, które pozwalają im działać jeszcze sprawniej i efektywniej. Ostatnio coraz popularniejszym narzędziem ich pracy, stają się smartfony. Te niewielkie urządzenia ułatwiają im pracę, gdyż są tańsze i zajmują mniej miejsca od komputerów, a wykonują zadania równie dobrze. Jak donosi serwis Jiemian News, dziennikarze państwowej telewizji China Central Television (CCTV), ujawnili właśnie wyniki śledztwa, dotyczące masowego wykorzystywania smartfonów przez grupy przestępcze.

Smartfony używane do przestępstw

Dziennikarze ustalili, że na chińskim rynku pojawia się coraz więcej startupów, oferujących „płyty główne” smartfonów, wraz z osprzętem do ich uruchamiania i zarządzania. Termin ten oznacza duży system, będący połączeniem kilkudziesięciu płyt głównych telefonów komórkowych, w jedno urządzenie, którym można sterować za pomocą komputera. Ich nabywcami są firmy, budujące z nich olbrzymie farmy, wykorzystywane następnie do różnego rodzaju oszustw oraz przestępstw.

Dziennikarze pokazali specjalne moduły, składające się z 20 płyt głównych smartfonów oraz podłączonego do nich monitora, umożliwiającego wykorzystanie telefonów do różnego rodzaju zadań. Zaprezentowali również całe centrum danych, w których pracowało 1000 smartfonów. Każdy telefon ma przypisane indywidualne konto, zaś operatorzy dbają o regularną zmianę adresu IP oraz modyfikują informacje o sprzęcie, by uniknąć wykrycia. Ta przykładowa farma służyła m.in. do publikowania fałszywych komentarzy oraz lajków w mediach społecznościowych, działań SEO zwiększających pozycję strony w wyszukiwarkach, czy też wyłudzania towarów ze sklepów internetowych.

Źródło: CCTV - Farmy trolli, oszustw i przestępstw zbudowane na smartfonach, dużym problemem w Chinach - wiadomość - 2024-03-21
Źródło: CCTV

Właściciele takich farm, wynajmują urządzenia wszystkim chętnym, pobierając opłatę w wysokości od 3000 do 6000 juanów (ok. 1650 - 3300 zł), za dostęp do jednego modułu składającego się z 20 smartfonów. Same płyty główne, można natomiast kupić już od 1800 juanów (ok. 990 zł), aż do 6100 juanów (ok. 3600 zł), w zależności od wydajności chipa, ilości pamięci oraz pojemności dysku twardego.

Fałszywe komentarze i inne oszustwa

Tego typu farmy stają się coraz poważniejszym problemem, ponieważ dostęp do nich jest łatwy i stosunkowo tani. A mogą służyć do wielu zadań, takich jak tworzenie fałszywych fanów i lajków w mediach społecznościowych, sugerując że konto jest znacznie popularniejsze, niż w rzeczywistości, co może zaowocować większymi dochodami z kontraktów reklamowych. Mogą też służyć do zamieszczania fałszywych recenzji, pomagając wypromować własny produkt lub zaszkodzić konkurencji. Oczywiście istnieją też legalne zastosowania takich farm, gdyż mogą pełnić funkcję narzędzi do tworzenia i testowania gier, symulując wielu użytkowników. Nie ma jednak co ukrywać, że większość z takich urządzeń jest używana do popełniania przestępstw.

Władze próbują wprawdzie walczyć z producentami płyt głównych do smartfonów, ale jest to działanie z góry skazane na porażkę. Wprawdzie jak donosi Jiemian News, aż 23 procent firm oferujących taki sprzęt, było objętych postępowaniem sądowym, to ukarano jedynie mniej, niż 3 procent z nich. Poza tym niektóre zaczynają już oferować smartfony w chmurze, by zmniejszyć zależność od sprzętu, a wykrycie ich jest wówczas znacznie trudniejsze.

Dane z Tianyancha Professional Edition pokazują, że w tej chwili w Chinach działa 320 firm, oferujących płyty główne do telefonów komórkowych.

POWIĄZANE TEMATY: mobile smartfony Chiny przestępstwa

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Windows 11 z jeszcze większą liczbą reklam. Game Pass będzie promowany w ustawieniach systemu

Windows 11 z jeszcze większą liczbą reklam. Game Pass będzie promowany w ustawieniach systemu

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę