Drony sterowane przez AI mogą znacznie szybciej odnajdywać zaginionych w górach, ciekawe wyniki badań naukowców

Drony sterowane przez sztuczną inteligencję mogą wkrótce stać się nieocenionym narzędziem w akcjach poszukiwawczych. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Glasgow opracował algorytm, który pozwala dronom na samodzielne planowanie tras lotu, zwiększając efektywność poszukiwań.

tech
Krystian Łukasik31 maja 2024
1
Źrodło fot. Alessio Soggetti | Unsplash
i

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow opracowali innowacyjny algorytm, który pozwala dronom na bardziej efektywne przeczesywanie terenu w poszukiwaniu zaginionych osób.

Obecnie drony są już wykorzystywane w akcjach ratunkowych, ale planowanie ich tras lotu opiera się głównie na intuicji i doświadczeniu pilotów. Zespół badawczy pod kierownictwem Jana-Hendrika Ewersa, który dorastał w szkockich górach i doskonale zna trudne warunki panujące w tym regionie, postanowił to zmienić, wykorzystując możliwości sztucznej inteligencji.

Naukowcy z Glasgow rewolucjonizują akcje poszukiwawcze

Naukowcy przeanalizowali dane z akcji ratunkowych z całego świata, uwzględniając takie czynniki, jak wiek zaginionej osoby, rodzaj aktywności, stan zdrowia oraz miejsce odnalezienia. Na ich podstawie stworzyli model AI, który potrafi symulować możliwe trasy, jakimi mógł podążyć zaginiony, biorąc pod uwagę specyfikę terenu.

Źródło: Ricardo Gomez-Angel | Unsplash
Źródło: Ricardo Gomez-Angel | Unsplash

Pierwsze wyniki badań wyglądają obiecująco. Algorytm opracowany przez zespół Ewersa okazał się znacznie skuteczniejszy od tradycyjnych metod planowania tras dronów. W symulacjach komputerowych nowy algorytm znacznie częściej odnajdywał zaginione osoby, co w praktyce ma przełożyć się na realne zwiększenie szans na uratowanie życia w sytuacjach, gdy liczy się każda minuta.

Dziedzina poszukiwań i ratownictwa w Szkocji jest niezwykle zróżnicowana, a także dość niebezpieczna. Możliwość wysłania drona i skutecznego przeszukiwania terenu za jego pomocą może uratować niejedno życie – powiedział Ewens

Eksperci są zgodni odnośnie do potencjału dronów

Eksperci ds. poszukiwań i ratownictwa również pozytywnie oceniają potencjał nowego rozwiązania. David Kovar z Narodowego Stowarzyszenia Poszukiwań i Ratownictwa w USA podkreśla, że algorytm może znacząco usprawnić akcje ratunkowe, zwłaszcza w początkowej fazie poszukiwań. Warunkiem skuteczności jest jednak dokładność map prawdopodobieństwa, które wskazują obszary o największej szansie na odnalezienie zaginionej osoby.

Takie podejście, zastosowane w szkockich górach, z pewnością wydaje się wykonalne, szczególnie na wczesnych etapach poszukiwań, kiedy czekasz, aż pojawią się inne osoby – powiedział Kovar

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Glasgow pracuje nad dalszym udoskonaleniem swojego algorytmu, wykorzystując dane GPS z ostatnich akcji ratunkowych. To pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie zależności, między miejscem zaginięcia, a odnalezienia, co z kolei przełoży się na „zwiększenie precyzji map prawdopodobieństwa”.

Drony to wciąż stosunkowo nowa technologia w akcjach ratunkowych, a ich użycie wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Ponadto obecne regulacje znacząco ograniczają ich szersze zastosowanie.

Mimo to eksperci są zgodni, że drony sterowane przez AI mają ogromny potencjał w dziedzinie poszukiwań i ratownictwa. Dzięki algorytmom, takim jak ten opracowany przez zespół Ewersa, drony będą mogły jeszcze skuteczniej przeczesywać trudno dostępne tereny górskie, co może uratować życia wielu osób.

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Australijski sąd uznał, że Uber nie płaci swoim kierowcom i anulował dług podatkowy w wysokości 81 milionów dolarów

Australijski sąd uznał, że Uber nie płaci swoim kierowcom i anulował dług podatkowy w wysokości 81 milionów dolarów

Epopeja Starlinera dobiegła końca. Statek Boeinga wrócił na Ziemię

Epopeja Starlinera dobiegła końca. Statek Boeinga wrócił na Ziemię

Inżynier stworzył wolumetryczny wyświetlacz 3D i odpalił na nim Dooma

Inżynier stworzył wolumetryczny wyświetlacz 3D i odpalił na nim Dooma

Łowca okazji kupuje PS2 na pchlim targu, by w domu z goryczą uświadomić sobie popełniony błąd

Łowca okazji kupuje PS2 na pchlim targu, by w domu z goryczą uświadomić sobie popełniony błąd

Jak wybrać najlepszy serwer GeForce Now? Podpowiadamy

Jak wybrać najlepszy serwer GeForce Now? Podpowiadamy