Czy komornik ma dostęp do konta Revolut i może je zająć? Odpowiedział nam radca prawny

Czy w sytuacji, w której ciąży na nas zadłużenie, komornik może uzyskać dostęp do naszego konta Revolut? Zapytaliśmy o to Andrzeja Krystę – Radcę Prawnego z Kancelarii Mróz-Krysta.

tech
Krystian "Vergil" Pieniążek5 grudnia 2023
29
Źrodło fot. Clay Banks | Unsplash
i

Konto Revolut umożliwia dokonywanie płatności internetowych oraz stacjonarnych w rozmaitych walutach. Ponadto pozwala nam ono wypłacać pieniądze z bankomatów na całym świecie.

W 2020 roku, a więc po pięciu latach od rozpoczęcia działalności, Revolut zmienił swój profil i uzyskał licencję bankową. Od tego momentu funkcjonuje jako bank specjalistyczny – Revolut Bank UAB. Sprawdźmy więc, czy w przypadku, w którym ciąży na nas zadłużenie, komornik będzie miał dostęp do naszego konta Revolut.

Czy komornik może uzyskać dostęp do konta Revolut?

W Polsce funkcjonuje system Ognivo, umożliwiający komunikację na linii banki (których lista jest na bieżąco aktualizowana) – komornicy sądowi. Dzięki niemu ci ostatni mogą uzyskać dostęp do informacji o kontach bankowych dłużników i zajmować zgromadzone na nich środki.

O kwestię tego, czy Revolut jest objęty systemem Ognivo, a także tego, czy komornik może otrzymać dostęp do naszego konta, zapytaliśmy Andrzeja Krystę – Radcę Prawnego z Kancelarii Mróz-Krysta. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

Revolut nie jest objęty systemem Ognivo. Centralna informacja o rachunkach bankowych działa w ramach systemu Ognivo, którego operatorem jest KIR. Ognivo jest rozwiązaniem charakterystycznym dla polskiego rynku finansowego. Dzięki niemu możliwa jest szybka komunikacja elektroniczna między bankami oraz podmiotami uprawnionymi do uzyskiwania informacji o klientach banków np. komornikami sądowymi.

Wykaz banków objętych ogniwem można znaleźć tu:

Centralna informacja o rachunkach bankowych / O usłudze / Lista uczestników Centralnej informacji

Tym samym na chwilę obecną komornik nie może otrzymać dostępu do Revoluta przez Ognivo, może się to jednak niebawem zmienić.

Czy komornik ma dostęp do konta Revolut i może je zająć? Odpowiedział nam radca prawny - ilustracja #1
Revolut pozwala nam obracać środkami w różnych walutach. Źródło obrazka: Revolut.

Co musi poprzedzić zajęcie środków przez komornika?

Dodatkowo zapytaliśmy Radcę Prawnego o kwestię tego, czy zajęcie środków na koncie przez komornika musi być poprzedzone otrzymaniem przez właściciela konta pozwu dotyczącego zadłużenia lub nakazu spłaty owego zadłużenia. Poniżej zamieszczamy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

Zależy jaka wierzytelność jest przedmiotem zajęcia – niezapłacone należności publicznoprawne np. podatki, świadczenia ZUS mogą być przedmiotem zajęcia po uprzednim wysłaniu dłużnikowi wezwania do ich dobrowolnego uiszczenia z wyznaczeniem dodatkowego 7 – dniowego terminu.

Jeżeli chodzi o wierzytelności cywilnoprawne – co do zasady odpowiedź jest twierdząca, przy czym jak słusznie zauważono w pytaniu nie musi być to nakaz czy wyrok Sądu, może to być pismo inicjujące sprawę np. odpis pozwu wraz z pismem przewodnim sądu zobowiązującym do złożenia odpowiedzi pod rygorem wydania wyroku zaocznego. Wówczas nawet gdy nie odbierzemy kolejnej przesyłki z sądu taki wyrok Sąd pozostawi w aktach ze skutkiem doręczenia, co łatwo może się skończyć zajęciem na koncie.

Pierwsze pismo w sprawie kierowanej przeciwko osobie fizycznej jeżeli nie zostanie odebrane z poczty jest jej doręczane przez komornika sądowego (nie ma to nic wspólnego z egzekucją, komornik na polecenie sądu wciela się w rolę listonosza). Należy jednak pamiętać, iż spółkom zarejestrowanym w KRS nadal Sądy doręczają korespondencję na podany tam adres siedziby, chociażby był nieaktualny.

Czy komornik mógłby zająć wszystkie środki na koncie?

Gdyby prawo zmieniło się na tyle, że komornik mógłby „wejść” na nasze konto Revolut, nie miałby możliwości zajęcia wszystkich środków, które byłyby na nim zgromadzone. Polskie prawo przewiduje bowiem tak zwaną kwotę wolną od zajęcia, czyli ilość pieniędzy, która nie może zostać zajęta przez komornika. Wysokość tej kwoty wynosi 75 procent tak zwanej „minimalnej krajowej”.

  1. Jeśli na naszym koncie Revolut znajdowałaby się kwota mniejsza od kwoty wolnej od zajęcia, komornik nie mógłby jej zająć.
  2. Jeżeli zaś posiadalibyśmy na koncie więcej pieniędzy, zajmując je, komornik musiałby pozostawić nam do dyspozycji 75 procent „minimalnej krajowej”.

Warto również pamiętać, że poza tym komornik nie może zajmować między innymi świadczeń socjalnych, jak choćby 500 plus (niedługo 800 plus).

Polecamy Twojej uwadze również następujące artykuły:

  1. Jak usunąć konto Revolut?
  2. Jak zmienić limit BLIK?

POWIĄZANE TEMATY: tech prawo porady sprzętowe

Krystian "Vergil" Pieniążek

Krystian "Vergil" Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Windows 11 otrzyma wsparcie dla dwóch popularnych formatów

Windows 11 otrzyma wsparcie dla dwóch popularnych formatów

Tesla nadal zmaga się z problemami. Ogłoszono kolejne zwolnienia

Tesla nadal zmaga się z problemami. Ogłoszono kolejne zwolnienia

OpenAI nawiązało współpracę z Redditem. Posty użytkowników forum posłużą do szkolenia sztucznej inteligencji

OpenAI nawiązało współpracę z Redditem. Posty użytkowników forum posłużą do szkolenia sztucznej inteligencji

Twitter oficjalnie przeszedł do historii. Adres URL został zmieniony na X

Twitter oficjalnie przeszedł do historii. Adres URL został zmieniony na X

Bez tego elementu Windows nie byłby taki sam. Która jego wersja najbardziej Ci się podoba?

Bez tego elementu Windows nie byłby taki sam. Która jego wersja najbardziej Ci się podoba?