Chińczycy prezentują niesamowicie wydajny model językowy, a Nvidia traci na wartości. Tak wygląda przyszłość AI?

Chińska firma DeepSeek opublikowała w ubiegłym tygodniu swojego chatbota. Ma on działać równie dobrze co ChatGPT, jednak miał być przy tym tańszy w szkoleniu. Ruch ten spowodował spadek wartości akcji technologicznych gigantów takich jak chociażby Nvidia.

tech
Agnieszka Adamus27 stycznia 2025
Źrodło fot. Unsplash | Igor Omilaev
i

Wojna technologiczna pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi regularnie przybiera na sile. W wyniku tego konfliktu szczególnie ucierpiało pierwsze z wymienionych państw. Nałożone na nie sankcje spowodowały, że ograniczoną dostępność najnowszych chipów do sztucznej inteligencji. Jak się jednak okazuje, to nie mogło powstrzymać firmy DeepSeek przed opracowaniem chatbota, który z miejsca podbił rynek i spowodował spadek wartości akcji największych amerykańskich firm takich jak chociażby Nvidia.

Chiński chatbot paraliżuje Dolinę Krzemową?

W ubiegłym tygodniu DeepSeek opublikowało swoją odpowiedź na ChatGPT. Bot nosi identyczną nazwę co firma, która go stworzyła. Został on oparty o model językowy DeepSeek-V3 o otwartym kodzie źródłowym, który można znaleźć między innymi na GitHubie. To co jednak najbardziej rzuca się w oczy w tym projekcie to koszt jego opracowania oraz zaskakująco wysoka wydajność.

  1. DeepSeek powstawał na bazie istniejących już technologii. Dodatkowo ze względu na otwartą strukturę projektu, każdy zainteresowany mógł wziąć udział w jego rozwoju.
  2. Najmocniejszą stroną jest jednak wspomniana wydajność. Chińczycy dopasowali się do nałożonych ograniczeń dotyczących eksportu zaawansowanych chipów AI. W ten sposób powstał model wymagający znacznie mniejszej mocy obliczeniowej do poprawnego działania.
  3. Do wyszkolenia DeepSeek-V3 wykorzystano 2000 chipów AI Nvidii. Jeśli wierzyć danym podanym przez New York Times, jest to około ośmiokrotnie mniej układów niż użyto przy nauce popularnych modeli językowych.
  4. Co ciekawe, według twórców DeepSeek-V3 koszt jego opracowania pochłonął około 6 milionów dolarów. Jednocześnie ma on działać na podobnym poziomie co GPT-4o.

Oczywiście ciężko zweryfikować, czy wszystkie twierdzenia podane przez DeepSeek są w pełni prawdziwe. Mimo to debiut chatbota spowodował niemały chaos w Dolinie Krzemowej. Amerykańskie firmy wydały ogromne pieniądze na szkolenie sztucznej inteligencji, a całkiem niedawno w Stanach Zjednoczonych narodziła się inicjatywa rozwoju infrastruktury AI. Koszt tego przedsięwzięcia wynosi 500 miliardów dolarów, a na liście inwestorów znajduje się OpenAI. Chwile później Chiny wkroczyły na rynek i pokazały, że technologa ta wcale nie musi być aż tak kosztowna.

Wejście DeepSeek spowodowało, że najwięksi giganci technologiczni zanotowali spadki na giełdzie. Najbardziej ucierpiała na tym Nvidia, która w dwie godziny notowania wartość akcji zmalała o 15%. Oprócz tego straty zamatowała również Meta oraz Microsoft.

Długofalowe skutki mogą być interesujące. Może się bowiem okazać, że zapotrzebowanie na układy do AI spadnie. A to odbije się negatywnie na producentach. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja.

POWIĄZANE TEMATY: tech AI / sztuczna inteligencja

Agnieszka Adamus

Agnieszka Adamus

Z GRYOnline.pl związana od 2017 roku. Zaczynała od poradników, a teraz tworzy głównie dla newsroomu, encyklopedii i promocji. Samozwańcza specjalistka od darmówek. Uwielbia strategie, symulatory, RPG-i i horrory. Ma też słabość do tytułów sieciowych. Spędziła nieprzyzwoicie dużo godzin w Dead by Daylight i Rainbow Six: Siege. Oprócz tego lubi oglądać filmy grozy (im gorsze, tym lepiej) i słuchać muzyki. Największą pasją darzy jednak pociągi. Na papierze fizyk medyczny. W rzeczywistości jednak humanista, który od dzieciństwa uwielbia gry.

Wydajność kart graficznych Arc spada po zestawieniu go ze starszym procesorem. Intel potwierdza istnienie problemu

Wydajność kart graficznych Arc spada po zestawieniu go ze starszym procesorem. Intel potwierdza istnienie problemu

„Polscy twórcy dostarczają fantastyczne treści” - rozmawiamy z Guyem Richardsem z ID@Xbox

„Polscy twórcy dostarczają fantastyczne treści” - rozmawiamy z Guyem Richardsem z ID@Xbox

Świetna myszka zamknięta w drogiej skórce dla kolekcjonerów. Recenzja Razer Viper V3 Pro Faker Edition

Świetna myszka zamknięta w drogiej skórce dla kolekcjonerów. Recenzja Razer Viper V3 Pro Faker Edition

Motorola - ile lat wsparcia? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Motorola - ile lat wsparcia? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy