Recenzje ASUS ROG Ally; mógłby być lepszy od Steam Decka, ale nie za taką cenę

ASUS ROG Ally faktycznie przewyższył Steam Decka od Valve? W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje, więc pora na podsumowanie.

gaming
Sandra Kicińska12 maja 2023
7
Źrodło fot. Oficjalna strona producenta | ASUS
i

Za nami premiera przenośnego peceta ASUS ROG Ally. Już wcześniej przyjrzeliśmy się specyfikacji technicznej konsoli i jej cenom. Konsola została zaprezentowana w dwóch konfiguracjach – tańszej z podstawowym układem APU Ryzen Z1 od AMD za 599 $ oraz w droższej z AMD Ryzen Z1 Extreme za 699 $ (w Polsce 3799 zł). Ta druga opcja jest już dostępna w preorderze i trafi do sprzedaży bezpośredniej 13 czerwca.

Przyszła pora na rozliczenie w praktyce tego, co producent obiecywał „na papierze”. Wyczekiwany przez wielu handheld Asusa miał przewyższać popularnego i do tej pory jedynego w swoim rodzaju Steam Decka. Czy faktycznie tak się stało? A jeśli tak, to czy warto porwać się na taki sprzęt w cenie, w której pojawił się na rynku? Przyjrzyjmy się pierwszym recenzjom.

Recenzje ASUS ROG Ally; mógłby być lepszy od Steam Decka, ale nie za taką cenę - ilustracja #1
Porównanie specyfikacji technicznej Steam Decka i ASUSa ROG Ally. (Źródło: IGN)

Zalety ASUS ROG Ally

Pomimo sporej ceny, pochlebnych opinii i zachwytów nie brakuje. Za co najczęściej recenzenci chwalą ASUSa ROG Ally?

  1. łatwy dostęp do wielu różnych bibliotek gier;
  2. świetna wydajność; płynność wyświetlania klatek nawet w grach AAA; cichy wentylator;
  3. bardzo jasny, kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości;
  4. wygoda użytkowania – urządzenie jest stosunkowo lekkie i dobrze leży w dłoniach;
  5. szybkie ładowanie baterii.

Wady ASUSa ROG Ally

ASUS ROG Ally przy wszystkich swoich zaletach wciąż ma kilka rzeczy, które nie przypadły recenzentom do gustu. Mogłoby się wydawać, że największą bolączką nowego handhelda jest cena, ale doszukano się jeszcze kilku innych minusów. Oto te najczęściej wymieniane:

  • niewygodny i niedopracowany interfejs Windows;
  • bardzo krótki czas pracy na baterii (przy bardziej wymagających grach jest to zaledwie od 1 do 2 godzin;
  • brak dotykowych paneli sterowania;
  • wiele tytułów wciąż wymaga niższych ustawień graficznych dla płynnego działania.

ASUS ROG Ally vs Steam Deck – pojedynek gigantów

Pod kilkoma względami Asus ROG Ally przewyższa Steam Decka. Przenośny komputer ASUSa jest szybszy i oferuje o wiele lepszy wyświetlacz. ROG Ally z wielu gier potrafi wyciągnąć wyższe osiągi niż urządzenie Valve, choć nie są to aż tak duże różnice, jak wydawało się, że będą jeszcze przed premierą.

Recenzje ASUS ROG Ally; mógłby być lepszy od Steam Decka, ale nie za taką cenę - ilustracja #2
W wielu produkcjach różnice pomiędzy Steam Deckiem a ASUS ROG Ally są naprawdę niewielkie. (Źródło: Linus Tech Tips | YouTube)

Z recenzji wynika, że przy tym wszystkim Steam Deck jest jednocześnie dużo bardziej ergonomiczny, stabilny systemowo i przede wszystkim sporo tańszy. Oczywiście nie ma co dyskutować o tym, czy sam wygląd urządzenia jest zaletą czy też wadą. Jest to kwestia mocna indywidualna. Mimo wszystko przenośny pecet ASUSa robi na wielu wrażenie białym designem i podświetlanymi drążkami analogowymi, które nadają konsoli bardziej „gamingowego” zacięcia.

Choć ASUS ROG Ally daje bezproblemowy dostęp do wielu bibliotek gier, a także zapewnia większą rozdzielczość i często wyższą wydajność, to tak wysoka cena nadal jest trudna do usprawiedliwienia. Przypomnijmy, że koszt Steam Decka w najlepszej konfiguracji to 3099 zł, gdzie za wydajniejszego ASUSa ROG Ally trzeba zapłacić aż 3799 zł.

Sandra Kicińska

Sandra Kicińska

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczęła w listopadzie 2021 roku jako autorka newsów. Obecnie redaguje teksty w dziale Paid Products, od czasu do czasu pisząc dla newsroomu technologicznego. Wcześniej zajmowała się copywritingiem i tworzeniem tekstów popularnonaukowych. Po raz pierwszy do komputera dorwała się w wieku zaledwie trzech lat. Parę lat później, po zanurzeniu się w magiczny świat książek, pojawiła się u niej również fascynacja słowem pisanym. Do jej ulubionych gatunków gier należą różnego rodzaju strategie, symulatory oraz RPG. Poza tym uwielbia literaturę piękną, filozofię, surrealizm, anime i czarny humor. Po godzinach trenuje kontorsję, redefiniując ograniczenia ludzkiego ciała.

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją