AMD zabiera głos w sprawie problematycznych Ryzenów

AMD w końcu zabrało głos w sprawie problemu z przegrzewającymi się procesorami Ryzen 7000X3D. Firma podjęła już stosowne działania w celu zażegnania problemu.

gaming
Damian Miśta27 kwietnia 2023
5
Źrodło fot. Unsplash | Luiz Gonzales.
i

Niektórzy użytkownicy procesorów AMD Ryzen 7000X3D zmagają się z przegrzewaniem procesorów z powodu zbyt wysokiego napięcia. „Czerwoni” wystosowali oświadczenie w związku z tą sprawą.

AMD odpowiada na problemy z Ryzen 7000X3D

Rzecznik prasowy AMD przekazał redakcji Tom’s Hardware stanowisko firmy wobec zgłaszanych w Internecie przypadków nieprawidłowego działania układów Ryzen 7000X3D, które doprowadziły w części przypadków do uszkodzeń fizycznych podzespołów komputerów jak np. płyty głównej. Treść oświadczenia została umieszczona poniżej:

Jesteśmy świadomi niewielkiej liczby internetowych raportów mówiących o nadmiernym napięciu (procesorów – przyp. red.) będącym wynikiem podkręcania, które doprowadziło do uszkodzenia gniazda płyty głównej i pinów. Aktywnie prowadzimy dochodzenia w tej sprawie i pracujemy z naszymi partnerami w celu zapewnienia odpowiedniego napięcia dla Ryzenów 7000X3D dzięki dostarczeniu odpowiednich ustawień dla płyt głównych, które będą zgodne ze specyfikacją produktów. Każdy dotknięty tym problemem użytkownik procesorów powinien skontaktować się z obsługą klienta AMD. – przekazał rzecznik prasowy AMD.

Wychodzi więc na to, że zdaniem AMD część przypadków uszkodzeń została spowodowana działaniem użytkowników przez podkręcanie podzespołów. Spodziewać się jednak nadal możemy aktualizacji oprogramowania dla płyt głównych obsługujących procesory z serii Ryzen 7000X3D – co powinno w całości wyeliminować ten poważny problem.

AMD zabiera głos w sprawie problematycznych Ryzenów - ilustracja #1
Sprawa jest poważna i może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów komputerowych. Źródło: Reddit | Speedrookie.

Dostępna jest aktualizacja oprogramowania dla Ryzen 7000X3D

Mimo wszystko reakcja „Czerwonych” jest nieco opóźniona. Ostatnio pisaliśmy o tym, że poznaliśmy już przyczynę nieprawidłowego działania procesorów, jaką jest m.in. dostarczanie zbyt wysokiego napięcia do chipu. Ta teoria została już potwierdzona przez Asusa, który wraz z MSI wypuścił odpowiednią aktualizację oprogramowania dla swoich płyt głównych. Wartość ta została ograniczona do 1.3 V, ponieważ przy wyższym napięciu dochodziło do opisywanych problemów z procesorami AMD.

Pozostałym użytkownikom procesorów Ryzen 7000X3D mających płyty główne np. ASRocka czy Gigabyte pozostało czekać na dostępność nowej wersji oprogramowania i jej niezwłoczne zainstalowanie. W przeciwnym wypadku występuje nieduże, aczkolwiek realne ryzyko trwałego uszkodzenia podzespołów komputera w trakcie jego użytkowania.

Damian Miśta

Damian Miśta

Na GRYOnline.pl udziela się od lipca 2022 roku. Najczęściej publikuje artykuły o nowinkach w świecie technologii ze względu na zainteresowanie sprzętem elektronicznym i zmieniającą się rzeczywistością, jednak zdarza mu się również podejmować tematy związane z grami i filmami. Poza tym chętnie wybiera się w podróż do minionych epok. Do gier i pisania ciągnęło go od młodych lat, więc kończył różne tytuły, żeby je później amatorsko recenzować. Zna wszystkie zakamarki Khorinis, a serię przygód Indiany Jonesa powtarzał wiele razy.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić