Zmiana czasu wpłynie na kursowanie pociągów, PKP Intercity przypomina o dodatkowych postojach

Już w ten weekend nastąpi zmiana czasu na zimowy. Z reguły ma to miejsce w nocy, o godzinie 3:00. Co dzieje się wtedy z pociągami? Odpowiedź jest dość banalna.

tech
Arkadiusz Strzała24 października 2023
Źrodło fot. PKP Intercity
i

W nocy z 28 na 29 października (sobota / niedziela) nastąpi zmiana czasu. Czas letni w Polsce ustąpi zimowemu, a wskazówki zegarów będziemy musieli cofnąć o godzinę do tyłu. Zmiana strefy czasowej będzie miała miejsce o godzinie 3:00 w nocy. Jak wtedy zachowują się pociągi nocne? Intercity informuje, że problem ten jest rozwiązywany w prosty sposób – pociągi w trakcie jazdy pomiędzy godziną 2:00 i 3:00 w nocy mają przymusowy postój na stacji.

Godzina postoju

Aby zachować terminowość przyjazdu do stacji docelowej, wiele pociągów Intercity, których kurs odbywa się podczas zmiany strefy czasowej, będzie musiało odbyć godzinny postój. Oczywiście pociągi nie stoją w polu, ale zachowując pewną dozę tolerancji czasowej na miejsce tej przerwy w ruchu wybiera się najbliższe większe dworce.

Na przykład TLK Karkonosze w relacji z Warszawa Gdańska – Jelenia Góra zatrzyma się na stacji Gliwice i odjedzie z niej dopiero godzinę później. Choć wg. czasu zimowego nadal to będzie ten sam czas. Troszkę jest z tym zamieszania, dlatego warto zapoznać się z pełną listą pociągów, których dotyczyć będzie godzinny postój.

  1. IC międzynarodowy rel. Jagodin – Chełm; postój na stacji Dorohusk od 02:45 czasu letniego, odjazd o 04:30 czasu zimowego.
  2. IC NIGHTJET rel. Bohumin – Frankfurt; postój na stacji Bohumin od 02:40 czasu letniego, odjazd o 02:40 czasu zimowego.
  3. TLK Karkonosze rel. Warszawa Gdańska - Jelenia Góra; postój na Stacji Gliwice od 02:06 czasu letniego, odjazd o 02:11 czasu zimowego.
  4. TLK Karkonosze rel. Jelenia Góra – Warszawa Gdańska; postój na stacji Gliwice od 02:07 czasu letniego, odjazd o 02:11 czasu zimowego.
  5. TLK Karpaty rel. Zakopane – Gdynia; postój na stacji Częstochowa od 01:57 czasu letniego, odjazd o 02:03 czasu zimowego.
  6. TLK Karpaty rel. Gdynia Główna – Zakopane; postój na stacji Częstochowa od 01:57 czasu letniego, odjazd o 02:04 czasu zimowego.
  7. TLK Ustronie rel. Kraków Główny – Kołobrzeg; postój na stacji Warszawa Wschodnia od 01:44 czasu letniego, odjazd o 02:12 czasu zimowego.
  8. TLK Ustronie rel. Kołobrzeg – Kraków Główny; postój na stacji Ciechanów od 02:41 czasu letniego, odjazd o 02:43 czasu zimowego.
  9. TLK Uznam rel. Warszawa Grochów – Świnoujście; postój na stacji Kostrzyn od 02:36 czasu letniego, odjazd o 02:44 czasu zimowego.
  10. IC Przemyślanin rel. Przemyśl – Świnoujście; postój na stacji Wrocław Gł. od 02:40 czasu letniego, odjazd o 02:50 czasu zimowego.
  11. IC Przemyślanin rel. Świnoujście – Przemyśl; postój na stacji Opole Wschodnie od 02:52 czasu letniego, odjazd o 02:57 czasu zimowego.
  12. TLK Uznam rel. Świnoujście – Warszawa Grochów; postój na stacji Poznań Główny od 02:43 czasu letniego, odjazd o 03:13 czasu zimowego.
  13. TLK Rozewie rel. Gdynia Postojowa – Kraków Płaszów; postój na stacji Poznań Główny od 02:20 czasu letniego, odjazd o 02:42 czasu zimowego.

W Polsce dwa razy do roku zmieniana jest strefa czasowa. W zimie obowiązuje u nas czas środkowoeuropejski (UTC+1), a latem wschodnioeuropejski (UTC+2). Choć pojawia się coraz więcej głosów za rezygnacją z tego systemu, ostatnie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku przedłużyło jego obowiązywanie do 2026 roku. Zainteresowanym polecam przeczytanie tego artykułu, w którym podaję więcej szczegółów.

Wracając do pociągów – co się dzieje się z nimi podczas zmiany wiosennej, w której popychamy wskazówki zegarów do przodu? Cóż, lokomotywom raczej daleko do słynnego DeLoreana z filmu Powrót do przyszłości, więc wiele pociągów nocnych przyjeżdża po prostu do celu z godzinnym opóźnieniem, na które przewoźnicy mają w tym przypadku dobrą wymówkę.

POWIĄZANE TEMATY: tech pociągi transport PKP Intercity

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy