Zastrzeżenie numeru PESEL. Jak to działa? Szczegółowo opisujemy, jak zastrzec swój PESEL

W niniejszym artykule szczegółowo opisujemy, jak zastrzec swój numer PESEL przez rządową stronę internetową bądź w aplikacji mObywatel. Ponadto informujemy Was, jakie niesie to ze sobą konsekwencje.

tech
Krystian Pieniążek3 czerwca 2024
Źrodło fot. Portal Gov.pl
i

Choć każdy obywatel Polski mógł zastrzec swój numer PESEL już w listopadzie 2023 roku, związane z tym konsekwencje prawne weszły w życie 1 czerwca 2024 roku. W tym artykule opisujemy nie tylko, jak zastrzec swój numer PESEL, lecz również co daje wykonanie takiego kroku.

O co chodzi z zastrzeżeniem PESEL?

  1. 1 czerwca 2024 roku na wszystkie instytucje finansowe został nałożony obowiązek sprawdzenia PESEL-u pod kątem obecności na liście numerów zastrzeżonych przed dokonaniem transakcji.
  2. Obejmuje on między innymi banki, operatorów telekomunikacyjnych czy choćby notariuszy, toteż po zastrzeżeniu przez nas PESEL-u nikt nie będzie mógł wziąć na nas kredytu, podpisać umowy na abonament komórkowy czy też sprzedać naszego domu.
  3. Jeżeli transakcja zostanie zawarta na numer znajdujący się na liście zastrzeżonych PESEL-i, nie będzie wiążąca dla jego właściciela, który nie będzie musiał na przykład spłacać powstałego w ten sposób zadłużenia powstałego w wyniku działań oszustów.

Gdzie można zastrzec PESEL?

Zacznijmy od tego, że zastrzeżenie numeru PESEL jest całkowicie darmowe. Można go zastrzec w urzędzie gminy, poprzez stronę internetową obywatel.gov.pl bądź w aplikacji mObywatel. O ile pierwsza z wymienionych metod wymaga fizycznego stawienia się w swoim urzędzie, dwie pozostałe pozwalają zastrzec PESEL bez wychodzenia z domu.

Wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie

  1. Aby zastrzec swój numer PESEL w urzędzie, musimy złożyć specjalny wniosek, który znajdziemy między innymi na stronie samorzad.pap.pl.
  2. Sam wniosek nie należy do szczególnie złożonych – podajemy w nim swój numer PESEL, imię i nazwisko, a także dane kontaktowe, a następnie udajemy się z nim do swojego urzędu gminy.

Zastrzeżenie numeru PESEL przez stronę internetową

Aby zastrzec swój numer PESEL przez stronę internetową, należy:

  1. Udać się na stronę obywatel.gov.pl.
  2. Kliknąć w „Mój Gov” i zalogować się do usługi na jeden z kilku sposobów.
  3. W menu po lewej stronie przejść do sekcji „Twoje dane”, a następnie do podsekcji „Rejestr zastrzeżeń PESEL”.
  4. Kliknąć w przycisk „Zastrzeż PESEL”.
  5. Potwierdzić chęć zastrzeżenia PESEL-u, klikając w przycisk „Zastrzeż PESEL”.
Swój numer PESEL możemy zastrzec przez stronę internetową. Źródło: obywatel.gov.pl. - Zastrzeżenie numeru PESEL. Jak to działa? Szczegółowo opisujemy, jak zastrzec swój PESEL - wiadomość - 2024-06-03
Swój numer PESEL możemy zastrzec przez stronę internetową. Źródło: obywatel.gov.pl.

Jak zablokować PESEL w mObywatel?

Alternatywnie możemy zastrzec swój PESEL w aplikacji mObywatel (w wersji 2.0). W tym celu należy:

  1. Jeżeli to nasz pierwszy kontakt z aplikacją mObywatel: pobrać ją z Google Play lub App Store, uruchomić i przejść przez proces rejestracji.
  2. Po uruchomieniu aplikacji, na jej ekranie głównym, przejść do sekcji sekcji „Usługi”, odnaleźć przycisk „Zastrzeż PESEL”, a następnie przesunąć w prawo suwak w polu „Zastrzeż PESEL” i potwierdzić chęć zastrzeżenia PESEL-u.
Swój numer PESEL można zastrzec również w aplikacji mObywatel. Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji | Google Play.
Swój numer PESEL można zastrzec również w aplikacji mObywatel. Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji | Google Play.

Jak sprawdzić, czy mam zastrzeżony PESEL?

  1. Zarówno w aplikacji mObywatel, jak i na stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy nasz numer PESEL jest zastrzeżony.
  2. W tym samym miejscu sprawdzimy też, kto i kiedy weryfikował nasze dane.

Zastrzeżenie PESEL a wypłata pieniędzy

Po zastrzeżeniu numeru PESEL możemy wypłacić ze swojego konta maksymalnie trzykrotność minimalnego wynagrodzenia; dotyczy to zarówno jednorazowej wypłaty, jak i kilku wypłat dokonanych danego dnia.

Chcąc znieść to ograniczenie, musimy cofnąć zastrzeżenie PESEL-u (co można zrobić w dowolnej chwili, korzystając ze strony obywatel.gov.pl lub z aplikacji mObywatel. Niemniej, jak informuje między innymi Bank Pocztowy, w takim wypadku konieczne będzie odczekanie 12 godzin.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Australijski sąd uznał, że Uber nie płaci swoim kierowcom i anulował dług podatkowy w wysokości 81 milionów dolarów

Australijski sąd uznał, że Uber nie płaci swoim kierowcom i anulował dług podatkowy w wysokości 81 milionów dolarów

Epopeja Starlinera dobiegła końca. Statek Boeinga wrócił na Ziemię

Epopeja Starlinera dobiegła końca. Statek Boeinga wrócił na Ziemię

Inżynier stworzył wolumetryczny wyświetlacz 3D i odpalił na nim Dooma

Inżynier stworzył wolumetryczny wyświetlacz 3D i odpalił na nim Dooma

Łowca okazji kupuje PS2 na pchlim targu, by w domu z goryczą uświadomić sobie popełniony błąd

Łowca okazji kupuje PS2 na pchlim targu, by w domu z goryczą uświadomić sobie popełniony błąd

Jak wybrać najlepszy serwer GeForce Now? Podpowiadamy

Jak wybrać najlepszy serwer GeForce Now? Podpowiadamy