YouTuber zamawia „Kartę graficzną do gier 8K” za 100 USD od Wish i dostaje 1 FPS w Cyberpunk 2077

YouTuber Dawid Does Tech Stuff udowadnia, że kupowanie tanich kart graficznych z niepewnych źródeł to ryzykowny biznes. Zamówiona przez niego karta „do grania w gry w rozdzielczości 8K” z platformy Wish za 100 USD, okazała się niemal bezużyteczna do tego celu, ledwo radząc sobie nawet z grami w rozdzielczości Full HD.

tech
Krystian Łukasik7 maja 2024
Źrodło fot. Dawid Does Tech Stuff | YouTube
i

YouTuber Dawid Does Tech Stuff postanowił sprawdzić, czy uda mu się oszukać system i kupić wydajną kartę graficzną za grosze. Zamówił on kartę z napisem „8K Gaming Graphics Card” na platformie Wish za 100 USD (około 400 złotych), oczekując wysokiej wydajności. Niestety, rzeczywistość okazała się brutalna – karta ledwo radziła sobie z wyświetlaniem gier w rozdzielczości Full HD, a o 8K nie było mowy.

Zamiast potężnego układu graficznego, YouTuber otrzymał okrojoną wersję karty graficznej AMD Radeon RX 580 z 2018 roku. Chociaż karta ta teoretycznie obsługuje rozdzielczość 8K poprzez DisplayPort 1.4, jej rzeczywista wydajność jest zbliżona do karty GTX 1660 firmy Nvidia, tym samym jest dalece niewystarczająca do płynnego grania w tej rozdzielczości.

Dawid Does Tech Stuff przetestował kartę w kontekście grania w rozdzielczości 8K w kilku grach, m.in. Cyberpunk 2077 i The Last of Us. W Cyberpunk 2077 gra działała z prędkością 1 klatki na sekundę, niezależnie od ustawień graficznych, przez co rozgrywka była dosłownie niemożliwa. W The Last of Us sytuacja była niemal identyczna.

Jedynym tytułem, w którym karta radziła sobie w miarę przyzwoicie, był Quake 2 z 1996 roku. Gra działała w mniej więcej stabilnych 20 FPS, co oznacza, że zakupione GPU może i nadaje się do grania w najwyższych rozdzielczościach, ale jedynie w starszych, mniej wymagających grach.

Sytuacja wyglądała nieco lepiej, uruchamiając gry w rozdzielczości 1080p, ale wciąż płynność pozostawiała wiele do życzenia. Gry Cyberpunk 2077 oraz The Last of Us przy ustawieniach na poziomie średnich działały w zakresie 35-40 fps.

Jak widać na przykładnie Dawida, kupowanie komponentów komputerowych z niesprawdzonych źródeł, kierując się wyłącznie niską ceną, jest ryzykowne. Za 100 USD nie można oczekiwać cudów – prawdziwa karta graficzna do grania w gry w rozdzielczości 8K kosztuje znacznie więcej.

Karty graficzne AMD Radeon kupisz tutaj

Jeśli szukamy karty graficznej do gier, która poradzi sobie z najnowszymi tytułami w rozdzielczości 8K, będziemy musieli zainwestować znacznie więcej, niż 100 USD. Ceny flagowych modeli kart graficznych zdolnych do obsługi rozdzielczości 8K, przy zachowaniu przy tym przynajmniej średnich ustawień graficznych, zaczynają się od około 1500 USD (około 6000 złotych).

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

POWIĄZANE TEMATY: tech karty graficzne AMD Radeon

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

7 kluczowych ustawień w smartfonach Samsunga, które warto znać

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy minimalne wymagania starczą do odpalenia Stalkera 2? Odpowiedź może zaskoczyć

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Nowa karta graficzna pod choinkę? Nvidia ostrzega przed niedoborami i wzrostem cen

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Komputery z AI nie przyspieszają pracy, ale Intel już wie, dlaczego

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić

Microsoft subtelny jak zawsze. Przypomnienie o końcu wsparcia Windowsa 10 ciężko będzie przegapić