Windows 10 - do kiedy wsparcie i co zrobić, gdy się skończy? Wszystko, co trzeba wiedzieć

W tym artykule podajemy termin zakończenia wsparcia dla Windowsa 10, a także pokazujemy, jakie możliwości będą mieć jego użytkownicy.

tech
Krystian Pieniążek24 kwietnia 2025
1
Źrodło fot. Microsoft
i

Systemy operacyjne mają to do siebie, że ich cykl życia z czasem dobiega końca. Warto więc szerzej omówić kwestię terminu zakończenia wsparcia dla Windows 10, a także sprawdzić, jakie możliwości będą mieć jego użytkownicy, gdy ten system oficjalnie wyda swoje ostatnie tchnienie.

Do kiedy Windows 10 będzie wspierany?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez firmę Microsoft na stronie learn.microsoft.com, oficjalne wsparcie dla systemu Windows 10 dobiegnie końca dokładnie 14 października 2025 roku. Od tego dnia nowe aktualizacje przestaną otrzymywać następujące systemy operacyjne:

  1. Windows 10 Enterprise;
  2. Windows 10 Education;
  3. Windows 10 Home;
  4. Windows 10 Pro;
  5. Windows 10 IoT Enterprise.

Co to jest wsparcie techniczne i jakie są konsekwencje jego braku?

Wsparcie techniczne systemu operacyjnego polega na regularnej publikacji łatek i aktualizacji wprowadzających nowe funkcje, rozprawiających się z błędami, a także przynoszących poprawki bezpieczeństwa.

  1. Jak informuje producent, bieżąca wersja systemu Windows 10, czyli 22H2, jest ostateczna. Do 14 października 2025 roku wyżej wymienione systemy z rodziny Windows 10 będą obsługiwane w ramach comiesięcznych aktualizacji zabezpieczeń.

Po tej dacie system Windows 10 nadal będzie działał, jednak nie otrzyma już żadnych darmowych aktualizacji zabezpieczeń, a także innych darmowych aktualizacji niezwiązanych z zabezpieczeniami.

  1. Największą wadą korzystania z systemu operacyjnego, który został pozbawiony wsparcia ze strony producenta, jest wystawienie użytkownika na potencjalne cyberataki.
  2. Ponadto brak wsparcia technicznego dla systemu może pociągnąć za sobą problemy z jego zgodnością z innym oprogramowaniem i urządzeniami, a także sprawić, że jego wydajność będzie coraz gorsza.
Windows 10 powoli przechodzi na emeryturę. Źródło: Microsoft. - Windows 10 - do kiedy wsparcie? Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć i jak się przygotować - wiadomość - 2025-04-24
Windows 10 powoli przechodzi na emeryturę. Źródło: Microsoft.

Co zrobić, gdy skończy się wsparcie dla Windowsa 10?

Po zakończeniu wsparcia dla systemu Windows 10 mamy kilka możliwości.

  1. Najbardziej ryzykowną jest pozostanie przy pozbawionym aktualizacji bezpieczeństwa Windowsie 10.
  2. Alternatywnie możemy skorzystać z możliwości wykupienia płatnej subskrypcji, w ramach której przez kolejne trzy lata nasz system będzie otrzymywał nowe aktualizacje zabezpieczeń. W chwili, w której są pisane te słowa, cena tej subskrypcji pozostaje nieznana.
  3. Ponadto możemy przesiąść się na inny system operacyjny (na przykład Linux).
  4. I wreszcie możemy zaopatrzyć się w Windowsa 11, a jeśli nasz komputer nie spełnia jego wymagań sprzętowych – wymienić go na nowy.

Czy warto przejść na Windowsa 11?

Windows 11 zadebiutował w październiku 2021 roku.

  1. Od tamtej pory ów system zdążył zadomowić się na rynku, a Microsoft zadbał o to, by pozbawić go tak zwanych „chorób wieku dziecięcego”.
  2. Windows 11 działa więc stabilnie, posiada wszystko, w co powinien zostać wyposażony sprawnie działający system operacyjny.
  3. Wszystko to sprawia, że z punktu widzenia „zwykłego” użytkownika mającego możliwość przejścia na niego, raczej nie ma przeciwwskazań, by z niej skorzystać.
Choć Microsoft zachęca do przejścia na Windowsa 11, w praktyce nie wszystkie komputery spełniają jego wymagania sprzętowe. Źródło: Microsoft. - Windows 10 - do kiedy wsparcie? Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć i jak się przygotować - wiadomość - 2025-04-24
Choć Microsoft zachęca do przejścia na Windowsa 11, w praktyce nie wszystkie komputery spełniają jego wymagania sprzętowe. Źródło: Microsoft.

Koniec wsparcia dla Windowsa 10 i jego konsekwencje dla firm

Nieco twardszy orzech do zgryzienia związany z zakończeniem wsparcia dla Windowsa 10 mają firmy. W przeciwieństwie do przeciętnych użytkowników, mogą one dysponować wieloma komputerami, a przejście dla Windowsa 11 może dla nich wiązać się przede wszystkim z:

  1. wyższymi kosztami całej operacji, zwłaszcza jeśli przeprowadzka na Windowsa 11 wymaga modernizacji komputerów lub ich wymiany na nowy;
  2. koniecznością przetestowania wykorzystywanego oprogramowania pod kątem zgodności z Windowsem 11 (zaopatrzenie się w alternatywne rozwiązania może pociągnąć dalsze koszty);
  3. koniecznością przeszkolenia pracowników pod kątem obsługi nowego systemu.

Inne produkty Microsoft, których wsparcie kończy się w 2025 roku

System Windows 10 nie jest jedynym dziełem Microsoftu, którego wsparcie dobiegnie końca w 2025 roku. Z punktu widzenia zwykłego użytkownika, inne ważne programy, których cykl życia zakończy się tego samego dnia, to:

  1. Access 2016;
  2. Access 2019;
  3. Excel 2016;
  4. Excel 2019;
  5. Microsoft Office 2016;
  6. Microsoft Office 2019;
  7. OneNote 2016;
  8. Outlook 2016;
  9. Outlook 2019;
  10. PowerPoint 2016;
  11. PowerPoint 2019;
  12. Windows Defender dla systemu Windows 10;
  13. Word 2016;
  14. Word 2019.

Koniec wsparcia dla Windowsa 10 – podsumowanie

  1. Wsparcie techniczne dla Windowsa 10 dobiegnie końca 14 października 2025 roku.
  2. Brak wsparcia technicznego to brak poprawek bezpieczeństwa i aktualizacji, co naraża użytkowników na potencjalne problemy, na czele z cyberatakami.
  3. Po zakończeniu wsparcia użytkownicy mogą pozostać przy niewspieranych systemach, wykupić płatną subskrypcję aktualizacji, przejść na Windowsa 11 labo zacząć korzystać z innego systemu operacyjnego.
  4. Windows 11 to stabilny, rozwinięty system operacyjny, pozbawiony większości problemów, z którymi borykał się w okolicach premiery.
  5. Dla firm zakończenie wsparcia Windowsa 10 może oznaczać konieczność poniesienia znacznie wyższych kosztów, niż ma to miejsce w przypadku przeciętnych użytkowników.
  6. Oprócz Windowsa 10, tego samego dnia wsparcie straci również szereg innych produktów firmy Microsoft.

Polecamy Twojej uwadze również następujące artykuły:

  1. Fejkowa aktualizacja Windows i jak ją włączyć
  2. Jak sprawdzić wersję Windowsa?
  3. Jak przyspieszyć Windows 10 i 11?

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

W trakcie konferencji „AI w edukacji” zaprezentowano komputery AI PC

W trakcie konferencji „AI w edukacji” zaprezentowano komputery AI PC

Użytkownicy Windows 10 mogą odetchnąć. Microsoft przedłuża wsparcie bezpieczeństwa dla Office aż do 2028 roku

Użytkownicy Windows 10 mogą odetchnąć. Microsoft przedłuża wsparcie bezpieczeństwa dla Office aż do 2028 roku

W tej cenie nie ma konkurencji. Recenzja pada GameSir Super Nova

W tej cenie nie ma konkurencji. Recenzja pada GameSir Super Nova

Nowy przeciek dotyczący RTX 5050 - myśleliśmy, że to legenda, a jednak istnieje [AKTUALIZACJA]

Nowy przeciek dotyczący RTX 5050 - myśleliśmy, że to legenda, a jednak istnieje [AKTUALIZACJA]

Nvidia wydała nowy sterownik Game Ready 576.40 - zapewni wsparcie dla DOOM: The Dark Ages

Nvidia wydała nowy sterownik Game Ready 576.40 - zapewni wsparcie dla DOOM: The Dark Ages