Ten komputer z przeszłości uruchamia się przez niemal 5 dni, ale to i tak imponujące, że działa
Intel 4004 był pierwszym konsumenckim mikroprocesorem, pojawiając się na rynku w 1971 roku. Ponad pół wieku później, ktoś postanowił uruchomić na nim Linuksa, nie zważając, ile czasu to zajmie.

Jak szybko uruchamiają się Wasze komputery? Mój potrzebuje na to około 17 sekund. Dawniej, przed erą dysków SSD ten czas bywał znacznie dłuższy. To jest jednak przypadek ekstremalny – komputer, który włącza się przez nemal 5 dni. Jest tak dlatego, że jego sercem jest pierwszy komercyjny mikroprocesor Intel 4004. Chip ten powstał ponad pół wieku temu, w 1971 roku.
Linux na Intelu 4004
Procesor ten, był pionierem układów mikroprocesorowych zamkniętych w pojedynczej obudowie. 4-bitowy Intel 4004 zawierał „jedynie” 2300 tranzystorów, a jego częstotliwość taktowania wynosiła 740 kHz. Dla porównania – współczesny procesor AMD Ryzen 7 7800X3D zawiera 11,27 miliona tranzystorów.
Youtuber z zacięciem elektronicznym o nicku dmitrygr postanowił zaprząc Intela 4004 do pracy z Linuksem, czyli systemem, którego wczesne wersje pojawiły się 20 lat po premierze układu. Specjalnie w tym celu zaprojektował obwody elektroniczne i wykonał płytkę drukowaną. Można na niej zauważyć ciekawy mariaż technologicznych epok – mikroprocesor sprzed pół wieku, nieco młodszy wyświetlacz LCD i dość wpółczesna karta MicroSD (jako magazyn danych).

Aby skrócić planowane doświadczenie, jądro Linuksa został odchudzone z wszystkiego, co było zbędne do uruchomienia. Choć po modyfikacjach zajmowało tylko 2,5 MB, przepracowanie takiej ilości danych zajęło procesorowi 4,76 dnia. Wykonanie prostego polecenia wyświetlenia listy plików trwało z kolei 16 godzin. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby próbować uruchomić na tym „mocarzu” Cyberpunka 2077.
Na profilu dmitrygr znajduje się także nagranie bez edycji, tylko przyspieszone 120-krotnie. Polecam raczej dla cierpliwych widzów, bo trwa ono godzinę i 42 minuty. Doświadczenie to obrazuje, jaki postęp w komputeryzacji dokonał się przez 50 lat, a także jak skalowalny potrafi być system Linux. Trzeba przyznać, że robi wrażenie.

Procesory w ofercie sklepu RTV Euro AGD
Część odnośników na tej stronie to linki afiliacyjne. Klikając w nie zostaniesz przeniesiony do serwisu partnera, a my możemy otrzymać prowizję od dokonanych przez Ciebie zakupów. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!
POWIĄZANE TEMATY: tech oldskul / retro komputer Intel CPU / procesory Linux

Arkadiusz Strzała
Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

AMD zmiażdzyło Intela na rynku procesorów. Ponad 4 razy więcej sprzedanych egzemplarzy na amerykańskim Amazonie

Gry jeszcze nigdy nie wyglądały lepiej. Ten monitor to marzenie niejednego gracza i coraz łatwiej można je spełnić

Ten procesor to bestia do nowych gier. W tak niskiej cenie na Amazonie to prawdziwa okazja dla gracza

Switch 2 nie ma ekranu OLED, ale to nic - porównanie z pierwszą generacją pokazuje sporą różnicę w jakości

50 lat Microsoft: Bill Gates dzieli się „najfajniejszym kodem, jaki napisał”