Tańszy ASUS ROG Ally trafił do sprzedaży; jest wolniejszy od Steam Decka

ASUS wprowadził do sprzedaży nową, tańszą wersję konsoli ROG Ally. Sprzęt wyposażony w procesor AMD Ryzen Z1, kosztuje o ok. 450 złotych mniej od topowego wariantu z procesorem Z1 Extreme.

gaming
19 września 2023
Źrodło fot. ASUS
i

Rynek konsol przenośnych staje się coraz bardziej zatłoczony, więc ich producenci muszą agresywniej walczyć o klienta, najczęściej robiąc to poprzez oferowanie swoich produktów w bardziej atrakcyjnych cenach. ASUS właśnie wprowadził na rynek nową wersję handhelda ROG Ally, który może zainteresować graczy dysponujących mniejszym budżetem. Sprzęt dostępny jest bowiem w cenie 599,99 dolarów, co w przeliczeniu daje 2610 zł + VAT, a więc o ok. 450 złotych taniej od topowego wariantu.

ASUS ROG Ally w tańszej i słabszej wersji

Niższą cenę handhelda udało się osiągnąć poprzez zastąpienie mocnego procesora AMD Ryzen Z1 Extreme odrobinę słabszym wariantem, tj. AMD Ryzen Z1. Chip Z1 Extreme dysponuje ośmioma rdzeniami Zen 4 i 16 wątkami, a także 12 rdzeniami RDNA3 GPU. Bazowy procesor Z1 ma natomiast sześć rdzeni Zen 4 i 12 wątków, a także tylko cztery rdzenie RDNA3 GPU. Układ obsługuje wszystkie graficzne technologie AMD, w tym FSR (FidelityFX) oraz RSR (Radeon Super Resolution).

Bez zmian pozostała konfiguracja pamięci, a więc nadal mamy tu 16 GB pamięci RAM typu LPDDR5 6400, jak również 512 GB dysk SSD. Nie zmieniono także wyświetlacza, gdyż wciąż mamy tu 7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1080p oraz 120-hercowym odświeżaniu obrazu.

Tańszy ASUS ROG Ally trafił do sprzedaży; jest wolniejszy od Steam Decka - ilustracja #1
Źródło: ASUS

Nowa wersja konsoli jest tańsza, ale trzeba mieć świadomość tego, że cierpi przez to wydajność w grach. O ile ROG Ally z procesorem Z1 Extreme, jest lepszym urządzeniem od Steam Decka w praktycznie każdym teście wydajności, to budżetowa wersja pozostaje już w tyle za sprzętem Valve.

Z testu przeprowadzonego przez serwis Digital Trends wynika, że wersja z procesorem Z1 jest dużo słabsza i tak w grze Dying Light 2, przy rozdzielczości 720p z ustawieniami grafiki na średnim poziomie oraz w trybie Performance, osiągnięto jedynie 25 fps. Tymczasem wariant z Z1 Extreme, przy takich samych ustawieniach wyciąga 43 fps. Z kolei w grze Strange Brigade, budżetowa wersja osiągnęła 68 fps, zaś topowa 88 fps. Test wykazał więc, że tańszy ROG Ally jest więc o około 13% wolniejszy od Steam Decka oraz o 29% od wersji z procesorem Z1 Extreme.

Potencjalni nabywcy tej konsoli powinni więc zastanowić się, czy dla oszczędności rzędu zaledwie kilkuset złotych, warto tracić tak wiele na płynności uruchamianych gier. Różnica w liczbie osiąganych klatek jest dość znaczna i może decydować o tym, czy komfortowa zabawa jest w ogóle możliwa. W tym wypadku chęć zaoszczędzenia paru złotych, może się na kliencie zemścić.

Gdyby to Wam jednak nie przeszkadzało, to tańszą wersję konsoli możecie zakupić w internetowym sklepie marki ASUS.

Autor: Marek Pluta

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem