Steam Deck OLED zaprezentowany: skala zmian powala [Aktualizacja]

Valve zaprezentowało Steam Deck OLED, czyli nową wersję popularnej konsoli. Oprócz lepszego wyświetlacza OLED, nabywcy otrzymają także większy akumulator oraz lepsze chłodzenie.

gaming
Marek Pluta16 listopada 2023
Źrodło fot. Valve
i

Aktualizacja [16.11.2023]

Jeśli planujecie zakupić Steam Deck OLED, to możecie to zrobić już teraz. Valve uruchomiło bowiem sprzedaż nowej wersji handhelda.

Tutaj kupicie Steam Deck

Oryginalna wiadomość

Steam Deck to jedno z popularniejszych przenośnych urządzeń do grania, umożliwiających zabawę grami stworzonymi na peceta. Gadżet doczekał się odświeżonej wersji Steam Deck OLED, w którym wprowadzono kilka zmian, od dawna wyczekiwanych przez społeczność. Sprzęt został właśnie oficjalnie zaprezentowany przez Valve i będzie można go kupić już od 16 listopada w cenie 2599 zł za wariant podstawowy.

Nowy ekran z HDR

Największą zmianą, wprowadzoną przez producenta, jest wyświetlacz, który tym razem został wykoanyn w technologii OLED i obsługuje HDR. Zaprojektowano go pod kątem grania, dlatego oferuje wysoki kontrast, szerszą paletę barw oraz głębszą czerń. Wyświetlacz jest też nieco większy od modelu z ekranem LCD, gdyż ma 7,4-cali, natomiast rozdzielczość pozostała identyczna i wynosi 1280 x 800 pikseli. Jego maksymalna jasność wynosi 1000 nitów, zaś częstotliwość odświeżania wynosząca 90 Hz, zapewni bardziej płynny obraz. Zastosowano tu również nowy, wydajniejszy układ APU firmy AMD, wyprodukowany w litografii 6 nm, zamiast 7 nm.

Steam Deck OLED zaprezentowany: skala zmian powala [Aktualizacja] - ilustracja #1
Źródło: Valve

Dużym atutem handhelda jest żywotność akumulatora. Producent zamontował bowiem baterię o pojemność 50 Wh (poprzednik ma 40 Wh), co powinno zapewnić od 3 do 12 godzin rozgrywki, a więc maksymalnie o 4 godziny dłużej w porównaniu do wersji LCD. Dla większej wygody użytkownika, zwiększono też długość kabla ładowarki, która wynosi obecnie 2,5 m zamiast 1,5 m. Ładowarka pozostała natomiast taka sama, jak była, a więc nadal oferuje ładowanie z mocą do 45 W.

Większa bateria wydłuży czas zabawy

Steam Deck OLED otrzymał również szybszą pamięć RAM typu LPDDR5, której przepustowość wynosi obecnie 6400 MT/s, zamiast 5500 MT/s, a także nowocześniejsze moduły łączności. Poprzednik ma Bluetooth 5.0 oraz dwupasmowe Wi-Fi. zaś nowy model dostał trójpasmowe Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3, które zapewni bardziej stabilną rozgrywkę online oraz szybsze pobieranie plików.

Konsola została także nieco odchudzona, gdyż waży o 30 gramów mniej, a dodatkowo zadbano o wydajniejszy system chłodzenia, wyposażony m.in. w większy wentylator. Pozwoli to obniżyć temperatury podczas intensywnej zabawy.

Ceny Steam Deck OLED na polskim rynku zaczynają się od 2599 zł za wersję 512 GB, natomiast wariant 1 TB kosztuje 3099 zł. W związku z wprowadzeniem na rynek nowego modelu, Valve obniżyło ceny obecnego wariantu LCD. Wersja z 64 GB pamięci dostępna jest za 1699 zł, za model z 256 GB pamięci zapłacimy 1899 zł, zaś najdroższy sprzęt z 512 GB pamięci kosztuje 2099 zł. Sprzedaż handhelda rozpocznie się już 16 listopada.

POWIĄZANE TEMATY: gaming konsole Valve Steam Deck

Marek Pluta

Marek Pluta

Od dawna związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier, a także nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Nie stroni również od gier komputerowych, zaś do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

Co to jest PlayStation 5 C Chassis?

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

BMW rejestruje nazwę iM3 dla nadchodzącego elektrycznego sportowego sedana

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Celnicy UE zatrzymali 86 milionów podróbek w zeszłym roku. Gry jedną z popularniejszych kategorii

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Lepsza psychoterapia dzięki AI opracowanej w Polsce

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków

Eksperci wysuwają odważne wnioski. Tyranozaur mógł osiągnąć większe rozmiary, względem dotychczasowych szacunków