Sony ma dość skomplikowanych nazw, nowe modele telewizorów nie połamią nam już języków. Oto Bravia 7, 8 i 9

Byliśmy na pokazie nowych telewizorów i sprzętu audio od Sony. Nowa linia produktów ma uprościć życie klientom dzięki łatwym do zapamiętania nazwom. Tegoroczne modele zaoferują też lepsze wrażenia, zarówno wizualne, jak i dźwiękowe.

tech
Konrad "Eklerek" Sarzyński17 kwietnia 2024
2

Na zaproszenie Sony pojechaliśmy do Warszawy zobaczyć tegoroczne modele telewizorów i soundbarów. Nowości jest sporo, choć w oczy rzucą się pewnie dwie – nowe nazewnictwo i… pilot.

Jeżeli macie problem ze skomplikowanymi nazwami modeli, które wyglądają, jakby ktoś przypadkowo uderzył głową o klawiaturę, to mam dobre wieści – Sony zdecydowało się na przejrzyste nazewnictwo i łatwe do zapamiętania nazwy nowych produktów, zarówno telewizorów, soundbarów, kina domowego, jak i głośników.

Nowe telewizory na żywo prezentowały się bardzo dobrze. Źródło: fotografia własna. - Sony ma dość skomplikowanych nazw, nowe modele telewizorów nie połamią nam już języków. Oto Bravia 7, 8 i 9 - wiadomość - 2024-04-17
Nowe telewizory na żywo prezentowały się bardzo dobrze. Źródło: fotografia własna.

Otrzymujemy zatem trzy nowe telewizory 4K HDR z obsługą Google TV – Bravia 7 (Mini LED), Bravia 8 (OLED) i Bravia 9 (Mini LED), a także dwa soundbary Theatre Bar 8 i Theatre Bar 9, zestaw kina domowego Theatre Quad i głośnik naramienny Theatre U. Wszystkie produkty mają być dostępne w połowie roku, jednak dokładne daty wejścia do sprzedaży nie zostały jak na razie ogłoszone.

Ubiegłoroczne modele telewizorów serii X90L, X85L, X80L, X75WL oraz QD-OLED A95L pozostają w ofercie.

Sony Bravia 7, 8 i 9

Nowa oferta telewizorów składa się z flagowego modelu Bravia 9 (75”, 85”), a także Bravia 8 (55”, 65”, 77”) dla miłośników ekranów OLED i przystępniejszego cenowo modelu Bravia 7 (65”, 75”, 85”).

Idea przyświecająca nowym produktom to przeniesienie kinowych wrażeń do naszego salonu. Źródło: Sony. - Sony ma dość skomplikowanych nazw, nowe modele telewizorów nie połamią nam już języków. Oto Bravia 7, 8 i 9 - wiadomość - 2024-04-17
Idea przyświecająca nowym produktom to przeniesienie kinowych wrażeń do naszego salonu. Źródło: Sony.

Głównym wątkiem, który przewijał się w trakcie prezentacji jest umożliwienie oglądania w domu filmów zgodnie z zamierzeniami twórców, zwłaszcza w kontekście jakości obrazu. Ma w tym pomóc m.in. XR Processor wyposażony w system rozpoznawania sceny. Wykrywa dane, analizuje je, a następnie optymalizuje obraz w celu nadania mu maksymalnego realizmu.

Ponadto modele Mini LED (czyli 7 i 9) posiadają XR Backlight Master Drive, który działa podobnie do technologii sterowania podświetleniem w profesjonalnych monitorach Sony używanych przez filmowców. Efektem ma być realistyczny kontrast i widoczność szczegółów także w ciemnych scenach.

Telewizory stoją na dwóch nóżkach, możemy jednak zmienić ich położenie.Źródło: Sony.

Flagowy model Bravia 9 może też pochwalić się sporą jasnością, o blisko 50% wyższą niż w zeszłorocznym modelu X95L, a także X-Anti Reflection i X-Wide Angle, które dodatkowo poprawiają wrażenia z oglądania, eliminując odbicia np. z lampy oraz poprawiając kąty widzenia, co jest kluczowe, gdy decydujemy się na wspólne oglądanie w większym gronie.

Tył telewizora kryje wszystkie niezbędne złącza, a także charakterystyczne wykończenie obudowy (na zdjęciu model Bravia 9).Źródło: Sony.

Bravia 9 posiada także system Acoustic Multi-Audio+, który ma zapewnić najlepsze jak do tej pory wrażenia dźwiękowe na urządzeniach Sony. Pomóc w tym mają boczne głośniki wysokotonowe w ramce oraz, według deklaracji producenta, pierwsza na świecie jednostka wysokotonowa u góry ramki.

Dla poszukujących jak najmniej szkodliwych dla środowiska produktów ważną informacją będzie pewnie wykorzystanie około 60% tworzyw sztucznych (zależnie od modelu) z recyklingu w postaci autorskiego materiału SORPLAS, a także rozwinięte funkcje eko w telewizorach, w tym pulpit prezentujący dane na temat zużycia energii. W kwestii pilota firma poszła o krok dalej i udział plastiku z recyklingu sięgnął tu 79,7%.

Pilot, czyli mała wielka zmiana

Do obsługi telewizorów z nowej serii wykorzystamy piloty TX920U oraz TX450E. O ile ten drugi, działający na podczerwień, jest identycznym modelem, jaki znają np. posiadacze zeszłorocznych telewizorów, o tyle TX920U wyróżnia się na tle poprzednika. Sam zresztą od jakiegoś czasu korzystam z TX810U, poznałem go więc dość dobrze.

Nowy pilot posiada wbudowany akumulator, a także odrobinę nietypową kolorystykę. Na zdjęciu porównanie z dotychczasowym modelem (po prawej).Źródło: fotografia własna.

Pierwsza różnica to faktura i wygląd obudowy pilota. To nie jest już czarny, jednorodny plastik – kolorystyka poszła w kierunku grafitu, jest też nakrapiany. Trochę jak obudowa laptopa gamingowego Dell G15, ale to czysto subiektywne skojarzenie.

Najważniejszą zmianą z punktu widzenia użytkownika będzie jednak decyzja o wyposażeniu pilota w akumulator. Nie musimy zatem wymieniać baterii, jednak konieczne będzie, co jakiś czas, ładowanie pilota kablem USB-C (złącze widoczne na zdjęciu powyżej). Producent deklaruje, że w pełni naładowany akumulator ma wystarczyć nawet na 4 miesiące użytkowania.

Bravia Theatre – soundbary, kino domowe i głośnik

Poza telewizorami na prezentacji mogliśmy usłyszeć i zobaczyć nowy sprzęt audio z rodziny Bravia Theatre. Sony przygotowało dość szeroką ofertę produktów, które dopasują się do różnych warunków, w jakich przyjdzie pracować telewizorom.

Nie samymi telewizorami człowiek żyje. Sony pamiętało również o miłośnikach dźwięku wysokiej jakości.Źródło: Sony.

Yoshihiro Ono, dyrektor jednostki Home Entertainment w Sony Corporation, tłumaczy ideę stojącą za stworzeniem tych produktów, nawiązując do doświadczeń firmy w branży filmowej:

Firma Sony od dziesięcioleci odgrywa kluczową rolę w projektowaniu i rozwoju profesjonalnego sprzętu do produkcji filmowej, a także produkcji i dystrybucji filmów. (…) Zdobyła w tym czasie niezrównane doświadczenie, które obecnie może wykorzystywać w pionierskich telewizorach BRAVIA i domowych produktach audio BRAVIA Theatre. Z radością wprowadzamy na rynek nowe telewizory BRAVIA i domowe produkty audio BRAVIA Theatre, których nowe, fascynujące funkcje nadają nową jakość domowym seansom filmowym.

Jedną z kluczowych technologii zastosowanych w nowych produktach ma być 360 Spatial Sound Mapping, która wytwarza wirtualne głośniki w miejscach, w których nie ma głośników fizycznych, na przykład nad słuchaczem i po bokach.

Zarówno zestaw kina domowego Theatre Quad, jak i soundbary Theatre Bar 8 i Theatre Bar 9 są zgodne z formatami IMAX Enhanced i Dolby Atmos, a także posiadają szereg technologii, które mają poprawić wrażenia z oglądania filmów i seriali, chociażby optymalizację pola brzmieniowego czy Acoustic Center Sync integrujący podpięte urządzenie z telewizorem.

Głośniki naramienne to produkty łączące w sobie cechy słuchawek i głośników. Źródło: Sony. - Sony ma dość skomplikowanych nazw, nowe modele telewizorów nie połamią nam już języków. Oto Bravia 7, 8 i 9 - wiadomość - 2024-04-17
Głośniki naramienne to produkty łączące w sobie cechy słuchawek i głośników. Źródło: Sony.

Ciekawostką w ofercie jest głośnik naramienny Theatre U, czyli produkt z raczej niszowego segmentu, który umożliwia korzystanie z telewizora bez przeszkadzania innym domownikom i bez korzystania ze słuchawek. Możemy też swobodnie poruszać się po pomieszczeniu, cały czas mając identyczne wrażenia dźwiękowe. Jest też opcja dodania kolejnych głośników, tak by każdy z oglądających miał swoje prywatne kino domowe na ramionach, choć podejrzewam, że to będzie raczej rzadsze zastosowanie.

POWIĄZANE TEMATY: tech Sony monitory i telewizory

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Konrad "Eklerek" Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Najpierw pożar, teraz próba wtargnięcia. Kolejne kłopoty fabryki Tesli w Niemczech

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Gniewne reakcje USA na nowy laptop Huawei z procesorem Intela już przynoszą efekty

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Wyciekł benchmark chipu Apple M4. Szykuje się wydajnościowa rewolucja

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Pozycja Google zagrożona? OpenAI planuje stworzyć własną wyszukiwarkę

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy

Według Microsoftu 61 proc. pracowników w Polsce wykorzystuje AI w codziennej pracy