Prowizorka jest z reguły najtrwalsza. To okienko w Windows ma 30 lat i miało być rozwiązaniem tymczasowym
Funkcja formatowania dysków w Windows ma tymczasowy interfejs, który istnieje już 30 lat i się sprawdza. Skoro coś działa, to po co wymieniać?

Osoba Dave Plummera niektórym z Was może wydawać się znajoma. Na pewno jednak wielu graczy w ogóle nie kojarzy, kim jest ten człowiek. Przez wiele lat był on programistą w Microsoftcie, pracował nad elementami systemów Windows. Na platformie X (dawniej Twitter) wspomina, w jaki sposób zaprojektowano nowe okno formatowania dysku, podczas migracji systemu na jądro NT. Otóż jest to najzwyczajniejsza w świecie prowizorka, rozwiązanie tymczasowe, które przetrwało w niemal niezmienionej formie 30 lat.
Okno formatowania retro
Potrzeba zaprojektowania nowego interfejsu formatowania pojawiła się podczas prac na nowym systemem NT. Jądro było na tyle odmienne od starszych Windows 9x, że było to konieczne. Nowe okienko powstało, jako rozwiązanie prowizoryczne w pewien czwartkowy poranek, poprzedzone „projektem” na kartce papieru z notatnika. To był tylko prosty stos list wyborów i pól zaznaczeń, który w przyszłości miał być zastąpiony bardziej eleganckim rozwiązaniem.

Niestety nic takiego nie nastąpiło. Ta „prowizorka” okazała się działać sprawnie i bezproblemowo, więc funkcjonuje do dziś w tej postaci. Drobne szczegóły wyglądu rzecz jasna się zmieniały, ale głównie dzięki charakterystyce różnych GUI, jak Luna, Aero (Windows 7), czy MDL w Windows 10. To jest jednak niemal ten sam kod, zaprojektowany w VC++ 2.0, w 1994 roku.
Dave Plummer daje więc radę – uważajcie na wszelkie „prowizorki” (ja czasem używam określenia „cebulofixy”), bo nigdy nie wiadomo, jak długo będą Wam służyć. Być może warto pomysł lepiej dopracować i zrobić od razu porządnie, niż przez lata oglądać wątpliwej jakości dzieło. Oczywiście taki twór może doskonale działać, ciągle będąc przyczyną zmartwień dla twórcy, który jako jeden z niewielu wie jak to zostało zrobione.
POWIĄZANE TEMATY: tech Windows ciekawostki Microsoft systemy operacyjne historia komputerów

Arkadiusz Strzała
Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

iOS 18.4 i macOS 15.4 - sprawdzamy nowości w aktualizacjach

Play Box TV - opinie. Co o dekoderze mówią użytkownicy? Sprawdzamy

Nvidia wypuściła sterowniki GeForce Game Ready 576.02, które naprawiają wiele krytycznych błędów

RTX 5060 Ti to dobry układ za uczciwe pieniądze. Przegląd pierwszych recenzji

Spotify zmaga się z dużą awarią. Odtwarzanie muzyki jest praktycznie niemożliwe