Procesory Lunar Lake: Intel przedstawia potężne możliwości nowych chipów AI NPU

Układy mobilne Lunar Lake mają zapewnić wysoką wydajność obliczeń sztucznej inteligencji. To zasługa mocno rozbudowanych NPU, dzięki którym spełnione zostaną wymagania Copilot Plus Microsoftu.

tech
Arkadiusz Strzała4 czerwca 2024
1
Źrodło fot. Intel
i

Intel zaprezentował nowe procesory z generacji Lunar Lake. Układy przeznaczone przede wszystkim dla laptopów, mają wnieść powiew świeżości pod względem architektury. Producent z Santa Clara (znów) przebudował chip, tworząc zupełnie nowy układ, wyposażony w potężny akcelerator AI i wbudowane kości pamięci LPDDR5.

„To moc x86, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś”

To słowa Roba Hallocka, specjalisty ds. marketingu technicznego Intela. Redesign architektury, jaki wprowadzi nowa generacja procesorów, to zarazem nowe możliwości. Układy Meteor Lake przedstawiły światu nowe rdzenie LP-E (Low-power Efficiency), aby realizowały najprostsze zadania, nie angażując w ogóle części procesora o dużej mocy. Intel w Lunar Lake jednak zdecydował się na rezygnację z nich.

LPE posiadały tak okrojoną wydajność, że nawet działanie aplikacji Teams powodowało przeskoczenie pracy na rdzenie wydajne (P-cores). A potem na rdzenie efektywne (E-cores). Takie przenoszenie zadań nie służyło raczej oszczędności energii i kontynuowanie tej technologii Intel uznał za bezcelowe (przynajmniej w układach mobilnych tego typu).

Lunar Lake ma znacznie lepiej obsługiwać niewymagające zadania. | Źródło: Intel - Procesory Lunar Lake: Intel przedstawia potężne możliwości nowych chipów AI NPU - wiadomość - 2024-06-04
Lunar Lake ma znacznie lepiej obsługiwać niewymagające zadania. | Źródło: Intel

Chip Lunar Lake będzie się składał z maksymalnie czterech rdzeni P „Lion Cove” i czterech E „Skymont”. Microsoft Teams może zużywać o 35% mniej energii, używając czterech rdzeni E, względem hybrydowego działania na LP-E w Meteor Lake. Intel obiecuje także o 14% większą wydajność przy tej samej częstotliwości, a układy graficzne mają być nawet o 50% mocniejsze. Ciekawostką jest wycofanie technologii Hyper-Threading. Intel uważa, że w przypadku takiej ilości rdzeni nie przynosi ona korzyści.

Układ graficzny generacji Lunar Lake. | Źródło: Intel - Procesory Lunar Lake: Intel przedstawia potężne możliwości nowych chipów AI NPU - wiadomość - 2024-06-04
Układ graficzny generacji Lunar Lake. | Źródło: Intel
Wydajność GPU układów nowej generacji, wg. Intela. | Źródło: Intel - Procesory Lunar Lake: Intel przedstawia potężne możliwości nowych chipów AI NPU - wiadomość - 2024-06-04
Wydajność GPU układów nowej generacji, wg. Intela. | Źródło: Intel

Nowe NPU i zintegrowana pamięć

Najciekawszym wydaje się jednak nowy chip NPU (Neural Processing Unit). Układ ten przeznaczony jest dla akceleracji AI. Jego wydajność wg. Intela ma sięgać 48 TOPS (Tera Operations Per Second), a więc spełnia wymagania Microsoftu dla uzyskania standardu Copilot Plus (uruchamianie AI na urządzeniu). Taki skok wydajności to zapewne odpowiedź na procesory konkurencji, w szczególności Snapdragona X Elite (jego NPU ma osiągać 50 TOPS).

Prezentacja nowych chipów NPUŹródło: Intel

Nowością jest także zintegrowanie pamięci RAM w opakowaniu procesora. Już na głównym obrazku widać kości pamięci, które znajdują się na brzegu układu. Ma być do wyboru 16 lub 32 GB pamięci typu LPDRR5. Taki sposób montażu modułów ma nawet o 40% ograniczyć zużycie energii, dotyczące procesów przesyłania danych pomiędzy pamięcią a CPU. Oczywiście późniejsza rozbudowa w tym przypadku będzie raczej mocno ograniczona. Procesor ma także zawierać chipy Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4.

Dla osób planujących rozszerzanie pamięci RAM, pozostaną inne układy, np. Arrow Lake. Lunar Lake ma być przede wszystkim zoptymalizowany do zapewnienia wyśmienitej wydajności i akceleracji AI, przy jak najmniejszym zużyciu energii. Intel obiecuje sumarycznie nawet o 60% dłuższy czas pracy na bateriach (zapewne względem Meteor Lake). Laptopy zbudowane na układzie Lunar Lake mają się zacząć pojawiać w sklepach jeszcze w tym roku. Będą one stanowić silną konkurencję dla urządzeń z procesorami ARM Qualcomma.

Laptopy gamingowe w sklepie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

PS5 Pro - nie będzie patcha dla Cyberpunka 2077; ale gracze i tak widzą poprawę wydajności

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

Bluesky - aplikacja. Tłumaczymy, skąd ją pobrać

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

7 milionów sztuk na premierę - Nintendo ma szykować mnóstwo konsol Switch 2

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Tyle lat pracy, a to wciąż wygląda jak wersja beta. Recenzja techniczna STALKER 2: Heart of Chornobyl

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS

Gracz zmienił procesor na nowszy, lecz wydajność spadła; winne było jedno ustawienie w BIOS