Pomysł YouTubera może zrewolucjonizować handheldy; modularna budowa pozwoli je ulepszać

Na rynku pojawia się coraz więcej konsol przenośnych, jednak żadna z nich nie oferuje możliwości modernizacji. YouTuber Pitstoptech postanowił to zmienić i samodzielnie skonstruował taki handheld, wykorzystując podzespoły modularnego laptopa.

gaming
18 września 2023
Źrodło fot. YouTube/Pitstoptech
i

YouTuber Pitstoptech pokazał, że współczesne urządzenia przenośne, umożliwiające uruchamianie tytułów z pecetów, mogą być jeszcze bardziej funkcjonalne. Skonstruował bowiem prototyp handhelda o modularnej budowie, w którym można wymieniać poszczególne podzespoły. Ma to na celu umożliwić modernizację sprzętu, zapewniając mu większą wydajność.

Pierwszy modularny handheld

Pitstoptech oparł swój projekt na płycie głównej oferowanej przez firmę Framework Computer, zaprojektowaną do modularnych laptopów z serii Framework Laptop. Urządzenia są kompaktowe, więc idealnie nadają się do urządzenia przenośnego, a dzięki ich konstrukcji, możliwa jest modernizacja sprzętu i dostosowanie go do zwiększonych wymagań przyszłych gier. Użytkownik może w łatwy sposób wymienić płytę główną wraz z procesorem, dodać więcej pamięci RAM, a także większy dysk, na którym instalowane będą gry.

Pomysł YouTubera może zrewolucjonizować handheldy; modularna budowa pozwoli je ulepszać - ilustracja #1
Źródło: YouTube/Pitstoptech

Prototyp zaprezentowany na filmie opublikowanym przez YouTubera, posiada obudowę wykonaną za pomocą drukarki 3D, w której zamontowano 7-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości Full HD. Sprzęt dysponuje również płytą Framework Mainboard z procesorem Intel Core i7-1260P wraz z 16 GB RAM. Gadżet posiada też stereofoniczne głośniki i wyjmowany dysk SSD o pojemności 512 GB, a całość zasila 55 Wh bateria. Sercem handhelda nie musi być jednak procesor Intel, gdyż Framework Laptop oferuje również układy scalone zintegrowane z chipami od AMD, a niebawem do oferty wejdzie także model wyposażony w Ryzen 7 7840U, który jest kuzynem Ryzena Z1 Extreme, zastosowanego w ASUS ROG Ally.

Do sterowania w grach służą natomiast dwa odłączane kontrolery, komunikujące się z handheldem za pomocą łączności Bluetooth. Podobnie jak w Nintendo Switch, pady można trzymać w dłoniach, gdy centralna jednostka ustawiona jest na stole lub podłączono ją do większego wyświetlacza.

Łatwa modernizacja konsoli

Gdyby ktoś z Was chciał stać się właścicielem takiego handhelda, to Pitstoptech zapowiada, że już wkrótce rozpocznie sprzedaż zestawów do samodzielnego montażu. Użytkownik we własnym zakresie będzie musiał natomiast zakupić układ scalony z wybranym procesorem. W tej chwili najtańszą ofertą jest Intel Core i5-1135G7, którego firma sprzedaje za jedyne 199 dolarów, co w przeliczeniu daje ok. 867 zł + VAT.

Projekt YouTubera może zrewolucjonizować rynek przenośnych urządzeń, służących do zabawy w grach komputerowych. Użytkownik nie będzie musiał martwić się tym, że za jakiś czas jego sprzęt przestanie spełniać wymagania nowych tytułów. Wystarczy wymienić procesor na mocniejszy i dodać więcej pamięci, by znowu cieszyć się wydajnością oraz wysoką jakością grafiki. Niewykluczone, że jego śladem pójdą sami producenci i również zaczną oferować modularny sprzęt.

POWIĄZANE TEMATY: gaming YouTube konsole przenośne

Autor: Marek Pluta

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem