Polska nadrabia zaległości, Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje polskiego czatbota PLLuM

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się nowym modelem AI PLLuM, który w założeniach ma lepiej radzić sobie z przygotowaniem odpowiedzi w języku polskim od konkurencji.

tech
Kamil Cuber25 lutego 2025
Źrodło fot. Unsplash | Steve Johnson.
i

Sztuczna inteligencja rozwija się w niesamowitym tempie. Pojawienie się na rynku czatbota ChatGPT pokazało, jak wielki potencjał posiada ta technologia. Obecnie rozwojem AI zajmują się takie firmy jak OpenAI, Google czy DeepSeek. Jak się jednak okazuje również Polska ma się czym pochwalić w tym zakresie. Wczoraj Ministerstwo Cyfryzacji poinfrmowało o zakończeniu prac nad rodziną dużych modeli językowych PLLuM (Polish Large Language Model). Co warto zaznaczyć, obecnie każdy może je wypróbować za darmo.

PLLuM to dowód na to, że możemy rozwijać nowoczesne technologie na własnych warunkach, w naszym języku, z korzyścią dla obywatelek i obywateli. Tworzymy fundament pod inteligentne usługi publiczne i innowacje, które będą realnym wsparciem zarówno dla administracji, jak i biznesu – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Co to jest PLLuM?

Zgodnie z udostępnionymi informacjami w tworzeniu PLLuM brało udział 6 ośrodków badawczych:

  • Politechnika Wrocławska (lider projektu)
  • Instytut Podstaw Informatyki PAN
  • Instytut Slawistyki PAN
  • Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB)
  • Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB)
  • Uniwersytet Łódzki

Omawiany model wyróżnia się na tle innych dopasowaniem do języka polskiego. Został on przeszkolony na polskojęzycznych materiałach, dzięki czemu użytkownicy z naszego kraju powinni otrzymywać bardziej zrozumiałe odpowiedzi. W przyszłości ma on zostać udostępniony w aplikacji mObywatel jako wirtualny asystent.

Jak radzi sobie polski czatbot?

A jak w praktyce spisuje się omawiany model językowy? Aby to sprawdzić zdecydowałem się zadać mu kilka prostych pytań.

Odpowiedzi na pytania zadane PLLuM.Źródło: PLLuM.

Jako pierwsze wybrałem pytanie o PIT. Przygotowana odpowiedź, choć była poprawna to jednak mocno ograniczona. Aby zdobyć dokładne informacje, konieczne było zadanie dodatkowych pytań, a i tak musiałem skorzystać z wyszukiwarki Google do ich sprawdzenia. Następnie próbowałem pozyskać informacje na temat książki „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Niestety w tym przypadku również odpowiedzi nie były satysfakcjonujące. Poniżej możecie zobaczyć odpowiedzi na takie same pytania zadane ChatGPT.

Odpowiedzi na pytania zadane ChatGPT.Źródło: ChatGPT.

Dalszy rozwój AI

Porównując je, możemy dojść do wniosku, że przed PLLuM jeszcze długa droga nim będzie mógł konkurować z innymi czatbotami dostępnymi na rynku. Ministerstwo Cyfryzacji już ogłosiło, że zamierza zainwestować w projekt 19 milionów złotych. Do tej pory na cały projekt przeznaczono już około 14,5 miliona złotych.

Niemniej stworzenie własnego czatbota to nie mały sukces, który może w przyszłości przynieść wiele korzyści. Jeśli tylko naukowcom uda się dopracować go, to może wkrótce stanowić ciekawą alternatywę dla ChatGPT czy DeepSeek. Jeśli sami chcecie przetestować PLLuM, to jest on dostępny dla wszystkich za darmo. Warto przy tym wspomnieć, że już wcześniej Polacy osiągali sukcesy w rozwoju AI tworząc na przykład LongLLama.

Kamil Cuber

Kamil Cuber

Z GRYOnline.pl związał się w 2022 roku, jest autorem tekstów o tematyce sprzętowej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jeszcze w gimnazjum, biorąc udział w konkursach organizowanych przez producentów z branży elektronicznej. Następnie przy okazji zakupu nowego komputera zainteresował się sprzętem, stopniowo coraz lepiej poznając rynek komputerowy. Zagorzały fan komputerów i gier single-player, choć nie odrzuci też zaproszenia do gry w szachy oraz Foxhole’a.

Gracz musiał dokupić starą kartę graficzną, bo RTX 5090 nie radził sobie w klasycznych tytułach

Gracz musiał dokupić starą kartę graficzną, bo RTX 5090 nie radził sobie w klasycznych tytułach

M4 MacBook Air imponuje w benchmarkach, ale chłodzenie ograniczy jego moc

M4 MacBook Air imponuje w benchmarkach, ale chłodzenie ograniczy jego moc

Nvidia przyznaje się do błędu i dodaje RTX 5080 do grona kart graficznych z wadą produkcyjną

Nvidia przyznaje się do błędu i dodaje RTX 5080 do grona kart graficznych z wadą produkcyjną

Ryzen 7 9800X3D z poważnymi problemami, które mogą być związane z płytami głównymi ASRock

Ryzen 7 9800X3D z poważnymi problemami, które mogą być związane z płytami głównymi ASRock

Gemini AI ma teraz bezpłatną funkcję, za którą wcześniej trzeba było zapłacić

Gemini AI ma teraz bezpłatną funkcję, za którą wcześniej trzeba było zapłacić