Nowe sterowniki Nvidii 576.02 dla wielu są strzałem w dziesiątkę - ale nie wszystkim wychodzi to na dobre

Sterowniki Nvidia GeForce Game Ready 576.02 uwolniły dodatkową moc obliczeniową w kartach graficznych z serii RTX 50, co potwierdzają raporty użytkowników mówiące o wzroście wydajności sięgającym nawet do 10% w testach syntetycznych. Ten pozytywny obraz jest jednak mącony przez liczne doniesienia o niestabilności systemu i problemach z uruchamianiem popularnych gier.

gaming
Krystian Łukasik18 kwietnia 2025
1
Źrodło fot. Dao Hi U | Unsplash
i

Niedawno informowaliśmy o wydaniu przez Nvidię sterowników GeForce Game Ready w wersji 576.02, które miały na celu naprawienie szeregu krytycznych błędów trapiących posiadaczy najnowszych kart graficznych z serii RTX 50. Ku zaskoczeniu, aktualizacja ta spotkała się z żywym odzewem społeczności graczy, a dyskusje na forach internetowych, takich jak Reddit (r/nvidia), malują dosyć skomplikowany obraz – obok entuzjazmu z powodu wzrostu wydajności pojawiają się liczne doniesienia o problemach ze stabilnością.

Zauważalny wzrost wydajności dla wielu użytkowników

Część posiadaczy kart graficznych z serii RTX 5000, w tym modeli takich jak RTX 5090, 5080 czy 5070 Ti, raportuje wyraźną poprawę wydajności po aktualizacji sterowników do wersji 576.02. Wzrosty są szczególnie widoczne w popularnych benchmarkach syntetycznych. Przykładowo, w teście Steel Nomad niektórzy odnotowali skok wyników o 4-10%, a czasem nawet więcej.

Zrobiłem dziś aktualizację sterownika do wersji 576.02 dla mojej karty MSI VANGUARD SOC 5080 i uzyskałem duży wzrost wydajności przy moim standardowym taktowaniu OC (+375 rdzeń +750 pamięć). Wynik testu Steel Nomad Przed: 8832 [...] Po: 9215 [...] Widzę też poprawę w grach!

– podzielił się swoim doświadczeniem Techne619.

Właśnie zaktualizowałem sterownik, mój [RTX] 5080 AORUS Master przeszedł z 8400 do 9033 [w Steel Nomad]

– raportuje StandardWalrus2.

Patrząc dalej, użytkownik fiftyfiive z kartą 5090 FE zanotował wzrosty we wszystkich testowanych benchmarkach (Speed Way, Steel Nomad, Port Royal) o średnio 6-7%. GarbageOffice zauważył znaczący wzrost klatek na sekundę w grach na RTX 5070 Ti: 10-12 FPS w Spiderman 2, 5-7 FPS w Kingdom Come Deliverance 2 i nawet 18 FPS w benchmarku Cyberpunk 2077.

Poprawa wydajności, choć zazwyczaj mniejsza, zgłaszana jest również przez niektórych posiadaczy kart z serii RTX 4000 i RTX 3000, np. w postaci bardziej stabilnych wartości minimalnego poziomu FPS.

Problemy ze stabilnością i niespójne wyniki

Niestety, obraz wyłaniający się z dyskusji nie jest jednoznacznie pozytywny. Wielu graczy, często posiadających konfiguracje z procesorami AMD (np. 9800X3D) lub Intel, doświadcza poważnych problemów ze stabilnością po aktualizacji. Do najczęściej wymienianych bolączek należą crashe gier. Szczególnie problematyczne wydają się być tytuły takie jak Final Fantasy VII Rebirth, Black Myth: Wukong, Assassin's Creed Shadows czy Monster Hunter Wilds.

Ten sam sprzęt [MSI 5090 Vanguard SOC / 9800X3D] i niestety zawiesza FF7 Rebirth podczas kompilacji shaderów. Widziałem wzmianki w wątku o sterownikach, że MH Wilds dzieli podobny los... zgadnijcie, w jakie dwie gry obecnie gram najwięcej…

– pisze fhiz pod innym wątkiem na Reddicie.

Tak, zawiesza również Black Myth Wukong i AC Shadows na moim 5070 Ti. Wróciłem do sterowników w wersji 572.60 i problemy zniknęły

– dodaje Powerful-Cap-4952.

Co więcej, część użytkowników zwraca uwagę na niespójność – wzrosty obserwowane w benchmarkach nie zawsze przekładają się na rzeczywistą poprawę płynności w grach. Niektórzy raportują wręcz identyczną lub nawet niższą wydajność w grach w porównaniu do poprzednich wersji sterowników, pomimo lepszych wyników w Steel Nomad. Pojawiają się również doniesienia o problemach z aktualizacją, w tym o czarnych ekranach, co skłania wielu do korzystania z narzędzia Display Driver Uninstaller (DDU) w trybie awaryjnym w celu „czystej” instalacji.

Wpływ na podkręcanie

Nowy sterownik wprowadził zamieszanie również wśród entuzjastów overclockingu. Z jednej strony, niektórzy komentujący, jak absolutelynotarepost, zauważyli możliwość osiągnięcia wyższych stabilnych taktowań, szczególnie dla pamięci VRAM:

Zauważyłem całkiem znaczący skok. W szczególności podniosło to pułap, zanim moje OC VRAM zaczęło korygować błędy. Poprzednio osiągałem limit już około +1850, a teraz widzę poprawę aż do +2750.

Z drugiej strony, możemy zaobserwować liczne głosy wskazujące, że wcześniej stabilne profile podkręcania przestały takimi być po aktualizacji do 576.02, wymuszając obniżenie taktowań.

Tak, OC jest na tym [sterowniku] słabsze. Wcześniej stabilne i wysokie OC, teraz powodują awarie

– stwierdza krótko unitedkush.

Pojawiła się teoria (Morteymer), że nowy sterownik pozwala kartom graficznym pracować intensywniej przy ustawieniach domyślnych, co może skutkować mniejszym zapasem mocy na dodatkowe podkręcanie.

Wnioski i zalecenia społeczności

Aktualizacja sterowników Nvidia GeForce Game Ready 576.02 przynosi zatem potencjalne korzyści w postaci wzrostu wydajności, szczególnie dla kart z serii RTX 50. Jednakże, jest to miecz obusieczny. Liczne raporty o problemach ze stabilnością w konkretnych grach oraz kłopoty z podkręcaniem sprawiają, że nie można jej bezkrytycznie polecić każdemu.

Co ciekawe, dyskusja na forum dodatkowo rzuca światło na frustrację części użytkowników związaną z jakością sterowników Nvidii w ostatnich miesiącach. Jak to ujął jeden z nich:

Biorąc pod uwagę, jak okropne były ogólnie sterowniki serii 50 (i nie tylko dla serii 50)? To wcale nie jest takie szokujące, że gdzieś [w tych kartach] pozostała [niezagospodarowana] wydajność.

Gracze zalecają ostrożność – przed instalacją warto upewnić się, że posiadamy możliwość łatwego powrotu do poprzedniej, stabilnej wersji sterownika. Wielu zaleca również przeprowadzenie „czystej” instalacji po użyciu narzędzia DDU, aby zminimalizować ryzyko konfliktów. Ostatecznie, doświadczenia z nowym sterownikiem wydają się być silnie zależne od konkretnej konfiguracji sprzętowej i sprawdzanych gier.

Zastanawiasz się nad zakupem karty graficznej? Nasz artykuł zbiorczy pomoże Ci wybrać odpowiednią:

  1. Karty graficzne w 2025 roku. Ranking wydajności i hierarchia 38 najważniejszych GPU

Krystian Łukasik

Krystian Łukasik

Zawodowo skupia się na pisaniu wiadomości ze świata elektroniki oraz tłumaczeń opisów i instrukcji produktów specjalistycznych. Pasja do nowoczesnych technologii komputerowych oraz gamingu pozwala mu być ciągle na bieżąco z ewoluującymi trendami w tych dziedzinach. Jego zamiłowanie do języka angielskiego stało się fundamentem decyzji o podjęciu i ukończeniu studiów z filologii angielskiej.

Świetna myszka zamknięta w drogiej skórce dla kolekcjonerów. Recenzja Razer Viper V3 Pro Faker Edition

Świetna myszka zamknięta w drogiej skórce dla kolekcjonerów. Recenzja Razer Viper V3 Pro Faker Edition

Motorola - ile lat wsparcia? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Motorola - ile lat wsparcia? Podpowiadamy, jak to sprawdzić

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy

Grok idzie w ślady ChatGPT. Model AI od Muska również zapamięta Twoje rozmowy

Ten 19-latek grał w Black Myth: Wukong za pomocą myśli - z czasem reakcji dorównującym graczom korzystającym z myszki

Ten 19-latek grał w Black Myth: Wukong za pomocą myśli - z czasem reakcji dorównującym graczom korzystającym z myszki

Google robi prezent użytkownikom Androida. Nowe funkcje z Gemini Live za darmo dla wszystkich

Google robi prezent użytkownikom Androida. Nowe funkcje z Gemini Live za darmo dla wszystkich