Naukowcy wykorzystają sztuczną inteligencję, aby w przyszłości czytać w naszych myślach?

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie opracowali technologię, która w pewnym sensie umożliwia czytanie w myślach. Na razie jej możliwości są ograniczone, ale w przyszłości będzie w stanie w pełni zajrzeć do naszych umysłów.

nauka
Marek Pluta2 maja 2023
Źrodło fot. Unsplash | Milad Fakurian
i

W czasopiśmie Nature znaleźć możemy ciekawy artykuł, opublikowany przez zespół amerykańskich naukowców, dotyczący badań nad systemem do czytania w myślach. Zespół z Uniwersytetu w Teksasie opracował podwaliny technologii, która w przyszłości może pozwolić zajrzeć do naszego umysłu, by wyciągnąć z niego informacje o tym, czym aktualnie zaprzątamy sobie głowę.

Pomysł wykorzystuje funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI), który pozwala w bezpieczny sposób zajrzeć do mózgu pacjenta oraz zaobserwować jego działanie. Dzięki połączeniu fMRI z technologią przewidywania tekstu opartą na sztucznej inteligencji, można w czasie zbliżonym do rzeczywistego, określić sedno zdań słyszanych przez daną osobę. Krótko mówiąc, technologia umożliwia odczytanie przeczytanego przez daną osobę tekstu, o którym później myśli. Oczywiście system nie odczytuje dokładnie poszczególnych słów i wciąż popełnia wiele błędów. Potrafi jednak w przybliżeniu ustalić sens dostarczonej treści.

AI pozwoli czytać w myślach

Warto tu wyjaśnić, że fMRI pozwala zidentyfikować obszary mózgu, aktywnie wykorzystywane do przetwarzania określonych informacji. Jego użyteczność w realizacji planu naukowców była jednak dość ograniczona, gdyż do obrazowania osoba musi znajdować się w specjalnym urządzeniu. Poza niską rozdzielczością skanów, problemem jest także opóźnienie reakcji na wykrywaną aktywność, która wynosi nawet kilka sekund. To sprawia, że ciągłe śledzenie czynności czytania jest niemożliwe. Niektóre obszary aktywowane przez jedno słowo, mogą bowiem pokrywać się z obszarami aktywowanymi przez kolejne słowa.

Naukowcy wykorzystają sztuczną inteligencję, aby w przyszłości czytać w naszych myślach? - ilustracja #1
Źródło: Unsplash | National Cancer Institute

Naukowcy zastosowali więc inne podejście, rezygnując z rozpoznawania poszczególnych słów i stworzyli system identyfikujący całe ich sekwencje, który ciągle aktualizuje listę fraz zgodnych z aktywnością mózgu zarejestrowaną podczas jego szkolenia. Nadal pozostało jednak sporo zwrotów, które system musi wziąć pod uwagę, co mogłoby spowolnić działanie. Naukowcy sięgnęli więc po algorytm wyszukiwania wiązki. Pozwoliło to przyspieszyć pracę systemu, który zamiast identyfikować poszczególne słyszane słowa, dostarcza ogólny sens wypowiedzi.

Technologia jest wciąż daleka od doskonałości, co potwierdził przeprowadzony test. Uczestnicy otrzymali bowiem transkrypcję danych dostarczonych przez fMRI i na jej podstawie musieli odpowiedzieć na zadawane pytania. Okazało się, że udzielili jedynie 9 odpowiedzi prawidłowych na 16 przygotowanych pytań.

Technologia popełnia więc sporo błędów, ale ma pewien potencjał. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, by można było stwierdzić, czy uda się dopracować ją na tyle, aby była użyteczna w praktycznych zastosowaniach, np., umożliwiając komunikację ze światem osobom sparaliżowanym. Na razie technologia nie pozwala poznać naszych myśli, a jedynie odczytać to co słyszymy, lecz nie możemy wykluczyć, że jej rozwój podąży właśnie w tym kierunku.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją

AMD ma już 55 lat i radzi sobie bardzo dobrze. W przyszłości może rozwijać więcej technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją