Microsoft krytykuje pozwy dotyczące prywatności danych AI, nazywa je „futurologią zagłady”

NYT pozwało Microsoft i OpenAI za naruszenie praw autorskich. Oskarżeni mają równolegle drugi pozew związany z AI.

tech
Luna Jarosz13 marca 2024
Źrodło fot. Andrew Neel | Unsplash
i

Ostatnio w Internecie z pewną regularnością słyszmy o kolejnych pozwach, skierowanych w kierunku OpenAI. Technologia, która jak to niektórzy mówią, miała „służyć ludzkości”, ewidentnie na niektórych płaszczyznach sobie nie radzi, wręcz nawet szkodzi. Koniec końców pozwy rozbiegają się o naruszenie praw autorskich internetowych twórców. Nie inaczej jest z dzisiejszym tematem.

NYT pozywa Microsoft i OpenAI za plagiat?

The New York Times pozwało Microsoft i OpenAI za kopiowanie i wykorzystywanie wyjątkowo cennych dzieł „The Times”. W swoim roszczeniu The Times stwierdza, że próbowało osiągnąć porozumienie z oskarżonymi w sprawach warunków swojego wkładu w szkolenie dużych modeli językowych OpenAI. Jednak coś poszło nie tak i obecnie sprawa rozbiega się o odszkodowanie na drodze sądowej.

Jeden z bohaterów dzisiejszego newsa, czyli OpenAI, przyznaje, że przywiązuje szczególną wagę do artykułów NYT, ponieważ treści z The Times były ważniejsze i cenniejsze w szkoleniu modeli GPT w porównaniu do treści pobranych z innych źródeł. Tutaj ponownie trzeba się zatrzymać i postawić pewną sprawę jasno. Plagiat i inne formy naruszenia praw autorskich nie można usprawiedliwiać, nawet powołując się na rozwój technologii.

Microsoft przyjął inną postawę w sprawie i porównuje roszczenia NYT, dotyczące praw autorskich, do podejmowanych przez przemysł rozrywkowy prób powstrzymania rozwoju magnetowidów. Microsoft ma dwa równoległe procesy sądowe w związku z własnym zaangażowanie w sztuczną inteligencję.

„Futurologia dnia zagłady” lub „hiperbola dnia zagłady” to ostatnie sformułowanie, jakie zostało użyte przez Microsoft w wniosku o oddalenie sprawy wniesionej przez NYT.

Pozew zbiorowy wobec OpenAI i Microsoftu

Druga sprawa wniesiona przeciwko Microsoftowi, to już pozew zbiorowy na 198 stron i jest poświęcony zagrożeniom, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

Pozew zawiera 13 powodów, żądających, aby sąd nakazał pozwanym (OpenAI i Microsoft) zaprzestania ciągłych naruszeń prywatności i praw własności milionów ludzi. Domaga się tutaj wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń i przepisów regulujących działanie AI. W tym przypadku Microsoft również przedstawił swoje stanowisko, pod którym podpisało się OpenAI.

"Powodowie nie podają żadnych faktów wskazujących na to, że zostali dotknięci rzekomym "skrobaniem", "przechwytywaniem" i "podsłuchiwaniem", na które się powołują. Nigdzie nie podają, jakie ich prywatne informacje kiedykolwiek niewłaściwie zebrał lub wykorzystał Microsoft; ani nie identyfikują żadnej szkody, jaką indywidualnie ponieśli w wyniku czegokolwiek, co Microsoft rzekomo zrobił" - Fragment z odpowiedzi Microsoftu na pozew.

Przytoczone sprawy będą miały istotny wpływ na rozwój AI. Możliwa przegrana Microsoftu i OpenAI oznacza nie tylko wypłacenie sporego odszkodowania, ale również regulacje prawne, związane z działaniem sztucznej inteligencji.

POWIĄZANE TEMATY: tech OpenAI Microsoft

Luna Jarosz

Luna Jarosz

Pasjonatka konsol i komputerów. Obecnie pochłonięta rozwojem branży IT, poluje na nowinki technologiczne. Interesuje się również grami strategicznymi, ale lubi też pograć w Dark Souls. Swój czas poświęca także na gry e-sportowe. Jej hobby to kolekcjonowanie gier na PlayStation 2 i eksperymenty na owej konsoli w celu rozbudowy jej funkcjonalności. Przyjemność czerpie z naprawy komputerów. Wieczorami zaś przyszło jej spędzać czas na oglądaniu filmów, czy seriali anime. Kocha górskie klimaty i spacery wieczorami. Wielką radość sprawia jej czytanie książek fantasy.

Jak wyłączyć iPada w 2025 roku? To proste, choć wymaga przyzwyczajenia

Jak wyłączyć iPada w 2025 roku? To proste, choć wymaga przyzwyczajenia

Sztuczna inteligencja bez internetu? Tak działają nowe laptopy z NPU

Sztuczna inteligencja bez internetu? Tak działają nowe laptopy z NPU

Steam Deck może natywnie odpalić wiekowego Windowsa 7. Jest tylko jeden mały problem

Steam Deck może natywnie odpalić wiekowego Windowsa 7. Jest tylko jeden mały problem

Gdzie są gry na Switch 2? Problem z devkitami może być poważniejszy, niż się wydaje

Gdzie są gry na Switch 2? Problem z devkitami może być poważniejszy, niż się wydaje

Szef Nvidii uważa, że Chiny nie potrzebują ich chipów w rozwoju sztucznej inteligencji dla wojska

Szef Nvidii uważa, że Chiny nie potrzebują ich chipów w rozwoju sztucznej inteligencji dla wojska