Kupiłem prosty gadżet na biurko z komputerem i teraz nie umiem bez niego żyć

Prawidłowe oświetlenie miejsca do grania, nauki czy pracy jest o wiele bardziej istotne niż ilość pamięci RAM czy model RTX-a na pokładzie. Od jakiegoś czasu używam lampki na monitor, bez której już nie wyobrażam sobie pracy.

gaming
Dariusz "DM" Matusiak1 czerwca 2022
36

Budując swoje domowe stanowisko z komputerem, czy to do grania, nauki, pracy, czy też łączące wszystkie te czynności, często popełniamy jeden istotny błąd. Za bardzo skupiamy się na gigahercach, gigabajtach, teraflopach, a więc parametrach samego sprzętu komputerowego, kiedy tak naprawdę najważniejszymi elementami powinny być ergonomiczne krzesło, wygodne biurko i dobre oświetlenie samego stanowiska. To właśnie one wpływają bezpośrednio nie tylko na komfort pracy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Zostawmy na inną okazję temat krzeseł, które potrafią kosztować tyle, co niezła karta graficzna. W kwestii oświetlenia natomiast oczywiście nic nie jest lepsze i zdrowsze od światła naturalnego, jednak korzystanie z niego nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Równomierne światło sufitowe też nie zawsze jest dostępnym wyborem, choćby ze względu na późną porę i innych domowników. Warto więc zadbać o odpowiednią lampę na biurku – właściwe światło w rejonie monitora poprawia koncentrację, komfort pracy i przede wszystkim sprawia, że oczy mniej się męczą.

Na moim blacie nie było za bardzo miejsca na tradycyjną lampę biurkową. Zamontowanie za monitorem oświetlenia typu „ambient” z kolei, choć efektowne wizualnie, nie dawało odpowiedniego komfortu pracy i nie zmniejszało zmęczenia oczu w zadowalającym stopniu. Zdecydowałem się więc na coraz bardziej popularne lampki LED-owe montowane bezpośrednio na monitor. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę! Dyskretna belka nad monitorem dopełniła mój biurkowy setup i stała się niezbędnym dodatkiem przy siedzeniu przed komputerem.

Kupiłem prosty gadżet na biurko z komputerem i teraz nie umiem bez niego żyć - ilustracja #1
Lampki na monitor nieźle komponują się z obudową ekranu i nie zajmują w ogóle miejsca na biurku. Łatwo też ukryć kabel.

Mnóstwo zalet lampki na monitor…

Lampa na monitor ma praktycznie same zalety. Przede wszystkim równomiernie oświetla właściwy obszar biurka wokół monitora i klawiatury, nie powodując przy okazji żadnych niepożądanych refleksów na ekranie. Nie ma też obaw, że będzie nas razić „goła” żarówka wystająca nieco spod klosza. Tutaj wszystko jest zabudowane w taki sposób, że po prostu jest jasno tam, gdzie ma być i w zakresie, jaki nam odpowiada.

To właśnie druga największa zaleta lampki na monitor – jest praktycznie „niewidzialna” i nie zabiera w ogóle miejsca na biurku. Nigdzie nie widać żadnych kabli, nie zajmuje dodatkowego gniazda na listwie zasilania, nie ma też kolejnej „cegły” zasilacza do schowania. Wygląda niemal jak integralna część monitora, dzięki czemu nie powinna przeszkadzać nawet największym estetom. Podłączenie za pomocą kabla USB pozwala łatwo ukryć cienki kabel przy podłączeniu do obudowy komputera lub, jak w moim przypadku, do aktywnego huba USB ukrytego pod blatem. Nie ma również problemu z montażem na laptopie – o ile nie jest zbyt mały.

Kolejne zalety to już cechy samego urządzenia, które mogą nieco się różnić zależnie od producenta konkretnego modelu. W standardzie można jednak liczyć na płynną regulację jasności, wybór temperatury bieli od ciepłej, żółtawej barwy światła, przez neutralną, aż do zimnej bieli. Ta ostatnia pomaga ponoć w koncentracji, ciepła barwa z kolei sprzyja relaksowi. Do jednego z modeli dołączany jest pilot w formie pokrętła. Ułatwia to sterowanie natężeniem światła, ale trzeba się liczyć z koniecznością wymiany baterii co jakiś czas.

Kupiłem prosty gadżet na biurko z komputerem i teraz nie umiem bez niego żyć - ilustracja #2
Firma BenQ tak obrazuje różnice między zwykłą lampą biurkową i na monitor. Źródło: BenQ.com

… i praktycznie brak wad

Chyba najbardziej istotna negatywna cecha lampki na monitor to nieco ograniczony zasięg światła, zwłaszcza w porównaniu do lampy biurkowej na regulowanym wysięgniku. Dla osób, które przy komputerze korzystają z wielu rozstawionych po bokach książek, czy innych dokumentów, może być to istotny problem, bo rzeczy najbardziej oddalone od centralnego miejsca z monitorem i klawiaturą mogą nie być wystarczająco doświetlone. Tutaj lepiej sprawdzi się tradycyjna lampa biurkowa.

Posiadacze monitorów zakrzywionych muszą się z kolei liczyć z małym kontrastem wizualnym, czyli głównie efektem estetycznym, jaki da montaż prostej belki na takiej obudowie. Sam klips powinien się jednak pewnie trzymać, co pokazują materiały reklamowe producentów. Istnieje wprawdzie co najmniej jeden model odpowiednio zakrzywiony, dedykowany dla takich monitorów, ale nie jest oficjalnie dostępny na polskim rynku.

Dla mnie jedyną wadą (lub może raczej kaprysem) jest brak możliwości sterowania lampą głosem za pomocą głośnika z asystentem, ale tu nie ma jeszcze żadnego modelu z taką funkcją.

Kupiłem prosty gadżet na biurko z komputerem i teraz nie umiem bez niego żyć - ilustracja #3
Dyskretne źródło światła. Lampka na monitor po prostu świeci - we właściwym miejscu, w barwie i natężeniu, jakie się wybierze.

Przegląd modeli lampek LED na monitor

W polskich sklepach dostępne są w zasadzie tylko dwa modele, i to w tej samej kategorii cenowej. Pierwszy z nich to Baseus I-Wok, a drugi to Xiaomi Mi Computer Monitor Light Bar. Obydwa produkty oferują zasilanie przez kabel USB, rotację belki pozwalającą dostosować kąt padania światła, regulację barwy oraz natężenia światła. Zaletą Xiaomi jest jeszcze bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania oraz nieco większy zakres temperatury światła od ciepłego 2700K do zimnego 6500K. Baseus to skala od 2800K do 5500K.

Lampki na monitor znajdziesz tutaj

Produktem nieco bardziej „premium”, a co za tym idzie kilkukrotnie droższym i dostępnym w zagranicznych sklepach jest BenQ ScreenBar. Ze specyfikacji technicznej wyróżnia się w nim głównie czujnik oświetlenia potrafiący automatycznie dostosować jasność do aktualnie panujących warunków. W najdroższej wersji ma również pilota zdalnego sterowania, ale połączonego z lampką za pomocą przewodu.

Modele poszczególnych producentów mogą także różnić się rozwiązaniami technicznymi w budowie klipsa montażowego oraz ogólną jakością wykonania obudowy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to urządzenie, które nie rzuca się w oczy i zwykle montujemy je tylko raz – liczy się głównie to, że dobrze oświetla i nie zajmuje miejsca. Ja od pół roku używam produktu Baseusa i nie wyobrażam sobie już pracy bez tego typu oświetlenia. Nie mam żadnych problemów z tym modelem, ale korci mnie sprawdzenie pozostałych producentów – z samej ciekawości.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

POWIĄZANE TEMATY: gaming gadżety komputery

Dariusz "DM" Matusiak

Dariusz "DM" Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

Ten smartfon ma wszystko, jest dostępny za rozsądne pieniądze, a do tego wygląda jak milion dolarów

Ten smartfon ma wszystko, jest dostępny za rozsądne pieniądze, a do tego wygląda jak milion dolarów

Majsterkowicz odtworzył GLaDOS z Portala łącząc AI i zamiłowanie do robotyki, wygrał tym konkurs Nvidii

Majsterkowicz odtworzył GLaDOS z Portala łącząc AI i zamiłowanie do robotyki, wygrał tym konkurs Nvidii

Twój iPhone Cię nie obudzi, dosłownie. Budzik w smartfonie Apple szwankuje przez wadliwe oprogramowanie

Twój iPhone Cię nie obudzi, dosłownie. Budzik w smartfonie Apple szwankuje przez wadliwe oprogramowanie

Wynalazca stworzył podgrzewacz solarny, który ma produkować 3000 litrów ciepłej wody bez użycia prądu

Wynalazca stworzył podgrzewacz solarny, który ma produkować 3000 litrów ciepłej wody bez użycia prądu

Aston Martin nie daje się modzie na elektryki i mikrosilniczki, tworzy nowy silnik V12

Aston Martin nie daje się modzie na elektryki i mikrosilniczki, tworzy nowy silnik V12