Tylko w tym czytniku e-booków Amazon Kindle znajdziesz przyciski do zmiany stron

Zamierzacie czytać elektroniczne książki? Na początek większość użytkowników wybiera budżetowy czytnik e-booków, ale jeśli chcecie zacząć od półki premium lub szukacie kolejnego urządzenia tego typu, odpowiedni będzie Amazon Kindle Oasis 3.

tech
Mateusz "rassi" Ługowik20 marca 2023
3

Czytnik został wyposażony w 7-calowy antyrefleksyjny wyświetlacz typu e-ink Carta o rozdzielczości 1680 x 1264 pikseli, która przekłada się na zagęszczenie 300 ppi. Ekran ma regulowane (także automatycznie) podświetlenie, na które składa się aż 25 diod. Inną funkcją jest możliwość dostosowania temperatury barwowej. Jako że książki czytam głównie w nocy, nie wyobrażam sobie, żeby mój czytnik nie miał takiej opcji. Zażółcony obraz jest przyjaźniejszy dla oczu. Ustawienie cieplejszej barwy pozwala też szybciej zasnąć po skończonej lekturze. Jeśli i Wy należycie do nocnych marków, radzę potraktować tę funkcję jako niezbędną. Warto podkreślić, że na Oasis da się też odtwarzać audiobooki Audible przez Bluetooth.

Dla wielu użytkowników spore znaczenie ma również rozmiar oraz waga urządzenia. Czytnik powinien być raczej niewielki i możliwie jak najlżejszy. Dzięki temu nie będzie męczył dłoni nawet po dłuższym czasie. Wymiary Oasis to: 159 x 141 x 3,4-8,4 mm. Stosunek wielkości bryły do wyświetlacza jest więc niezły, choć psuje go jedna, szeroka ramka boczna. Pomimo aluminiowej obudowy (dostępnej w dwóch kolorach: grafitowym, zwanym również szarym, i złotym), sprzęt waży zaledwie 188 gramów. Lżejszy jest tylko podstawowy model Kindle 11.

PLUSY:
  1. 7-calowy ekran z ostrym obrazem, podświetleniem i regulacją temperatury barwowej;
  2. fizyczne przyciski do przerzucania stron – cecha wyróżniająca;
  3. wodoodporny (norma IPX8);
  4. bardzo lekki pomimo aluminiowej obudowy, która też jest plusem.
MINUSY:
  1. przestarzały technologicznie – micro-USB i jednozakresowe Wi-Fi;
  2. stosunkowo mało wydajna bateria.

Tym, co wyróżnia Oasis na tle innych czytników Kindle, jest obecność fizycznych przycisków do zmiany stron. Nie ma ich nawet w absurdalnie drogim Scribe – ten ma za to inne unikatowe cechy. Dlatego też, jeśli jest to dla Was punkt obowiązkowy, wybór modelu staje się bardzo łatwy. W innym przypadku zachęcam do bliższego przyjrzenia się tańszemu Paperwhite 5. Należy jednak mieć na uwadze, że oferuje on mniej pamięci (max. 16 GB w „zwykłej” wersji) niż Oasis (max. 32 GB).

Tylko w tym czytniku e-booków Amazon Kindle znajdziesz przyciski do zmiany stron - ilustracja #1
Urządzenie jest wodoodporne i wytrzyma godzinę w słodkiej wodzie na głębokości do 2 metrów. Szczegóły – w tym instrukcja, jak wysuszyć czytnik – są dostępne na stronie producenta.

„Najnowszy” Oasis to sprzęt 10. generacji, przez co w kilku obszarach jest już przestarzały. Urządzenie, które debiutowało w połowie 2019 roku, korzysta z portu micro-USB. Nie najlepszy jest też czas pracy na jednym ładowaniu. Amazon informuje o 6 tygodniach (czytanie przez pół godziny dziennie, bez Wi-Fi i Bluetooth, oświetlenie 13). Dla porównania wspomniany PW5 działa 4 tygodnie dłużej przy takim samym sposobie użytkowania. Ograniczenia widać też w łączności. Oasis obsługuje jedynie Wi-Fi 2,4 GHz.

Cena w dniu publikacji (szary/grafitowy, 8GB, bez reklam): 999,99 zł (Amazon), 1199 zł (Allegro), 1209 zł (Media Expert)

Kup Kindle Oasis 3 na Amazon.pl

Kup Kindle Oasis 3 na Allegro

Kup Kindle Oasis 3 w Media Expert

Kindle Oasis 3 – opinie

Oasis 10. Generacji to produkt premium wśród czytników e-booków, choć na rynku, a nawet w ofercie Amazona, da się znaleźć jeszcze droższe i bardziej wypasione urządzenia tego typu. Dla zdecydowanej większości użytkowników Oasis 3 okaże się jednak w pełni wystarczający. W porównaniu do Paperwhite 5 droższa opcja ma .in.. ważne dla wielu użytkowników fizyczne przyciski do zmiany stron. Tradycyjnie już interfejs nie jest dostępny w języku polskim – to jeden z najczęściej wymienianych minusów.

Fantastyczny czytnik. Perfekcyjnie wykonany, luksusowy. Ekran duży, jakość tekstu idealna. Z przyjemnością trzyma się go w dłoniach. Jednym z największych atutów jest możliwość zmiany stron za pomocą przycisków. Ciepłe światło i automatycznie dostosowujące się podświetlenie są przyjazne dla oczu. Brak jakichkolwiek wad. Po prostu genialny sprzęt dla osób, które nie rozstają się z książką. Polecam również oryginalne etui Amazona, budzi i usypia czytnik. Trzyma się je w dłoni jak normalną książkę. Mam skórzane etui bordowe, również perfekcyjnie zaprojektowane i wykonane.

– Katarzyna

Wybrałam ten konkretny model Kindle, bo lubię mieć przyciski na czytniku i podświetlenie, które można regulować. Jestem w pełni zadowolona z tych funkcji! Interfejs jest ładny, ale nie ma języka polskiego (dla tych, którym zależy, uwaga). Wadą dla mnie jest to, że bardzo szybko wyczerpuje się jego akumulator. Ogólnie rzecz biorąc, jest to naprawdę dobra opcja, ale nie uważam, że jest w 100% warta tych pieniędzy.

– Nadiia

Jak na czytnik e-booków chodzi całkiem szybko i jest bardzo solidne wykonany. Sprawdziłem parę PDF-ów i wczytują się bezproblemowo. Najważniejsze dla mnie jest to, że ma guziki do zmiany stron.

– Krzysztof

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Mateusz "rassi" Ługowik

Mateusz "rassi" Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Posiadacze X Premium nie będą mogli już ukrywać się przed światem

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Stany Zjednoczone chcą zbanować chińskie samochody elektryczne

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Windows 11 zacznie nam polecać aplikacje do zainstalowania

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Android 15 w wersji beta już jest na Google Pixel; sprawdź co przynosi nowy system

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec

Olbrzymi statek przeznaczony do transportu zwierząt z Australii przewozi przez oceany ponad 75 000 owiec