„Już nie sprawiają, że jest mi niedobrze”. Microsoft łączy siły z amerykańskim wojskiem i ogłasza nową partię gogli VR

Amerykańska armia podtrzymuje zainteresowanie zakupem gogli rozszerzonej rzeczywistości dla swoich żołnierzy. Microsoftowi udało się poprawić sprzęt na tyle, że nie wywołuje już nudności podczas użytkowania.

tech
18 września 2023
Źrodło fot. U.S. Army
i

Jak donosi agencja prasowa Bloomberg, Microsoftowi udało się dojść do porozumienia w sprawie wojskowych gogli IVAS. Inżynierowie dopracowali model, a najnowsza wersja nie powoduje już nudności u testujących żołnierzy, tak jak poprzednie prototypy. Z tego powodu armia USA decyduje się na zamówienie kolejnej partii urządzeń.

Wojskowe gogle AR z problemami

W 2021 roku Microsoft rozpoczął współpracę z Amerykańską Armią w celu stworzenia wojskowej wersji gogli HoloLens, znanej jako IVAS (Zintegrowany System Wspomagania Wizualnego). Celem gogli jest rozszerzenie możliwości bojowych żołnierzy podczas działań wojennych. Początki współpracy nie układały się pomyślnie. Okazało się, że gogle, które armia dostała do testów w ilości 5000 sztuk, powodują niepożądane efekty.

Bloomberg dotarł do wewnętrznych informacji na temat opinii żołnierzy testujących gogle, z których wynika, że urządzenia wywoływały dyskomfort fizyczny i uniemożliwiały walczącym pomyślne ukończenie misji. Testujący twierdzili również, że noszenie gogli może powodować bóle głowy, nudności oraz zmęczenie oczu. W podsumowaniu przygotowanym dla armii USA i Departamentu Obrony, można było przeczytać, że technologia dostarczona przez Microsoft nie jest do zaakceptowania na obecnym etapie i wymaga zniwelowania występujących skutków ubocznych.

„Już nie sprawiają, że jest mi niedobrze”. Microsoft łączy siły z amerykańskim wojskiem i ogłasza nową partię gogli VR - ilustracja #1
Źródło: U.S. Army

Amerykańska armia wnioskowała do Kongresu o 400 mln dolarów na zakup 6900 sztuk gogli. Odmówiono przyznania dodatkowych funduszy z powodu nierozwiązanych problemów ze sprzętem. Kongres zatwierdził dotację wynoszącą 40 mln dolarów oraz 125 mln dolarów na dalszy rozwój technologii.

Microsoft uratował wielomiliardowy kontrakt

Microsoft zlecił inżynierom poprawienie modelu i tak powstał IVAS 1.2, w którym udało się rozwiązać wszystkie dotychczasowe problemy. Wprowadzono w nim ulepszenia oprogramowania zwiększające niezawodność i zmniejszające zapotrzebowanie na energię. Dodano również niższy profil wyświetlacza przeziernego z rozproszoną przeciwwagą, zapewniający przejrzysty interfejs użytkownika i wygodę pracy.

Już pod koniec lipca 2023 roku koncern przekazał armii 20 sztuk prototypów usprawnionych gogli, które były testowane przez dwa różne oddziały, przez cały sierpień. Żołnierze twierdzą, że modernizacja przyniosła oczekiwane rezultaty, ponieważ podczas noszenia poprawionego modelu nie odczuwali już mdłości i bólu głowy.

Amerykańska armia zamierza przeznaczyć na projekt wojskowych gogli rozszerzonej rzeczywistości łącznie 21,9 mld dolarów. Celem IVAS jest dostarczanie żołnierzom informacji pochodzących z czujników i systemów nawigacji w czasie rzeczywistym. Gogle wyposażono także w system ułatwiający wykrywanie przeciwnika za pomocą nokto- i termowizji. Testy urządzeń będą prowadzone do 2025 roku, następnie armia wprowadzi je do powszechnego użytku i zacznie wykorzystywać na polu walki.

POWIĄZANE TEMATY: tech Microsoft wojsko gogle VR

Autor: Marek Pluta

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Zabłyśnij na Discordzie, w Nitro pojawiły się dekoracje awatarów

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Masz BMW? Uważaj na ładowanie nowego iPhone'a

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Gorące iPhone'y 15 to wina błędów w oprogramowaniu, Apple ma już pracować nad rozwiązaniem

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Xiaomi Pad 6 Max 14 zachwyca wyświetlaczem i wydajnością; kosztuje mniej od topowych tabletów rywali

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem

Uważaj na ChatGPT, możesz być przez niego gorszym pracownikiem