Jak zmienić smartfon w kamerę internetową? Pokazujemy najlepsze sposoby

W niniejszym poradniku omawiamy najważniejsze metody na przemianę naszego telefonu w kamerę internetową. Rozwiązania dla siebie znajdą tu zarówno posiadacze iPhone’ów, jak i użytkownicy smartfonów i tabletów z systemem Android.

mobile
Krystian Pieniążek28 czerwca 2024
Źrodło fot. Tirza van Dijk | Unsplash
i

Smartfon czy tablet nie tylko sam w sobie może nam służyć do prowadzenia rozmów wideo, lecz również świetnie sprawdzi się w charakterze kamery internetowej podłączone do komputera. Poniżej omawiamy najlepsze sposoby na osiągnięcie takiego efektu.

Metoda uniwersalna – aplikacja Camo

Camo to narzędzie, które pozwala zmienić nasz smartfon w kamerę internetową. Cała procedura prezentuje się następująco:

  1. Wchodzimy na oficjalną stronę Camo i pobieramy program Camo Studio na PC z systemem Windows lub na komputer firmy Apple z systemem macOS.
  2. Pobieramy aplikację Camo z Google Play lub App Store.
  3. Instalujemy programy na obu urządzeniach i uruchamiamy je.
  4. Na komputerze, na szczycie listy opcji znajdujących się po lewej stronie ekranu (obszar „Camera settings”), klikamy w przycisk „+” widoczny obok pozycji „Device”.
Ustawienie naszego telefonu jako kamery internetowej w programie Camo Studio sprowadza się do kilku kliknięć. Źródło: własne. - Jak zmienić smartfon w kamerę internetową? Pokazujemy najlepsze sposoby - wiadomość - 2024-06-28
Ustawienie naszego telefonu jako kamery internetowej w programie Camo Studio sprowadza się do kilku kliknięć. Źródło: własne.
  1. Na urządzeniu mobilnym stukamy w ikonę „Wi-Fi”.
  2. Skanujemy wyświetlony na komputerze kod QR aparatem smartfona lub tabletu podłączonego do tej samej sieci bezprzewodowej.
Po zainstalowaniu programu Camo na komputerze i urządzeniu mobilnym wystarczy jedynie zeskanować kod QR. Źródło: własne.
Po zainstalowaniu programu Camo na komputerze i urządzeniu mobilnym wystarczy jedynie zeskanować kod QR. Źródło: własne.
  1. Po chwili nasz telefon zaczyna nam służyć jako kamera internetowa.

Warto odnotować, że program Camo Studio oferuje szereg opcji związanych między innymi z przełączaniem się pomiędzy kamerami smartfona lub tabletu, a także z nakładaniem na obraz rozmaitych filtrów, manipulacją jego jakością czy wreszcie z powiększaniem i oddalaniem.

Należy jednak zaznaczyć, że wiele z tych funkcji jest płatne, w ramach jednorazowej opłaty bądź subskrypcji rocznej albo miesięcznej. Niemniej, darmowa wersja Camo spełnia swoje zadanie; jedyne uniedogodnienie dla przeciętnego użytkownika może stanowić widoczny na ekranie znak wodny.

Smartfon jako kamera internetowa – inne sposoby

Istnieje również szereg innych sposobów na przemianę naszego smartfona w kamerę internetową.

Kamera Continuity

Kamera Cointinuity to funkcja pozwalająca nie tylko na skanowanie dokumentów i robienie zdjęć, a następnie wyświetlanie ich na znajdującym się w pobliżu Macu, lecz również na wykorzystywanie urządzenia mobilnego firmy Apple w charakterze kamery internetowej.

Szczegółowe informacje na temat tego, jak skorzystać z tej funkcji, można znaleźć w oficjalnym poradniku. Wymagania: iOS 16 lub nowszy, macOS 13 Ventura lub nowszy, włączone Wi-Fi i Bluetooth, wszystkie urządzenia zalogowane na to samo konto iCloud.

Kamera Continuity to przydatna funkcja dostępna na urządzeniach firmy Apple. Źródło: Apple. - Jak zmienić smartfon w kamerę internetową? Pokazujemy najlepsze sposoby - wiadomość - 2024-06-28
Kamera Continuity to przydatna funkcja dostępna na urządzeniach firmy Apple. Źródło: Apple.

Google Pixel jako kamera internetowa

Począwszy od modelu Google Pixel 6, firma Google udostępniła funkcję wykorzystywania tego smartfona w charakterze kamery. Pewne uniedogodnienie stanowi konieczność podłączenia go do komputera przy pomocy przewodu USB do wejścia obsługującego specyfikację USB Video Class (UVC).

Smartfon Google Pixel również może być wykorzystywany jako kamera internetowa. Źródło: Tom’s Guide.
Smartfon Google Pixel również może być wykorzystywany jako kamera internetowa. Źródło: Tom’s Guide.

Smartfon Motoroli jako kamera internetowa

Firma Motorola także umożliwia wykorzystywanie swoich smartfonów w charakterze kamer internetowych, poprzez platformę Moto Connect. Wymagania: komputer z Windowsem 10 lub 11 i smartfon kompatybilny z Moto Connect.

A skoro mowa o Motoroli – zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem najlepszych smartfonów tego producenta pod względem jakości i ceny.

Aplikacja DroidCam

DroidCam to jeszcze jedno uniwersalne rozwiązanie, przygotowane z myślą o użytkownikach urządzeń mobilnych z systemami iOS i Android oraz komputerów osobistych z systemami Windows i Linux. Z uwagi na fakt, że DroidCam jest trudniejszy w obsłudze niż Camo (połączenie smartfona z komputerem wymaga między innymi podawania adresu IP), jest on przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

DroidCam to uniwersalna aplikacja zmieniająca nasz smartfon w kamerę internetową. Źródło: Dev47Apps / Google Play. - Jak zmienić smartfon w kamerę internetową? Pokazujemy najlepsze sposoby - wiadomość - 2024-06-28
DroidCam to uniwersalna aplikacja zmieniająca nasz smartfon w kamerę internetową. Źródło: Dev47Apps / Google Play.

POWIĄZANE TEMATY: mobile porady sprzętowe

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Czy Motorola ma czystego Androida? Sprawdzamy

Czy Motorola ma czystego Androida? Sprawdzamy

Motorola - czyja to firma? Odpowiadamy

Motorola - czyja to firma? Odpowiadamy

Bogactwo Elona Muska to nic. Był w historii człowiek tak bogaty, że mógłby dziś kupić Apple i Microsoft jednocześnie i jeszcze by mu zostało

Bogactwo Elona Muska to nic. Był w historii człowiek tak bogaty, że mógłby dziś kupić Apple i Microsoft jednocześnie i jeszcze by mu zostało

Gdy Microsoft inwestuję w energię termojądrową, Google celuje w panele słoneczne

Gdy Microsoft inwestuję w energię termojądrową, Google celuje w panele słoneczne

Odpłatne wyłączenie reklam na Facebooku i Instagramie sprawdzane przez UE

Odpłatne wyłączenie reklam na Facebooku i Instagramie sprawdzane przez UE