Jak sprawdzić, jaką mam płytę główną? Opisujemy najprostsze sposoby

W tym artykule opisujemy krok po kroku najważniejsze sposoby na sprawdzenie modelu płyty głównej w komputerze. Od najprostszego, przez bardziej skomplikowane, skończywszy na zajrzeniu do wnętrza komputera.

tech
Krystian Pieniążek1 września 2024
Źrodło fot. Thomas Jensen | Unsplash
i

Wiedza na temat tego, jaka płyta główna jest zainstalowana w naszym komputerze, przydaje się w przeróżnych sytuacjach. W niniejszym poradniku opisujemy najprostsze sposoby na to, jak ją posiąść.

Jak sprawdzić model płyty głównej w Windows 10 i 11?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie modelu płyty głównej z poziomu Windowsa 10 bądź 11 jest skorzystanie z narzędzia „Informacje o systemie”. Aby to zrobić, trzeba:

  1. Wcisnąć kombinację klawiszy Windows + R lub skorzystać z wyszukiwarki systemowej i wpisać Msinfo32, a następnie stuknąć w klawisz „Enter”.
  2. Otworzy się okno, gdzie w sekcji „Podsumowanie systemu” musimy odnaleźć pozycje „Producent płyty głównej”, „Produkt płyty głównej” oraz „Wersja płyty głównej”.
Okno „informacje o systemie” pozwala nam w łatwy sposób sprawdzić producenta i model płyty głównej w naszym komputerze. Źródło: własne / Windows 10. - Jak sprawdzić, jaką mam płytę główną? Opisujemy najprostsze sposoby - wiadomość - 2024-08-30
Okno „informacje o systemie” pozwala nam w łatwy sposób sprawdzić producenta i model płyty głównej w naszym komputerze. Źródło: własne / Windows 10.

Alternatywne metody na sprawdzenie modelu płyty głównej obejmują:

  1. Skorzystanie z BIOS-u/UEFI – informacje o płycie głównej powinniśmy znaleźć w głównej zakładce (System, System Status, Main). O tym, jak go uruchomić, przeczytacie w naszym wcześniejszym poradniku.
  2. Wykorzystanie zewnętrznej aplikacji – programy pokroju CPU-Z, HWiNFO, Speccy oraz AIDA64 umożliwiają wgląd w bardziej szczegółowe informacje na temat płyty głównej w naszym komputerze.
  3. Rozkręcenie obudowy komputera i sprawdzenie płyty głównej na własne oczy – płyta główna wyróżnia się na tle innych podzespołów przede wszystkim rozmiarami. Po jej namierzeniu powinniśmy łatwo znaleźć logotyp producenta, a także tabliczkę/naklejkę z jej modelem i numerem seryjnym.

Warto przy tym pamiętać, że najczęściej demontaż obudowy komputera wiąże się z utratą gwarancji. Poza tym przed przystąpieniem do takiej czynności należy bezwzględnie odłączyć komputer od zasilania.

Polecamy Twojej uwadze również następujące artykuły:

  1. Jak sprawdzić wersję Windowsa?
  2. Jak sprawdzić pamięć RAM na komputerze, macu i telefonie?
  3. Jak sprawdzić model laptopa?

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Intel i TSMC mogą wkrótce połączyć siły w zakresie produkcji chipów

Intel i TSMC mogą wkrótce połączyć siły w zakresie produkcji chipów

Nvidia w pełni udostępniła kod źródłowy PhysX

Nvidia w pełni udostępniła kod źródłowy PhysX

Quake 2 odtworzony przy pomocy AI. Microsoft pokazuje możliwości swojej technologii

Quake 2 odtworzony przy pomocy AI. Microsoft pokazuje możliwości swojej technologii

Handheld Xboksa przypadkowo pokazany, ale raczej nie jest to Project Kennan

Handheld Xboksa przypadkowo pokazany, ale raczej nie jest to Project Kennan

Nintendo Switch 2 krytykowany przez byłego prezes Blizzarda. Oberwało się grafice oraz cenom

Nintendo Switch 2 krytykowany przez byłego prezes Blizzarda. Oberwało się grafice oraz cenom