HyperOS vs. MIUI 14. Najważniejsze zmiany dla użytkownika

W tym artykule przyglądamy się z bliska systemowi HyperOS od Xiaomi i opisujemy, co wyróżnia go na tle Androida z nakładką MIUI.

mobile
Krystian Pieniążek27 lutego 2024
5
Źrodło fot. Xiaomi
i

25 lutego 2024 roku odbyła się globalna premiera HyperOS, czyli nowego systemu operacyjnego od firmy Xiaomi. Pomimo że nie przynosi on rewolucyjnych zmian związanych z wyglądem czy obsługą smartfona lub tabletu, przynosi przydatne funkcje, a także rozmaite nowinki kosmetyczne. Poniżej opisujemy najważniejsze nowości wprowadzone przez producenta, które zdaniem użytkowników wyróżniają HyperOS na tle Androida z nakładką MIUI 14.

HyperOS – najważniejsze zmiany

Jak przekonuje producent, HyperOS został opracowany, gdyż dotychczasowe rozwiązanie, czyli system Android oraz autorska nakładka MIUI, nie było już w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom.

HyperOS opiera się niejako na dwóch filarach, którymi są system Android oraz platforma Vela, stworzona z myślą o tak zwanym „Internecie rzeczy”. Sprawia to, że wszystkie urządzenia pracujące pod jego kontrolą znajdują się w jednym ekosystemie, łączącym smartfony i tablety (takich marek, jak Xiaomi, Black Shark, Redmi oraz Poco), opaski fitness i smartwatche, laptopy, telewizory, ale też hulajnogi elektryczne czy sprzęt AGD.

Jak można wyczytać na forum Reddit, najważniejsze zmiany wprowadzone w HyperOS względem MIUI 14 to:

  1. Płynniejsze działanie systemu.
  2. Wydłużony czas pracy na baterii.

Obie zmiany potwierdzają użytkownicy rozmaitych urządzeń – od Redmi Note 12S, przez Xiaomi 13 Pro, skończywszy na Xiaomi Mi Pad 6.

Ponadto w HyperOS wprowadzono rozmaite poprawki związane z bezpieczeństwem, które oparto na systemie znanym jako TEE (zapewniającym kompleksowe szyfrowanie i ochronę na poziomie sprzętowym). Oprócz tego niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na fakt, że po zainstalowaniu HyperOS poprawie ulega łączność Bluetooth pomiędzy urządzeniami.

Jak widać, wprowadzone w HyperOS (po prawej) zmiany związane z wyglądem nie są rewolucyjne. Źródło: Xiaomi. - HyperOS vs. MIUI 14. Najważniejsze zmiany dla użytkownika - wiadomość - 2024-02-27
Jak widać, wprowadzone w HyperOS (po prawej) zmiany związane z wyglądem nie są rewolucyjne. Źródło: Xiaomi.

HyperOS – zmiany kosmetyczne

HyperOS wprowadza też szereg zmian związanych z wyglądem. Niemniej, trzeba uczciwie przyznać, że nie ma tu mowy o rewolucji. W Internecie nie brakuje nawet głosów, zgodnie z którymi do ich wypatrzenia „należałoby zaopatrzyć się w szkło powiększające”.

Mimo wszystko lista zmian kosmetycznych jest dość długa. Najważniejsze z nich to:

  1. Uczynienie interfejsu bardziej minimalistycznym.
  2. Możliwość tworzenia indywidualnych ekranów blokad, wzorem bliźniaczej opcji z systemu iOS 16.
  3. Implementacja tak zwanej „Sztucznej Inteligencji”, potrafiącej rozpoznawać i usuwać obiekty ze zdjęć.
  4. Zmieniony wygląd szybkich ustawień.
  5. Odświeżone ikony.
  6. Przeprojektowane niektóre aplikacje, jak galeria, pogoda czy kalkulator.
  7. Poprawione animacje.

Z oficjalną listą zmian wprowadzonych w HyperOS zapoznacie się natomiast na oficjalnej stronie internetowej systemu.

Indywidualne ekrany blokad to jedna z dużych nowości kosmetycznych wprowadzonych w HyperOS. Źródło: Xiaomi. - HyperOS vs. MIUI 14. Najważniejsze zmiany dla użytkownika - wiadomość - 2024-02-27
Indywidualne ekrany blokad to jedna z dużych nowości kosmetycznych wprowadzonych w HyperOS. Źródło: Xiaomi.

Jak zatem widać, sedno zmian wprowadzonych w HyperOS tkwi przede wszystkim w kodzie, natomiast nowe funkcje czy nowinki kosmetyczne wydają się być jedynie dodatkiem.

POWIĄZANE TEMATY: mobile porady i pytania Xiaomi

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Amazon ma już milion pracowników-robotów. Ludzie muszą liczyć się z utratą miejsc pracy

Amazon ma już milion pracowników-robotów. Ludzie muszą liczyć się z utratą miejsc pracy

Xbox Series S na kolanach przed Switchem 2? Sekret tkwi w DLSS

Xbox Series S na kolanach przed Switchem 2? Sekret tkwi w DLSS

Ten tablet przekonał mnie, że już nie potrzebuję laptopa. Recenzja Huawei MatePad Pro 12.2” 2025

Ten tablet przekonał mnie, że już nie potrzebuję laptopa. Recenzja Huawei MatePad Pro 12.2” 2025

„Dziadek ma lepsze parametry ode mnie”: Senior chce dać wnukowi komputer do gier, który jest naprawdę dobry

„Dziadek ma lepsze parametry ode mnie”: Senior chce dać wnukowi komputer do gier, który jest naprawdę dobry

YouTuber pozwala swojemu synowi wybrać, którego handhelda chce - jego decyzja pokazuje, że sprzęt często nie jest najważniejszy

YouTuber pozwala swojemu synowi wybrać, którego handhelda chce - jego decyzja pokazuje, że sprzęt często nie jest najważniejszy