Gracz zmierzył się z obrzydliwym i niebezpiecznym problemem. Mrówki zawładnęły jego stacją dokującą do Switcha

Co można znaleźć w stacji dokującej do Switcha? Pewien użytkownik przeżył szok, gdy w środku odkrył... całą kolonię mrówek. Okazuje się, że to wyjątkowy gatunek owadów, który jest notorycznie przyciągany do ciepła urządzeń elektronicznych.

konsole
Mateusz Zelek3 lipca 2025
1
Źrodło fot. Reddit/Nobiting
i

Co można znaleźć wewnątrz stacji dokującej od konsoli Switch? Oprócz samych podzespołów i kabli zapewne nieco kurzu, ewentualnie resztki jedzenia, jeśli ktoś spożywa posiłki zbyt blisko urządzenia. Nikt jednak nie spodziewał się znaleźć tam… kolonii mrówek.

Użytkownik o pseudonimie Nobiting doznał niemałego szoku, gdy otworzył plastikową obudowę swojej stacji dokującej. Znalazł tam nie jedną czy kilkanaście, a setki mrówek, włącznie z jajami oraz młodymi osobnikami. Najwyraźniej owady uznały, że to idealne miejsce, aby zamieszkać z nim po sąsiedzku lub ogrywać gry od Nintendo.

Prawdopodobnie pechowy właściciel pochodzi z USA, a widoczne na nagraniu owady to gatunek Nylanderia fulva, znany również jako „Raspberry Crazy Ant”, który słynie z tego typu zachowań. Opisuje się go jako „silnie przyciągany do sprzętu elektrycznego”. I jest to niebezpieczne, bo obecność owadów może doprowadzić do zwarcia i uszkodzenia elektrycznego nie tylko stacji dokującej, ale również konsoli, która by się tam znalazła.

W komentarzach, oprócz wyrazów zdumienia, pojawiło się wiele sposobów na usunięcie niechcianych lokatorów. Pozostaje pytanie, czy obecność owadów już nie uszkodziła obwodów, ponieważ mrówki potrafią za pomocą swoich żuwaczek niszczyć nawet twardsze materiały, takie jak kable czy plastik. Do tego dochodzą zanieczyszczenia oraz wydzieliny generowane przez owady.

Źródło: Reddit/Nobiting

Skąd mrówki we wnętrzu stacji dokującej do Switcha 2?

Mrówki to owady społeczne, które organizują swoje gniazda w najlepszych możliwych miejscach. Dostanie się do wnętrza plastikowej stacji dokującej od Switcha wydaje się z ich perspektywy całkowicie sensownym rozwiązaniem – zapewnia schronienie, optymalną temperaturę do rozwoju jaj oraz bliskość źródeł pokarmu (prawdopodobnie resztek ludzkiego pożywienia).

Jednak skąd wzięły się we wnętrzu domowego urządzenia? Najpewniej użytkownik Nobiting mieszka na parterze w pobliżu ogrodu, skąd mrówki bardzo często wędrują do domów. Mrówka-zwiadowca mogła pozostawić ślad feromonowy wewnątrz stacji i w ten sposób sprowadzić całą rodzinę w celu założenia nowego gniazda.

W przypadku zagrożenia kolonii mrówki potrafią bardzo szybko przenieść się do nowego lokum. Dlatego trudno stwierdzić, czy ich obecność jest przypadkowa, czy raczej spowodowana tym, że coś zagroziło ich pierwotnemu gniazdu (np. ulewny deszcz), co wywołało masowy exodus tych owadów.

Owady są związane z komputerami bardziej niż myślimy

Czy wiedzieliście, że słowo „bug” (z ang. dawniej pluskwa, obecnie oznacza błąd) w kontekście błędów komputerowych nie jest przypadkowe? W 1947 roku inżynierowie pracujący nad komputerem Mark II na Uniwersytecie Harvarda mieli problem, ponieważ sprzęt nie działał, jak należy.

Postanowili rozebrać urządzenie i w środku znaleźli „pluskwę” blokującą jego działanie – do wnętrza dostała się ćma, która wcisnęła się do jednego z podzespołów maszyny. Po jej wyjęciu ktoś przykleił ją do dziennika z podpisem: „pierwszy rzeczywisty przypadek znalezienia pluskwy”. Dziennik ten, z nienaruszoną ćmą, znajduje się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Historii Ameryki.

Mateusz Zelek

Mateusz Zelek

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W tematyce gier i elektroniki siedzi, odkąd nauczył się czytać. Ogrywa większość gatunków, ale najbardziej docenia strategie ekonomiczne. Spędził także setki godzin w wielu cRPG-ach od Gothica po Skyrima. Nie przekonał się do japońskich jrpg-ów. W recenzowaniu sprzętów kształci się od studiów, ale jego głównym zainteresowaniem są peryferia komputerowe oraz gogle VR. Swoje szlify dziennikarskie nabywał w Ostatniej Tawernie, gdzie odpowiadał za sekcję technologiczną. Współtworzył także takie portale jak Popbookownik, Gra Pod Pada czy ISBtech, gdzie zajmował się relacjami z wydarzeń technologicznych. W końcu trafił do Webedia Poland, gdzie zasilił szeregi redakcji Futurebeat.pl. Prywatnie wielki fanatyk dinozaurów, o których może debatować godzinami. Poważnie, zagadanie Mateusza o tematy mezozoiczne powoduje, że dyskusja będzie się dłużyć niczym 65 mln lat.

„Za 2 lata AI zastąpi 25% zawodów, a za 5 lat zyska świadomość”: Rafał Brzoska z InPostu zwiastuje dramat na rynku pracy

„Za 2 lata AI zastąpi 25% zawodów, a za 5 lat zyska świadomość”: Rafał Brzoska z InPostu zwiastuje dramat na rynku pracy

Masowe zwolnienia w Microsofcie. Pracę straciło 9000 osób

Masowe zwolnienia w Microsofcie. Pracę straciło 9000 osób

Ponieważ młodzi ludzie nie chcieli dla niego pracować, szef Forda zastosował „sztuczkę” sprzed 100 lat

Ponieważ młodzi ludzie nie chcieli dla niego pracować, szef Forda zastosował „sztuczkę” sprzed 100 lat

Fan Nintendo kupuje Switch 2 podejrzanie tanio w Walmart i nie zdaje sobie sprawy, że popełnia wielki błąd

Fan Nintendo kupuje Switch 2 podejrzanie tanio w Walmart i nie zdaje sobie sprawy, że popełnia wielki błąd

Użytkownik obudził się w nocy obok płonącego smartfona. Google w odpowiedzi zmniejszy pojemność baterii Pixela 6a

Użytkownik obudził się w nocy obok płonącego smartfona. Google w odpowiedzi zmniejszy pojemność baterii Pixela 6a