Gracz zastanawia się, czy jego mocarny PC może pracować 24h na dobę. Oto co doradzili mu inni gracze

Posiadacz dobrego komputera do grania zapytał na Reddicie, czy całodobowa praca wpłynie na szybsze zużycie się jego podzespołów. Być może akurat nie o to powinien martwić się najbardziej?

gaming
Arkadiusz Strzała13 czerwca 2024
Źrodło fot. Andy Holmes, Unsplash
i

Jeden z graczy zastanawia się, czy mógłby swój komputer do grania pozostawić uruchomiony całodobowo i z jakimi następstwami się to wiąże. Chce na nim uruchomić prosty serwer dla paru usług. Zadał odpowiednio sformułowane pytanie na forum Reddit, licząc na porady innych graczy. Możemy więc przyjrzeć się odpowiedziom i wyciągnąć wnioski.

Mocny komputer jako serwer

Trzeba przyznać, że użytkownik o nicku „eastcoastninja” posiada całkiem mocną maszynę. Oto lista najważniejszych komponentów:

  • Procesor Intel Core i9-13900K z chłodzeniem wodnym EK Nucleus AIO CR240 Dark
  • Pamięć RAM 32 GB G.Skill Ripjaws S5
  • Płyta główna MSI MEG Z690I UNIFY Mini ITX LGA1700
  • Karta graficzna GeForce RTX 4090 24 GB
  • Dwa dyski SSD NVMe – 1 i 2 TB
  • Zasilacz Cooler Master V SFX Platinum 1100 W 80+

Najważniejsza kwestia, jaka nurtuje gracza, to możliwość wcześniejszego zużycia podzespołów w wyniku pracy 24h na dobę. Część komentujących podkreśla, że nie o awarie powinien się martwić, lecz raczej o rachunki za energię.

Bardziej martwiłbym się rachunkami za prąd i ciepłem, niż zużyciem. Poleciłbym zakup taniego komputera stacjonarnego… – Decent_Ad_8000, Reddit.

Być może jest to jedno z lepszych rozwiązań. Pozostawiając komputer do grania wolnym i zawsze dostępnym, rolę serwera spełniałaby niewielka maszyna, nawet używana.

Ci, którzy komentują ciepło... Czy kiedykolwiek posiadaliście komputer? Pobór mocy w spoczynku jest prawie zerowy, nawet jeśli masz tam RTX 4090 – Mobile-Art-7852, Reddit

Pobór mocy nie jest zerowy, ale ta osoba ma sporo racji. Maszyna gracza może potrzebować nawet 800 W, ale w stanie maksymalnego wykorzystania. W tzw. pracy jałowej, zużycie energii nie powinno być większe, niż 50 – 75 W. Pod tym względem różnice pomiędzy komputerami są niewielkie.

Nie będzie z tym żadnych problemów. Twój komputer nie będzie pobierał tak wielu watów podczas korzystania z tych lekkich usług. Jedynymi elementami, które naprawdę się zużywają, są wentylatory – dedsmiley, Reddit

To jest bardzo dobry komentarz jako puenta tej wiadomości i zarazem odpowiedź na pytanie autora wpisu. Komentujący wymienia te podzespoły, które mogą szybciej się zużyć. Są nimi wentylatory i pompki układu chłodzenia, czyli wszelkie urządzenia mechanicznie, w których występuje tarcie. Generalnie im lepiej wykonany wentylator (np. łożyska kulkowe lub hydrauliczne), tym powinien wytrzymać dłużej. Najszybciej mogą „paść” modele budżetowe z łożyskami ślizgowymi.

Pamiętajmy jednak, że podczas pracy z minimalnym obciążeniem, wentylatory także z reguły działają na najniższym stopniu prędkości, więc ew. ścieranie się łożysk powinno zachodzić bardzo powoli. Mogę tutaj jeszcze dodać dyski SSD, jeśli praca serwera wymagać będzie od nich zapisywania sporych ilości danych. Każdy z nich charakteryzuje się parametrem TBW (Total Bytes Written), który określa, ile danych może zostać na nich zapisanych, zanim powstanie ryzyko awarii. Sam odczyt plików nie powoduje zużywania się dysku SSD.

Być może najlepszym wyjściem będzie zakup taniego komputera w formacie SFF lub barebone i przeznaczenie go do działania 24h na dobę. Nawet niektóre bardziej zaawansowane routery są w stanie uruchomić serwer plików lub usług i zamontować dodatkową pamięć. Ostateczny wybór drogi należy jednak do autora redditowego tematu. Warto śledzić ten ciekawy wątek, aby przekonać się o podjętych działaniach i ich rezultatach.

Niewielkie komputery PC w sklepie RTV Euro AGD

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Full HD na Nintendo Switch 2 może nie mieć sensu. Eksperci ostrożnie podchodzą do możliwej specyfikacji sprzętu

Full HD na Nintendo Switch 2 może nie mieć sensu. Eksperci ostrożnie podchodzą do możliwej specyfikacji sprzętu

Motorola Migrate - czym ją zastąpić? O programach do przenoszenia danych między telefonami z Androidem

Motorola Migrate - czym ją zastąpić? O programach do przenoszenia danych między telefonami z Androidem

Od ilu lat jest Discord? Odpowiadamy

Od ilu lat jest Discord? Odpowiadamy

Microsoft Teams pod lupą UE. Aplikacja ma naruszać przepisy antymonopolowe

Microsoft Teams pod lupą UE. Aplikacja ma naruszać przepisy antymonopolowe

Chińska pasjonatka sprzętu komputerowego przetestowała wirującą metodę chłodzenia procesora, ale lepiej nie próbujcie tego w domu

Chińska pasjonatka sprzętu komputerowego przetestowała wirującą metodę chłodzenia procesora, ale lepiej nie próbujcie tego w domu