Gracz powraca do gier po 14 latach spędzonych w więzieniu i chce wiedzieć, czym jest DLSS - społeczność próbuje mu pomóc

Pewnego gracza ominęło 14 lat rozwoju gamingu. Teraz społeczność Reddita symuluje pytania, które mógłby zadać. To ciekawa i momentami humorystyczna okazja do zastanowienia się nad postępem technologicznym.

gaming
Arkadiusz Strzała7 kwietnia 2025
Źrodło fot. Lucas van Oort / Resul Kaya, Unsplash
i

Jakby jakiegokolwiek gracza przenieść w czasie z 2011 roku do naszych czasów, jakby skomentował to co widzi? Podróże w czasie na razie są niemożliwe, ale ten przypadek dowodzi, że można „przespać” pewien okres rozwoju gamingu i odczuwać podziw w obliczu nowych technologii. Ten gracz ostatnie 14 lat spędził w… więzieniu. Teraz odkrywa na nowo pewne rzeczy, a jego i społeczności komentarze mogą wywołać rozbawienie.

Jak zmieniła się branża sprzętu do grania?

Lepiej nie drążyć, dlaczego ta osoba spędziła tyle czasu pozbawiona wolności. Przyjmijmy to za fakt nieistotny dla tej historii. To co ważne, to fakt, że spędził bardzo dużo czasu w więzieniu, gdzie zapewne miał dostęp do najważniejszych wiadomości ze świata, ale nowinki z branży technologicznej raczej wśród nich nie były. Po wyjściu na wolność zapytał w mediach społecznościowych:

Miałem wcześniej GTX 480, ale czym kurczę jest DLSS?

Technologia skalowania DLSS pojawiły się w 2018 roku, więc ten gracz nie mógł jej znać. Obecnie rozdzielczość renderowania traci na znaczeniu, na rzecz całkiem sprawnych mechanizmów dostosowujących ją do natywnej rozdzielczości monitora (lub telewizora).

Kolejne komentarze są dziełem społeczności Reddita. Gracze postanowili się zabawić w symulację pytań osoby, która wraca do gamingu po 14 latach. Niektóre są zabawne, a inne skłaniają do zadumy nad zmianami, jakie nastąpiły w tym okresie.

Windows 7, 8, 10 i 11 teraz? Co stało się z „9”??? – Warcfraft_fan

Ciekawe pytanie. Numer „9” został pominięty ze względu na kompatybilność z oprogramowaniem, które czasem rozpoznawało wersję systemu Microsoftu tylko po pierwszej cyfrze. Chodziło o to, aby w takim przypadku odróżnić nazwę od wcześniejszych Windows 95 i 98.

Czy te ceny są prawdziwe? – Laffi

Niestety kwoty, jakie obecnie musimy wydać na topowe karty graficzne mogą być szokujące dla kogoś, kto przez 14 lat nie był świadomy zmian rynkowych.

Czy Intel nadal jest najlepszym procesorem do gier? – colossusrageblack

Intel nadal posiada wiele dobrych układów dla graczy, ale oferta AMD także jest pod tym względem ciekawa. Procesory Ryzen z 3D V-Cache cieszą się powodzeniem i są popularne w maszynach gamingowych ze względu na wiele zalet.

Nadal nie ma Half Life 3? – JerarB

To przykre, ale taka jest prawda.

AI? Czym kurczę jest AI!? – Necessary_String_304

Może niech sama sztuczna inteligencja odpowie:

AI, czyli sztuczna inteligencja, to technologia, która pozwala maszynom na wykonywanie zadań, które zwykle wymagają ludzkiej inteligencji. Obejmuje to uczenie się, rozumienie języka, rozwiązywanie problemów, analizowanie danych czy podejmowanie decyzji. Dzięki AI systemy mogą na przykład rozpoznawać obrazy, tłumaczyć języki, grać w gry, a także analizować ogromne ilości informacji w krótkim czasie – Microsoft Copilot.

Redditor MrStoneV dodał do puli pytanie:

4K lub 144 Hz i więcej za tak niską cenę?

Faktycznie, ceny monitorów wydają się obecnie niewygórowane. Technologia płaskich ekranów rozwinęła się na tyle, że zaledwie za ułamek pensji możemy mieć już 24 calowy monitor o odświeżaniu 144 Hz, lub nawet 180 Hz. Możemy też wybierać spośród całej gamy technologii wykonania matrycy, począwszy od różnych typów LCD (np. IPS, VA, TN), przez OLEDy, po stojące tuż za rogiem microLED’y.

Branża komputerów do grania rozwija się szybko, a zmiany jakie następują, wcale nie są łatwe do przewidzenia. Czy 14 lat temu mogliśmy wiedzieć, że pojawi się sztuczna inteligencja, a karty graficzne powrócą do renderowania obrazów w niskich rozdzielczościach, które wyglądają świetnie na 32-calowym monitorze właśnie dzięki pracy AI? Prognozując przyszłość lepiej więc zachować ostrożność, ponieważ może mieć miejsce kolejne odkrycie, które zmieni jej bieg.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Mimo fajnych funkcji i świetnych gier: po prezentacji Switcha 2 mniej osób chce składać zamówienia w przedsprzedaży

Mimo fajnych funkcji i świetnych gier: po prezentacji Switcha 2 mniej osób chce składać zamówienia w przedsprzedaży

Piękna obudowa, ale słaba jakość dźwięku i jeszcze gorszy akumulator. Recenzja głośnika Energizer BTS206

Piękna obudowa, ale słaba jakość dźwięku i jeszcze gorszy akumulator. Recenzja głośnika Energizer BTS206

Marcowa ankieta Steam: Windows 11 wraca do łask, a 4-letnia karta graficzna znów na szczycie rankingu

Marcowa ankieta Steam: Windows 11 wraca do łask, a 4-letnia karta graficzna znów na szczycie rankingu

AI gra w Pokemony na Twitchu. Próbuje złapać je wszystkie, ale są pewne problemy

AI gra w Pokemony na Twitchu. Próbuje złapać je wszystkie, ale są pewne problemy

Dryfujące analogi mają nowego wroga. Tym razem to nie efekt Halla, a mechanika kwantowa

Dryfujące analogi mają nowego wroga. Tym razem to nie efekt Halla, a mechanika kwantowa