GDDR7 - co to jest? Opisujemy nową technologię pamięci graficznej VRAM

W niniejszym artykule pochylamy się nad pamięcią GDDR7 i szczegółowo opisujemy, czego możemy się po niej spodziewać, jakie karty graficzne będą ją obsługiwać, a także kiedy może ona zadebiutować na rynku.

tech
Krystian Pieniążek8 lipca 2024
1
Źrodło fot. Christian Wiediger | Unsplash
i

Wraz z ewolucją kart graficznych, ewoluują również ich pamięci. W tym artykule przyglądamy się z bliska pamięci GDDR7, szczegółowo opisując jej możliwości, a także przytaczając jej potencjalną datę premiery i omawiając pierwsze karty, które będą ją obsługiwać.

Co to jest GDDR7?

GDDR7 to następna, siódma już generacja pamięci wykorzystywanej w kartach graficznych od 1998 roku (początkowo znanej jako DDR SGRAM). Docelowo zastąpi ona wprowadzoną do obiegu w 2018 roku pamięć GDDR6, a także jej udoskonaloną wersję – GDDR6X – wykorzystywaną przez firmę Nvidia w kartach z serii RTX 30 i 40.

GDDR7 – obsługiwane karty i data premiery

W chwili, w której są pisane te słowa, nie znamy jeszcze daty premiery pierwszych kart graficznych, obsługujących pamięć GDDR7.

  1. Z uwagi na fakt, że najpewniej będą nimi urządzenia z serii RTX 50 od firmy Nvidia, o kodowej nazwie Blackwell, które zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami mają zadebiutować w czwartym kwartale 2024 roku, można oczekiwać, że pierwsi użytkownicy zrobią użytek z tytułowej pamięci jesienią lub zimą.
  2. Co zaś tyczy się innych kart graficznych – w chwili pisania tych słów, w temacie obsługi pamięci GDDR7 wody w usta nabiera zarówno firma AMD, jak i Intel. Spekuluje się, że jeszcze przez jakiś czas nowe karty tych producentów pozostaną przy pamięci GDDR6.
Pamięci GDDR ewoluują wraz z kartami graficznymi. Źródło: Nathan Cima / Unsplash. - GDDR7 - co to jest? Opisujemy nową technologię pamięci graficznej VRAM - wiadomość - 2024-07-08
Pamięci GDDR ewoluują wraz z kartami graficznymi. Źródło: Nathan Cima / Unsplash.

GDDR7 – prędkość

Jak informuje między innymi serwis Tom’s Hardware, pierwsze pamięci GDDR7 mają oferować prędkość na poziomie 32 GT/s (gigatransferów na sekundę), co oznaczałoby 33-procentowy wzrost szybkości względem najszybszej pamięci GDDR6X oraz aż 60-procentowy wzrost szybkości w porównaniu z najszybszą pamięcią GDDR6.

  1. Z czasem jednak prędkość pamięci GDDR7 może wzrosnąć, gdyż będące jednymi z czołowych producentów firmy Micron i Samsung planują wypuszczenie pamięci o szybkości do 36 GT/S, zaś SK Hynix snuje plany oddania w ręce użytkowników pamięci o prędkości sięgającej nawet 40 GT/S.
  2. Ponadto zważywszy na to, jak przebiegał rozwój pamięci GDDR w przeszłości, można oczekiwać, że prędzej czy później na rynku pojawią się pamięci o prędkości rzędu 48 GT/s.
  3. Oprócz tego, choć jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, by o tym mówić, niewykluczone, że z czasem do sprzedaży trafi pamięć GDDR7X, tak jak miało to miejsce w przypadku GDDR5 i GDDR6, które doczekały się ulepszonych wersji „X”, będących owocami współpracy firm Nvidia i Micron.

GDDR7 – inne ważne parametry z punktu widzenia przeciętnego użytkownika

  1. Osobna wzmianka należy się kwestii pojemności takiej pamięci, która nie będzie już ograniczona do potęgi „dwójki”. Dzięki temu możemy zobaczyć między innymi układy zawierające 24 GB bądź 48 GB pamięci GDDR7.
  2. I wreszcie pamięć GDDR7 przyniesie również zmiany w technologii węzłów procesowych, a także zmniejszy zapotrzebowanie na energię (z 1,35 V do 1,2-1,1 V).

Polecamy Twojej uwadze również następujący artykuł:

  1. DDR2 vs DDR3 vs DDR4 vs DDR5. Omawiamy najważniejsze różnice w pamięciach RAM

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku jest jego oczkiem w głowie, pojawia się również w Newsroomie, a także w dziale Publicystyki. Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy lata. Ukończył Kulturoznawstwo na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prowadzi własną firmę, biega, uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Gemini może skanować prywatne dokumenty użytkowników Dysku Google

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

Poczta i Kalendarz w Windowsie 11 powoli przechodzi do historii

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

W tej cenie robot sprzątający Tefal ma szansę znaleźć się na wyposażeniu domu każdego Polaka. Za niewielkie pieniądze ten wykorzystujący AI malec nie tylko odkurzy Wasze mieszkanie, ale i umyje podłogi

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Google i Microsoft zużywają więcej energii niż niektóre kraje, każda z firm niemal tyle co Słowacja

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów

Znany Youtuber ma dość, Linus wytyka AMD mylące nazewnictwo procesorów