Fan Pokemonów stworzył Pokedex na drukarce 3D, który naprawdę działa i rozpoznaje stworki

Pokedex, który działa tak jak prawdziwy? To możliwe, udowadnia to dzieło youtubera i zarazem fana Pokemonów. W swojej konstrukcji wykorzystał m.in. drukarkę 3D, moduł z kamerą i sztuczną inteligencję.

tech
Arkadiusz Strzała13 lutego 2024
3
Źrodło fot. abe's projects / YouTube
i

Pokedex jest rodzajem przenośnego komputera, który w uniwersum Pokemon, służy do identyfikacji „kieszonkowych potworków”. Pewien fan Pokemonów wykorzystał swoje umiejętności w konstruowaniu elektroniki i stworzył prototyp działającego Pokedexa, który rozpoznaje stworzonka i mówi „ludzkim” głosem, tak jak w serialu.

Pokedex z drukarki 3D

Na rynku nie brakuje gadżetów związanych z Pokemonami. Większość modeli Pokedexów to jednak zabawki, które z grubsza imitują „prawdziwe” urządzenie. Youtuber nazywający się „abe's projects” zakasał rękawy, chwycił lutownicę i skonstruował, być może pierwszy egzemplarz tego urządzenia, który naprawdę działa, tak jak zostało to ukazane w uniwersum Pokemon. Oto nagranie, które prezentuje proces realizacji tego projektu:

Dzieło youtubera wykorzystuje moduł Seed Studio Xiao ESP32S3 Sense, który zawiera kamerę i mikrofon. Do komunikacji służy Bluetooth lub Wi-Fi. Płytka została podłączona do niewielkiego ekranu OLED oraz do głośnika. Konstruktor napisał oprogramowanie, które wykorzystuje AI ChatGPT do interpretacji zarejestrowanych obrazów oraz łączy się z bazą Pokemon.

Amatorski Pokedex rozpoznaje figurki Pokemonów i komunikuje o tym fakcie głosowo. Źródło: abe's projects / YouTube - Fan Pokemonów stworzył Pokedex na drukarce 3D, który naprawdę działa i rozpoznaje stworki - wiadomość - 2024-02-13
Amatorski Pokedex rozpoznaje figurki Pokemonów i komunikuje o tym fakcie głosowo. Źródło: abe's projects / YouTube
Wnętrze urządzenia. Źródło: abe's projects / YouTube - Fan Pokemonów stworzył Pokedex na drukarce 3D, który naprawdę działa i rozpoznaje stworki - wiadomość - 2024-02-13
Wnętrze urządzenia. Źródło: abe's projects / YouTube

Urządzenie posiada obudowę z drukarki 3D, baterię litowo-jonową oraz gniazdo USB typu C. To nie jest pierwsza taka amatorska inwencja, ale prawdopodobnie to pierwszy Pokedex, którego działanie z grubsza przypomina to znane fanom Pokemonów. Dzięki wykorzystaniu AI, faktycznie rozpoznaje on te stworki, które co prawda nie istnieją w rzeczywistości, ale wystarczą do tego figurki lub obrazki. Autor nie wspomina nic o sprzedaży lub uruchomieniu produkcji, więc amatorom elektroniki pozostaje pójść w jego ślady. Nie wydaje się to szczególnie kosztowne – sam moduł Seed Studio Xiao ESP32S3 Sense kosztuje ok. 88 zł. Potrzebne są jeszcze jednak umiejętności i trochę czasu.

POWIĄZANE TEMATY: tech gadżety YouTube

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Garmin - dlaczego nie widać stref tętna na zegarku i jak to naprawić? Podpowiadamy

Garmin - dlaczego nie widać stref tętna na zegarku i jak to naprawić? Podpowiadamy

Gra na trzy generacje konsol. Historia rozwoju GTA 5

Gra na trzy generacje konsol. Historia rozwoju GTA 5

Intel w coraz większym kryzysie? Wyniki niemieckiego sklepu sugerują fatalną sprzedaż procesorów Arrow Lake

Intel w coraz większym kryzysie? Wyniki niemieckiego sklepu sugerują fatalną sprzedaż procesorów Arrow Lake

Długi gameplay z Cyberpunka 2077 na Nintendo Switch 2. Szykuje się dobry port?

Długi gameplay z Cyberpunka 2077 na Nintendo Switch 2. Szykuje się dobry port?

Lekki i niepozorny, ale w jego wnętrzu drzemie RTX 5070. Oto odświeżony ASUS ProArt P16

Lekki i niepozorny, ale w jego wnętrzu drzemie RTX 5070. Oto odświeżony ASUS ProArt P16