Fan Pokemonów stworzył Pokedex na drukarce 3D, który naprawdę działa i rozpoznaje stworki

Pokedex, który działa tak jak prawdziwy? To możliwe, udowadnia to dzieło youtubera i zarazem fana Pokemonów. W swojej konstrukcji wykorzystał m.in. drukarkę 3D, moduł z kamerą i sztuczną inteligencję.

tech
Arkadiusz Strzała13 lutego 2024
3
Źrodło fot. abe's projects / YouTube
i

Pokedex jest rodzajem przenośnego komputera, który w uniwersum Pokemon, służy do identyfikacji „kieszonkowych potworków”. Pewien fan Pokemonów wykorzystał swoje umiejętności w konstruowaniu elektroniki i stworzył prototyp działającego Pokedexa, który rozpoznaje stworzonka i mówi „ludzkim” głosem, tak jak w serialu.

Pokedex z drukarki 3D

Na rynku nie brakuje gadżetów związanych z Pokemonami. Większość modeli Pokedexów to jednak zabawki, które z grubsza imitują „prawdziwe” urządzenie. Youtuber nazywający się „abe's projects” zakasał rękawy, chwycił lutownicę i skonstruował, być może pierwszy egzemplarz tego urządzenia, który naprawdę działa, tak jak zostało to ukazane w uniwersum Pokemon. Oto nagranie, które prezentuje proces realizacji tego projektu:

Dzieło youtubera wykorzystuje moduł Seed Studio Xiao ESP32S3 Sense, który zawiera kamerę i mikrofon. Do komunikacji służy Bluetooth lub Wi-Fi. Płytka została podłączona do niewielkiego ekranu OLED oraz do głośnika. Konstruktor napisał oprogramowanie, które wykorzystuje AI ChatGPT do interpretacji zarejestrowanych obrazów oraz łączy się z bazą Pokemon.

Amatorski Pokedex rozpoznaje figurki Pokemonów i komunikuje o tym fakcie głosowo. Źródło: abe's projects / YouTube - Fan Pokemonów stworzył Pokedex na drukarce 3D, który naprawdę działa i rozpoznaje stworki - wiadomość - 2024-02-13
Amatorski Pokedex rozpoznaje figurki Pokemonów i komunikuje o tym fakcie głosowo. Źródło: abe's projects / YouTube
Wnętrze urządzenia. Źródło: abe's projects / YouTube - Fan Pokemonów stworzył Pokedex na drukarce 3D, który naprawdę działa i rozpoznaje stworki - wiadomość - 2024-02-13
Wnętrze urządzenia. Źródło: abe's projects / YouTube

Urządzenie posiada obudowę z drukarki 3D, baterię litowo-jonową oraz gniazdo USB typu C. To nie jest pierwsza taka amatorska inwencja, ale prawdopodobnie to pierwszy Pokedex, którego działanie z grubsza przypomina to znane fanom Pokemonów. Dzięki wykorzystaniu AI, faktycznie rozpoznaje on te stworki, które co prawda nie istnieją w rzeczywistości, ale wystarczą do tego figurki lub obrazki. Autor nie wspomina nic o sprzedaży lub uruchomieniu produkcji, więc amatorom elektroniki pozostaje pójść w jego ślady. Nie wydaje się to szczególnie kosztowne – sam moduł Seed Studio Xiao ESP32S3 Sense kosztuje ok. 88 zł. Potrzebne są jeszcze jednak umiejętności i trochę czasu.

POWIĄZANE TEMATY: tech gadżety YouTube

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Niektóre opaski fitness mogą wkrótce przestać działać, Google ogłosiło koniec wsparcia dla używanego od lat API

Niektóre opaski fitness mogą wkrótce przestać działać, Google ogłosiło koniec wsparcia dla używanego od lat API

Jak połączyć konto PSN ze Steam?

Jak połączyć konto PSN ze Steam?

Ile kosztuje dron z kamerą?

Ile kosztuje dron z kamerą?

Motorola chyba oszalała, tworząc tak tani smartfon z baterią 6000 mAh, 8GB RAM i ekranem 90 Hz

Motorola chyba oszalała, tworząc tak tani smartfon z baterią 6000 mAh, 8GB RAM i ekranem 90 Hz

Apple prezentuje chip M4. Ma on zaoferować całkiem nową wydajność w iPadach

Apple prezentuje chip M4. Ma on zaoferować całkiem nową wydajność w iPadach