Dziewięć sprytnych funkcji Androida, o których istnieniu być może nie wiesz

Android posiada wiele ciekawych możliwości, które są ukryte nieco głębiej w opcjach lub do ich użycia wymagana jest pewna wiedza. Oto krótkie zestawienie systemowych funkcji, ułatwiających życie posiadaczom smartfonów.

mobile
Arkadiusz Strzała20 listopada 2023
1
Źrodło fot. Freestocks
i

System operacyjny Android ma wiele dodatkowych funkcji, które są nieco głębiej ukryte lub z ich obecności niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę. Oprogramowanie to jest rozwijane już 15 lat, nie dziwi więc, że zawiera tak dużo możliwości, w tym wiele nieoczywistych, a niezmiernie przydatnych. Wiecie, że można włączyć tryb cichy kładąc w inny sposób telefon lub edytować tekst precyzyjnie wykorzystując spację? Oto krótki opis dziewięciu możliwości, które warto znać, aby ułatwić sobie życie.

Inteligentne odblokowanie

Blokada dostępu do ekranu telefonu to ważna rzecz. Jeśli jest aktywna, chroni nasze dane prywatne przed niepowołanym dostępem. Czasem jednak częste odblokowywanie może być uciążliwe, więc warto sobie to nieco ułatwić. Funkcja Smart Lock pozwala na wyłączenie zabezpieczenia w niektórych miejscach, choć wymaga włączenia lokalizacji poprzez Mapy Google.

  1. Otwórz ustawienia i przejdź do menu "Bezpieczeństwo i prywatność".
  2. Teraz dotknij „Większe bezpieczeństwo i prywatność” u dołu i wybierz „Zaawansowane odblokowanie” na dole.
  3. Zaloguj się za pomocą kodu PIN urządzenia lub rozpoznawania biometrycznego.
  4. Teraz możesz aktywować funkcje Smart Lock.

Łatwe udostępnianie Wi-Fi przez kod QR

Jeśli chcemy udostępnić znajomemu swoje Wi-Fi, tradycyjny sposób, polegający na podawaniu hasła, może być niewygodny. Szczególnie jeśli jest ono zgodne z zaleceniami ekspertów bezpieczeństwa, wyposażone w nietypowe znaki i odpowiednio długie. Może łatwiej będzie skorzystać z kodu QR, Android jest wyposażony w taką możliwość.

  1. W ustawieniach w sekcji „Sieć i Internet” otwórz menu Wi-Fi.
  2. Stuknij ikonę koła zębatego obok swojej sieci Wi-Fi, a następnie stuknij "Udostępnij" po prawej stronie.
  3. Po zatwierdzeniu biometrycznym generowany jest kod QR, który goście mogą zeskanować.

Na smartfonach z MIUI:

  1. Wejdź w ustawienia i dalej w „Przenośny hotspot”. Włącz „Przenośny hotspot”, a następnie wybierz opcję „Udostępnij kod QR”.
  2. Na ekranie zostanie wyświetlony obrazek, który znajomy musi zeskanować swoim smartfonem.
Dziewięć sprytnych funkcji Androida, o których istnieniu być może nie wiesz - ilustracja #1
Tłumaczenie obrazu z aparatu i udostępnianie Wi-Fi przez kod QR to przydatne funkcje. Źródło: własne

Dostęp głosowy

W Androidzie wiele czynności na ekranie można wykonywać za pomocą głosu. Wystarczy tylko aktywować odpowiednią funkcję. Da się w ten sposób uruchomić aplikację, przełączyć opcję, czy przewijać strony w przeglądarce. Kontrolę głosową można włączyć w następujący sposób:

  1. Otwórz ustawienia i przejdź do pozycji „Dostępność”.
  2. Przewiń w dół do „Dostęp głosowy” i zaznacz pole „Użyj dostępu głosowego”.
  3. W tym samym menu kontekstowym znajdziesz również „Ustawienia”. Stuknij w „Polecenia dostępu głosowego”, aby zapoznać się z poleceniami i elementami sterującymi.

Personalizacja menu udostępniania

Każdy z nas korzysta z tego menu, ale niewielu wie, że można je zmodyfikować. Niektóre aplikacje można dodać lub zmienić ich kolejność, pierwszeństwo dając tym częściej używanym. Aby spersonalizować tę listę, wykonaj następujące czynności:

  1. Otwórz menu Udostępnij z dowolnej aplikacji, na przykład w celu udostępnienia obrazu.
  2. Teraz dotknij „Więcej” na dolnym pasku aplikacji i przesuń palcem w górę.
  3. Następnie naciśnij i przytrzymaj palec na swojej ulubionej aplikacji i wybierz „Przypnij aplikację”.

Tryb „nie przeszkadzać”

Są czasem chwile, w których chcemy mieć spokój. To czas, gdy możemy nie chcieć odbierać połączeń telefonicznych, czy nawet być informowani o powiadomieniach. Zamiast odblokowywać smartfon i klikać w opcjach wystarczy, że go odwrócimy (ekranem do dołu). Android posiada taką funkcję, która wykorzystuje akcelerometry, tylko trzeba ją włączyć.

  1. Otwórz ustawienia i przejdź do "System", a następnie do "Gesty i ruchy".
  2. Przewiń w dół i dotknij „Odwróć telefon, aby aktywować tryb cichy”.
  3. Włącza tę opcję. Następnie tryb „Nie przeszkadzać” jest aktywowany za każdym razem, gdy umieścisz smartfon ekranem do dołu na płaskiej powierzchni.

Szybkie kończenie połączeń

Aby zakończyć połączenie w smartfonie, musimy skorzystać z ekranu dotykowego i z reguły poczekać drobną chwilkę, aż ten się włączy, wygaszony przez czujnik zbliżeniowy. Na pewno musimy? Otóż nie, Android posiada funkcję rozłączania poprzez naciśnięcie przycisku zasilania, tylko rzecz jasna trzeba ją aktywować.

  1. Przejdź do ułatwień dostępu w ustawieniach telefonu.
  2. Wybierz „Sterowanie systemem” w sekcji „Sterowanie interakcją”. Zaznacz pole „Przycisk zasilania kończy połączenie”.

Historia powiadomień

Osoby bardzo aktywne w mediach społecznościowych na pewno będą zadowolone z tej funkcjonalności. Jeśli przez godzinę otrzymujesz tyle powiadomień, ile niektórzy przez tydzień, warto wykorzystać pewne udogodnienia Androida. Nawet jeśli usunęliśmy bieżące powiadomienia, system jeszcze przez 24 godziny je przechowuje.

  1. Przejdź do Ustawień i dotknij „Powiadomienia”.
  2. Otwórz pozycję „Historia powiadomień” i aktywuj tę funkcję.

Automatyczne tłumaczenie

Android potrafi przyjść nam w sukurs podczas zagranicznych podróży. Gdy trafimy na napis w niezrozumiałym dla nas języku lub będziemy chcieli rozszyfrować opis produktu na opakowaniu, możemy użyć w tym celu Obiektywu Google.

  1. Otwórz aparat telefonu.
  2. Wśród wielu opcji odszukaj ikonę Obiektywu Google i włącz go, aparat przełączy się w tryb tej aplikacji.
  3. W Obiektywie Google dotknij zakładki „Tłumacz” na dole. Skieruj aparat na tekst, aplikacja powinna domyślnie rozpoznać język tekstu i podmienić go dynamicznie na wersję w języku polskim.

Przesuwanie kursora spacją

Edycja tekstu wymaga często podmieniania wyrazu w środku zdania lub naprawy drobnej literówki. Bywa to niełatwe, jeśli próbujemy trafić pomiędzy litery palcem. Ale większość ekranowych klawiatur Androida (także Gboard) posiada funkcjonalność, która może to znacznie ułatwić.

  1. Otwórz klawiaturę np. klikając na dowolne pole do wprowadzania tekstu, napisz krótkie zdanie.
  2. Naciśnij i przytrzymaj klawisz spacji, następnie przesuń palec w pożądaną stronę (bez odrywania od ekranu). Gratulacje, właśnie odkryłeś znacznie bardziej precyzyjny sposób kontroli kursora tekstowego.

Najlepsze smartfony kupisz na Allegro

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Co znaczy invalid handle na Bluesky? Odpowiadamy

Co znaczy invalid handle na Bluesky? Odpowiadamy

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Wyciekła specyfikacja RTX 5070 Ti; karta pobierze więcej prądu niż 4070 Ti

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Chcą zmiażdżyć konkurencję ceną; nowe laptopy z procesorami Snapdragon będą tanie i ze wsparciem dla AI

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Ustawienia Stalker 2: Zdecydowanie powinieneś zmienić te 9 ustawień grafiki, sterowania, HDR i inne

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat

Do dziś korzystam z konsoli, która sprzedawała się tak dobrze, że niemal pobiła wynik PlayStation 2. Nintendo DS właśnie kończy 20 lat